Průzkum: Mladí si na důchod spoří sami, staří spoléhají na stát
Až 56 % lidí ve věku 18 – 24 let spoléhá v otázce zajištění ve stáří především na své úspory. Společně se zvyšujícím se věkem ale tento podíl klesá a ve věkové kategorii 55 – 65 let činí pouze 22 %, 72 % lidí naproti tomu spoléhá na stát.
Vyplývá to z průzkumu České spořitelny, organizace Evropa v datech a IPSOS, kterého se zúčastnilo 2005 respondentů ve věku 18–65 let.
Příčinou tohoto rozdílu může být i současný nepříznivý stav státního důchodového systému a akutně chybějící důchodové reformy. „Můžeme předpokládat, že starším lidem, kteří dlouhodobě přispívali do státního důchodového systému, nezbývá do důchodového věku dostatek času, aby se ještě stihli zajistit na důchod sami, a proto musí častěji spoléhat na stát. Mladí lidé naopak mohou lépe reagovat na současný stav,“ míní Kamila Fialová, ekonomka ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Analýza Sociologického ústavu AV ČR také ukazuje, že lidé, kteří cítí obavy či úzkost ze správy svých financí a kteří vnímají problémy se svou finanční sebekontrolou, se častěji spoléhají na stát v zajištění svého důchodu a také méně dlouhodobě spoří. Naopak ti, kteří vnímají dlouhodobé spoření jako důležité a kteří důvěřují finančním institucím, méně často spoléhají v důchodovém věku na stát a více si sami spoří.
Lidé se do značné míry obávají oprávněně. Důchodový systém totiž mimo jiné v současnosti trpí přetížením, což příjemce starobního důchodu často uvádí do svízelné situace. Lidé v předdůchodovém věku se navíc stále potýkají se sociálními dopady pandemie covid-19.
REKLAMA
„Společnost se z pandemie vzpamatovává dodnes. Podle našich zkušeností lidi ve věku 50+ častěji ohrožuje bezdomovectví. Navyšuje se počet lidí v zadlužení, bez domova a v depresi. Lidé končí v péči azylových domů anebo na ulici,“ vysvětluje Iva Kuchyňková, manažerka pro sociální oblast Charity Česká republika.
Polovina Čechů má problém vyjít se svým příjmem. Vyhlídky jsou ale optimističtější
Přibližně 15 % Čechů nedokáže v současné situaci bez problému zaplatit všechny platby, nejčastěji se přitom jedná o úhrady energií. Tato data jsou prakticky totožná se stavem z konce roku 2022. Nezměnil se ani podíl těch, kteří mají problém vycházet se svým měsíčním příjmem, stále jich je více než polovina (55 %).
I když se velká část Čechů nadále potýká s finančními problémy, narůstá zároveň podíl těch, kteří do budoucna hledí s optimismem. Ještě koncem loňského roku totiž 41 % lidí očekávalo zhoršení své ekonomické situace, zatímco v současnosti tento podíl klesl na 30 %. Zlepšení nyní naopak oproti loňským 18 % očekává 24 % populace.