CZK/€ 25.165 +0,18%

CZK/$ 24.218 +0,21%

CZK/£ 30.334 +0,20%

CZK/CHF 26.958 -0,23%

První broker pool v likvidaci. Finportal končí

 


 

„Na základě rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu valné hromady společnosti bylo dne 31. 3. 2014 rozhodnuto o zrušení společnosti s následnou likvidací, s účinností ke dni 1. 4. 2014. Dnem 1. 4. 2014 společnost vstoupila do likvidace,“ uvádí Obchodní rejstřík.

Společnost Finportal ukončení činnosti poradcům oznámila začátkem dubna a přestala vyplácet zálohové provize. „Podle dostupných informací obdrželi od centrály poradci této společnosti na začátku dubna zprávu, která oznámila vstup do likvidace a ukončení aktivit společnosti včetně ukončení přijímání nových smluv. Poradci zároveň dostávají u životního pojištění provize vyplaceny pouze částečně – „tak jak platí klient“,“ uvádí portál Poradci-sobě.cz.

Na stránkách Finportal.cz není informace o likvidaci uvedena a stránky se tváří i nadále aktivně. Telefonické spojení do brněnské kanceláře je nedostupné. Slovenská společnost Finportal, a. s. nicméně pokračuje v činnosti.

„Ukončenie činnosti spoločnosti, ktorá funguje na českom trhu pod brandom Finportal CZ, je čisto obchodné rozhodnutie jedného z akcionárov tejto akciovej spoločnosti. Pôvodné obchodné zámery a ciele sa nepodarilo naplniť podľa očakávania jedného z akcionárov, ktorým je akciová spoločnosť Finportal Slovensko. Preto sme sa rozhodli z daného obchodného modelu vystúpiť a neumožniť ani používanie loga Finportal. Naše ďalšie aktivity na českom trhu a zabezpečenie kontinuity pre poradcov registrovaných pod Finportal CZ sme po dohode spojili s firmou Chytrýhonza.cz a jej dcérskou spoločnosťou Bonnet. Ostatní naši bývalí partneri zrejme zostali na trhu v rámci svojich firiem a obchodných značiek,“ uvedl Rudolf Adam, předseda představenstva slovenské společnosti Finportal, a. s. k dotazu Petera Apolena, editora Investujeme.sk.

Slovenská společnost Finportal, a. s., mateřská společnost českého Finportalu, prošla ke konci března také významnými personálními změnami. Z představenstva k 28. 3. 2014 odešel Alexander Sütö, který je jediným členem představenstva českého Finportalu. Zároveň prošla obměnou celá dozorčí rada, kterou opustili Jana Sütöová, Tomáš Bartončík a Adolf Vlk. Na jejich posty nastoupily Eva Adamová, Lucie Matvija a Jela Hettešová. Součástí změn bylo též rozšíření činností.

REKLAMA

Možná je jen shodou okolností, že bývalý člen představenstva Alexander Sütö a členka dozorčí rady Jana Sütöová vlastní společnost moreDONE, jejíž předmětem činnosti je mimo jiné finanční zprostředkování. Svou společnost založili k 22. 1. 2013, tedy před více než rokem.

„Na slovenskom trhu pôsobí spoločnosť Finportal, a.s. 4 roky od roku svojho založenia v apríli 2010. S českou spoločnosťou, okrem brandu, nemá nič spoločné,“ uvádí Rudolf Adam a dodává: „Jej akcionárske zloženie je stabilné a obchodné výsledky veľmi dobré. Spoločnosť rastie obratovo medziročne o desiatky percent. Porovnanie roku 2012 ku 2013 to bolo o 35%.  Prvý kvartál 2014 je historicky najsilnejším vôbec.“

Broker poolů v České republice vyrostlo v poslední době poměrně velké množství. Jejich pozice není jednoduchá s ohledem na rostoucí požadavky ze strany regulátora. „Majitelé broker poolů budou muset s růstem své velikosti nadproporcionálně investovat do různých podpůrných systémů, managementu, IT, účetnictví, auditu. Nemluvě o neustále rostoucích nákladech na compliance, tedy zajištění shody se všemi zákony a předpisy,“ uváděl Petr Stuchlík, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Fincentrum, ve své analýze. Náklady na provoz broker poolů rostou se zpřísňující regulací a sílícím dohledem.

Vysoká konkurence na finančně zprostředkovatelském trhu vede některé společnosti k přijímání i finančních zprostředkovatelů pracujících na hraně (a někdy i za hranou) zákona. Při nedostatečné kontrole mohou přinést společnosti, pod níž pracují, nemalé ztráty. „Jsou konkurenční poolové společnosti, které toto vůbec neřeší. Dokonce i jejich systém fungování, kdy produkce poradce vůbec neprochází přes centrálu a je zasílána přímo produktovým partnerům, v podstatě znemožňuje efektivní kontrolu práce poradce,“ uvedl v rozhovoru pro Investujeme.cz Zdeněk Sluka, zakladatel a generální ředitel společnosti Broker Trust.

Loading

Vstoupit do diskuze 25 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Alena

    3 května, 2014

    Děkuji. Říká to o Bonnet.cz skoro každý. Mně se líbí ten jejich boneťáček miminko…

    Odpovědět

  • Alena

    3 května, 2014

    Toto je zase pro pana Y. Hodně blbý systém diskuzí.

    Odpovědět

  • Jiří

    3 května, 2014

    Radit si nedovolím, mohu napsat jen můj názor. Nemám nic proti Bonnetu, ale osobně bych do něj nešel, a to z několika důvodů. Nemá dlouhou působnost, jinak řečeno, nic zatím nedokázal. Poslední dobou nabírá vysoký počet zprostředkovatelů a podle informací berou každého. Je to firma v podstatě začínající, žádná historie. Takže odliv zprostředkovatelů je zatím nízký. Bonnet je zapsán jako Agent i jako Makléř, což je velký plus, ale jako makléř nemá zrovna moc silné postavení. Zázemí taky nemají zrovna silné, ale co není, může být. Navíc jsem slyšel, že mají schopné IT oddělení. Držím jim palce, nicméně v mých očích zatím nic nedokázali a co se týče stability, tak tu si teprve vytváří.

    Odpovědět

  • Alena

    3 května, 2014

    Děkuji Vám! Píšete podobně k věci a slušně jako pan Ivan Špirakus. Můj velký vzor a možná tak trochu platonická láska kdysi ze začátků u Insie.

    Odpovědět

  • Y

    3 května, 2014

    Firmu s poměrně krátkou historii, která velmi rychle vyrostla, změnila v nedávné době akcionáře za člověka mimo obor a nezverejňuje výsledky dle zákona, lze asi dost těžko označit za „stabilní“

    Odpovědět

  • Y

    3 května, 2014

    To ma byt pro paní Alenu

    Odpovědět

  • Alex Br.

    30 dubna, 2014

    Pan Sluka se vyjadřuje ke všemu, ale ke krachu Finportálu ne. Škoda, zajímal by mě jeho názor, protože Finportál působil velmi solidně. Stejně jako Broker Trust. A najednou krach!

    Pane Sluko, čím to je? Nemůže se to stát i v Broker Trustu?!

    Odpovědět

  • Petr

    30 dubna, 2014

    Vy nevíte, že stát se může všechno? Krachnout může i slavné OVB.

    Odpovědět

  • Jiří

    30 dubna, 2014

    To jsou mi názory. MLM taky krachují, znamená to snad, že MLM jsou nestabilní? Krachují banky, pojišťovny a jiné instituce, přesto instituce plně využíváme. Finportal neměl zdaleka takovou podporu jako velký pool. Finportál přišel na český trh dost pozdě.

    Odpovědět

  • Alex Br.

    30 dubna, 2014

    Právě nesouhlasím. Finportál je hodně silný na Slovensku, prý největší. Nerozumím tomu, proč to tak silná firma položila.

    Odpovědět

  • Tomas Marny

    30 dubna, 2014

    co je na tom nepochopitelneho?
    Chteli tu rozjet business, jen nenalakali dost zajemcu a nevidi cestu jak jich nalakat dost na to, aby byli dostatecne ziskovi.
    Tak to zabalili.
    Tak funguje podnikani vsude.
    A na rozdil od MLM, ktera vyplaci mene penez potrebujete tech ovecek neporovnatelne vice.
    Spise bych to videl jako manazersky nezvladnuty rozjezd, odhat potencialu trhu vs. technicke naklady + naklady na provoz a dostatecne velka rezerva na cas do break pointu. Asi bratia udelali chybu v predikcich.

    Odpovědět

  • ABr

    30 dubna, 2014

    Jenže měli přes 100 lidí, sdílené náklady s ústředím na Slovensku a bohaté zkušenosti. Proto to nechápu. Menších pidipoolů je v Česku celá řada a nějak fungují.

    Odpovědět

  • Jiří

    2 května, 2014

    A kolik z těch 100lidí opravdu pracovalo? Kolik lidí dělalo nábory? Můžete mít i 1000lidí a nikam to nepovede, pokud to nebudou lidé kteří jsou samostatní. Na druhou stranu můžete mít 10lidí a firma může existovat desítky let. Pool není MLM.

    Odpovědět

  • Jiří

    2 května, 2014

    Kdy firma začala na Slovensku a v ČR? pokuste se dnes udělat velkou firmu v ČR (pool). Opakuji, záleží jaký má firma vedení a systém. To platí i pro MLM, některé jsou na tom lépe, některé přežívají. Pravdu vám ovšem nikdo neřekne.

    Odpovědět

  • Lojza

    2 května, 2014

    Tem co se dari, tak to priznaji na justici. Ty pred krachem jako Bonnet.cz radeji porusuji zakon a nic nezverejnuji. To uz tu nekdo psal.

    Odpovědět

  • Jiří

    3 května, 2014

    Nejde jenom o to, kolik firma vydělá, jestli firma vydělává na tom, že např. 500lidí ročně uteče a dalších 500lidí nabere a žije z toho, že nováčci vydělají na svých kamarádech a rodině, tak nemá systém budoucnost. Věděl jste, že většina obchodů se udělá u stávajících klientů? Klienti jsou jako dojná kráva, stále se vydělává na těch samých. Takže to, že některé firmy mají obraty, neznamená, že mají stabilní systém. Podívejte se na ZFP, jakou krizi mají, přitom by člověk řekl, že samospotřebitelsví bude nejstabilnější. Když se hroutí vlastní distribuce, bude se hroutit i firma. Mohl bych uvést více příkladů. Stabilní firma není jenom o tom, že má vysoké obraty.

    Odpovědět

  • Alena

    3 května, 2014

    Pane Jiří, poraďte mi, je podle vás Bonnet.cz stabilní? Přemýšlíme vážně o spolupráci s touto společností. Máme smlouvu s Broker trustem a dva přátele ještě z VHI.

    Odpovědět

  • Konkurence

    2 května, 2014

    Kde berete ty informace, ze Finportal je na Slovensku největší pool a silna firma ?
    Za rok 2012 měli tržby cca 2,1 mil eur …..

    Odpovědět

  • Janko Trtko

    2 května, 2014

    Větší pool na Slovensku není, poradenství ovládá OVB, Fincentrum a Partners. Neznám přesně poředí, Finko dělá hypotéky, faubáci životky, nedá se to porovnat. Pooly tam nejdou nikomu. Bratia pooly nevedia 😀

    Odpovědět

  • Jiří

    30 dubna, 2014

    Taky pochopte, že každá firma má vlastní byznys model, některý může fungovat lépe některý hůře. Zaleží taky jaké má firma vedení. Nemůžeme spojovat dvě různé firmy. Ale chápu, že v MLM firmách se to cíleně spojuje.

    Odpovědět

  • xyz

    29 dubna, 2014

    Krachující Finportál se spojil s krachujícím Bonnetem za prachy Chytrého Honzy. Přijímí sázky, za jak dlouho skončí Bonnet. Tipuju že nepřežije rok 2014.

    Odpovědět

  • z pojistovny

    29 dubna, 2014

    Pravda, rozkradl pojišťovnu AXA. A teď má na Slovensku největší pool. Jeho poradci se budou ještě divit…

    Odpovědět

  • Petr, Plzeň

    29 dubna, 2014

    Pan Sluka píše, že „Jsou konkurenční poolové společnosti, které toto vůbec neřeší. Dokonce i jejich systém fungování, kdy produkce poradce vůbec neprochází přes centrálu a je zasílána přímo produktovým partnerům, v podstatě znemožňuje efektivní kontrolu práce poradce“. V rámci objektivity by bylo vhodné napsat, že existují i MLM společnosti, kde taktéž chybí jakákoliv kontrola. Předtím jsem pracoval v nejmenované přípísmenkové MLM firmě a jediný co mého nadřízeného a jeho nadřízeného zajímalo bylo, kolik mám tento týden BJ. Nikoho nezajímalo a dodnes nezajímá, co je to za obchod, jak vznikl, jestli je to seriózní nebo ne, jede se tvrdě na body. Ve firmě platí zásada, že kdo má BJ ten má pravdu. Mé nadřízené zajímalo jen jediné, aby smlouva držela dva roky. Majetkové pojištění nám téměř zakazovali sjednávat, protože to slovy mého manažera bylo výdělkově o ničem a jen ztráta času. Investička na spoření a čím vyšší tím lepší, to bylo a je to jediné, o co jim šlo a dodnes jde. Takže jsem nakonec odešel a dnes pracuji ke své velké spokojenosti u broker poolu. Bývalému manažerovi cca půl roku po mém odchodu odešly 2/3 lidí ale dnes už je má dorovnané, udělal nábor někde na střední nebo vysoké škole, všechno lidé kolem 20ti let. V MLM jsem pochopil, že klient a jeho zájmy jsou tím posledním, co firmu a manažery zajímalo. Připadlo mě to jak ve filmu Vlk z Wall Street, rychle okrást a dělat vše pro to, aby na to klient přišel až po dvou letech, pak už to bylo všem jedno, nic se nevracelo.

    Odpovědět

  • pamětník

    29 dubna, 2014

    Jméno Rudolf Adam mělo být pro alespoň trochu znalé dostatečným varováním.

    Odpovědět

  • z pojistovny

    29 dubna, 2014

    Pravda, rozkradl pojišťovnu AXA. A teď má na Slovensku největší pool. Jeho poradci se budou ještě divit…

    Odpovědět