Rating ČR je podle agentur vynikající. Investoři jim ale moc nevěří
Nejnovější hodnocení ratingových agentur S&P, Japan Credit Rating Agency (JCR) a Fitch potvrdila vysokou úvěrovou spolehlivost České republiky. Navzdory zhoršenému ekonomickému vývoji v důsledku koronavirové pandemie, se tak bude nadále výhodně financovat na domácím i zahraničních trzích. Co to znamená pro domácí i zahraniční investory?
Ministryně financí Alena Schillerová k tomu uvádí, že přestože jsme kvůli dopadům pandemie museli podstatně navýšit plánovaný schodek státního rozpočtu, stále Česká republika zůstane mezi fiskálně nejdisciplinovanějšími ekonomikami EU. Je podle ní moc důležité, že je naše země považována za spolehlivého partnera a může si i nadále půjčovat na finančních trzích za výhodných podmínek. „Podle nejnovější prognózy Evropské komise se české veřejné finance se svým saldem -6,2 % zařadí na konci letošního roku na osmé nejlepší místo v EU. Velikostí dluhu pak zůstaneme i na konci roku 2021 na skvělém pátém místě. Za Estonskem, Bulharskem, Lucemburskem a Švédskem,“ připomněla Alena Schillerová.
Podstatný bude až zájem domácích i zahraničních investorů…
Podle analytika Československé obchodní banky (ČSOB) Petra Dufka se ale výhodnost financování na finančních trzích teprve ukáže. Potvrzení ratingu je jistě pozitivní zprávou. Ale nakonec až zájem domácích a zahraničních investorů ukáže, nakolik jsou tuzemské dluhopisy pro ně zajímavé. „ČR dál nahrává relativně nízké zadlužení. Avšak rostoucí strukturální schodek veřejných rozpočtů by jistě neměl nikdo jen tak přehlížet,“ vysvětluje pro server investujeme.cz Petr Dufek.
Pro investory bude jistě zajímavý výnos, který je nesrovnatelně vyšší oproti třeba německým papírům. „Dobré hodnocení celkově neznamená, že zde nemáme dost domácích úkolů, které si pro jeho další zachování budeme muset odpracovat,“ podotýká odborník ČSOB.
Ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa si myslí, že ani některá nedávná sporná rozhodnutí, jako byl mimořádný příspěvek důchodcům nebo dramatická redukce zdanění mezd, nejsou z pohledu těchto agentur v mezinárodním srovnání signálem, že by se česká rozpočtová politika začala zřetelně zhoršovat. „Očekával bych nicméně, že určité výhrady k těmto rozhodnutím by ratingové agentury mít měly,“ uvádí Michal Skořepa.
REKLAMA
Mínění o kvalitě ratingových agentur je ze strany investorů velmi nízké
Potvrzení kreditní kvality České republiky je podle ekonomů jen jakýsi formální akt. Většina investorů ho používá jen pro jakési hrubé srovnání kvality států. „Jinak je dlouhodobé mínění o kvalitě ratingových agentur ze strany investorů velmi nízké. Bohužel mnoho zákonných norem se na rating odvolává. A tak je musí hlavně finanční instituce chtě nechtě používat,“ říká odborník Partners Martin Mašát a pokračuje: „Co si také o hodnocení ratingu myslet, když stejný rating jako Česká republika má Emirát Abu Dhabi či třeba Francie a jen o chloupek rozdílný třeba Irsko, Čína či Japonsko.“
Domácí investoři se dívají hlavně na výnos dluhopisu vůči inflaci, kreditní přirážku a nutnost vlády se financovat. „V těchto ukazatelích dopadají české státní dluhopisy mnohem hůře (viz inflace blízko 3 %, raketově rostoucí zadlužení a umělá podpora trhu dluhopisů ze strany centrální banky) a pro racionální investory jejich držení nedává smysl. Vliv ratingu na cenu dluhopisy je tedy velice vzdálený a laickou veřejností přeceňovaný,“ vysvětluje Martin Mašát z Partners.
Pozitivní hodnocení…
Připomeňme, že ratingová agentura Japan Credit Rating Agency (JCR) 5. listopadu 2020 potvrdila hodnocení České republiky pro dlouhodobé závazky v domácí i cizí měně. Agentura oceňuje zejména dlouhodobě obezřetnou fiskální politiku vlády a nízký dluh sektoru vládních institucí. Výhled hodnocení je stabilní.
S&P 30. října 2020 potvrdila výborné hodnocení České republiky AA pro domácí závazky a AA- pro zahraniční závazky, a to se stabilním výhledem. Ve svém hodnocení ocenila dlouhodobě nízkou úroveň zadlužení, stabilní bankovní systém či vysoké devizové rezervy. Podle komentáře Fitch ze 4. listopadu 2020 zase návrh rozpočtu ČR na rok 2021 ukazuje na fiskální konsolidaci a naznačuje, že zadlužení země se po roce 2021 stabilizuje.