RED 50 – barometr obtížnosti certifikačních zkoušek
Se zájmem jsem sledoval diskusi k článku Milana Galambici – ČNB a kontrola finančních poradců: Je třeba přitvrdit, nebo ubrat? Reaguji na tu část diskuse, která souvisí s touto větou:
Třetím kamenem úrazu jsou zkoušky.
Náročnost zkoušek je prý natolik velká, že (podle tvrzení čtenářů) pokud nebude zmírněna, dojde k situaci, kdy nebude možno servisovat současné uzavřené případy, jelikož staří poradci již nebudou a noví zatím nebudou.
VECTOR Certifikace je jednou z akreditovaných osob, která má od ČNB oprávnění pořádat zkoušky odborné způsobilosti. Aktuálně máme 4 akreditace (na penzijní produkty, spotřebitelské úvěry, investiční produkty a od 15. 5. 2019 i na pojistné produkty). Celkem jsme k 1. 8. 2019 pořádali v rámci ČR 207 termínů zkoušek pro celkem 11 439 certifikovaných účastníků.
Vector vítá odbornou diskusi na téma zkoušek. Rád proto přispěji svým odborným názorem, který vychází ze šestiletých zkušeností a statistik.
Začněme tedy od počátku, toto je dlouhodobá úspěšnost Vectoru:
REKLAMA
Doplňkové penzijní spoření (90 min): 7 807 účastníků. Celková úspěšnost: 92 %
Souhrnná zkouška pro všechny skupiny úvěrů (180 min): 2 085 účastníků. Celková úspěšnost: 79 %
Investiční zprostředkovatel (135 min): 1 169 účastníků. Celková úspěšnost: 59 %
Souhrnná zkouška pro všechny investiční nástroje (180 min): 155 účastníků. Celková úspěšnost: 54 %
A zde opět naváži na diskusi a jeden z názorů:
§ napsal: „…úspěšnost u zkoušek v oblasti investic byl např. v naší firmě rovných 53% (tj. ze 100 poradců udělalo zkoušku 53 kolegů).“
A naše statistika od jeho názoru se liší o pouhý jeden procentní bod, takže to mohu pouze potvrdit. Zkoušky na investiční produkty jsou nejtěžší.
Co pomáhá při přípravě?
Samozřejmostí je dnes E-learning (v případě Vectoru – online přípravný kurz na certifikaci), který akreditované osoby nabízí. Pro zájemce pořádáme jednodenní semináře, kde účastníci se zkušeným lektorem projdou nejtěžší části zkoušky. Nově jsme zařadili do nabídky i individuální konzultaci. Zpětná vazba z pěti doposud organizovaných seminářů je výborná, zvyšuje se tím úspěšnost u zkoušky.
Vzhledem k tomu, že Vector má vlastní IT zázemí, přišli jsme s jednou zajímavou novinkou, která pomáhá poradcům při samostudiu. Nazvali jsme ji RED 50. Symbol RED označuje nebezpečí a 50 znamená vždy to nejtěžší, co můžete u zkoušky potkat:
- Soubor 50 nejtěžších otázek z každé skupiny.
- Nejtěžší otázky vychází z odpovědí na miliony zodpovězených otázek v online přípravném kurzu na certifikaci – úvěry a investice.
- Členění otázek a odpovědí je totožné, jako u certifikační zkoušky do 3 samostatných kategorií – 1 správně / více správně / případové studie. Celkem tímto tedy získáte 150 nejtěžších otázek.
Nově jsme od srpna 2019 přidali vylepšení, které je spojeno ne s obecnou statistikou, ale přímo s vámi a vaší přípravou:
REKLAMA
- Seznam všech otázek, které jste vy zodpověděli chybně v online přípravném kurzu na certifikaci.
- Seznam otázek je seřazený dle počtu chybných odpovědí a rozdělený do 3 kategorií – 1 správně / více správně / případové studie.
- Seznam otázek je vždy aktuální.
Disponujeme velkým souborem zodpovězených otázek. V případě spotřebitelských úvěrů brzy dosáhneme čísla 5 miliónů, u investic máme další metu 3 milióny zodpovězených otázek. Proto jsem se nebál přijít s nadpisem článku „RED 50 – barometr obtížnosti certifikačních zkoušek“.
Podívejme se tedy Vectoru pod pokličku, co nejtěžšího může poradce u zkoušky očekávat.
Vybral jsem pro názornost 3 otázky, které nám vyšly jako nejtěžší v souboru tzv. multiple choice questions – odpovědi s více správnými odpověďmi.
Nejtěžší otázka, kterou v přípravě správně zodpovědělo pouze 24,44 % účastníků online přípravného kurzu na certifikaci:
Druhá nejtěžší otázka, kterou v přípravě správně zodpovědělo pouze 27,06 % účastníků online přípravného kurzu na certifikaci:
Třetí nejtěžší otázka, kterou v přípravě správně zodpovědělo pouze 30,09 % účastníků online přípravného kurzu na certifikaci:
Další prvkem, který jsme zakomponovali do online přípravného kurzu na certifikaci, je tzv. „semafor“.
REKLAMA
Obtížnost je uvedena pro Vaši jednodušší orientaci, na co se zaměřit při přípravě, na škále zelená, oranžová a červená (nejnáročnější). Aktualizaci provádí oddělení IT Vectoru jednou týdně.
U složitějších otázek jsou uvedeny vysvětlující texty, aby bylo jasné, z čeho jsou správné odpovědi odvozeny.
Naše velmi dobré zkušenosti s bonusovým produktem RED 50 chceme využít i v případě pojistných produktů a vytvořit poradců výborné podmínky pro přípravu na zkoušku.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Okřídlené přísloví „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ platí i u zkoušek odborné způsobilosti. Z našich zkušeností vyplývá, že se již v přípravě na zkoušku identifikují velké rozdíly s využitím online přípravného kurzu na certifikaci.
U každého účastníka sledujeme počet započatých testů a jeho úspěšnost, kolik testů vykonal úspěšně. Máme šampiony, kteří se věnují přípravě v řádech týdnů a mají tzv. „naklikáno = natrénováno“. V tomto případě se obvykle jejich výsledek liší v rozmezí +/- 5 % od výsledku v našem písemném zkušebním testu.
Ale často jdou na zkoušku i účastníci, jejich příprava je upřímně řečeno chabá a mají pocit, že zkouška je od slova „zkusit“, a pak samozřejmě neuspějí. Tak se často setkávám s názorem, že na přípravu nebyl čas, protože… a nebo přípravu podcenili a za dva večery se připravit na těžkou zkoušku nestihnete.
Nejsou výjimkou ani případy opakování investiční zkoušky podruhé, i potřetí, výjimečně po čtvrté. Další zkušeností je odložení zkoušky. Účastník se u nás registruje, a Vector mu 14 dní před termínem zkoušky pošle avízo: „Vážený kliente, počítáme s vámi, i vy s námi počítejte a na vámi zvolený termín se dostavte.“ Co následuje, minimálně 20 % účastníků se odhlásí.
A pak je ještě jedna skupina poradců, kterým zřejmě v knihovničce chybí kniha Petra Ludwiga – Konec prokrastinace – o prokrastinaci, chorobném odkládání důležitých úkolů a povinností. Ti zkoušku odkládají až po nejzazší termín. Vzpomínám, že poslední certifikaci na úvěry jsme měli 30. 11. 2018, v poslední den přechodného období. Ale i na milovníky prokrastinace, se chystáme v případě investičních produktů, certifikovat budeme do posledního dne.
Závěr
Souhlasím se všemi diskutujícími, kteří považují certifikační zkoušky za náročné. ČNB nasadila laťku vysoko a nemám pocit, že by ze svých nároků měla v úmyslu ustoupit. Často nám poradci říkají, že se nebojí náročnosti, ale přivítali by více praktických záležitostí. Stokrát jsem slyšel větu: „Proč je tam toto, na to se mě nikdy klient nezeptal, a jsem v oboru více jak 10, nebo dokonce 15, ale také 20 let.“
V diskusi si také objevil názor, že zkušení (starší) poradci mají ze zkoušek obavy, učení jim trvá déle. Musím však konstatovat, že bývají odpovědnější a jde jim o prestiž, aby uspěli. Nedávno jsme měli na certifikaci poradkyni ve věku 74 let, dělá svojí práci ráda a u zkoušky uspěla. V každém případě ale náročné zkoušky určitě odradí řadu poradců od toho, aby pokračovali.
Před námi jsou certifikace na pojistné produkty. Otázky očekáváme od ČNB každou chvíli. Nemám pochyb o tom, že budou náročné a budou vyžadovat důkladnou přípravu. Za Vector mohu slíbit, že počítáme s tím, že náš „semafor“ a RED 50 nabídneme poradcům i v případě pojištění.
Autor je vedoucí obchodního oddělení VECTOR Certifikace