CZK/€ 25.290 -0,02%

CZK/$ 23.949 +0,15%

CZK/£ 30.335 +0,31%

CZK/CHF 27.076 -0,13%

Text: Pavel Bambásek

05. 02. 2016

1 komentář

Rizika investování do akcií

 


 

Riziko propadu ceny

Nejen, že cena akcie může mírně klesnout, ona se může doslova propadnout. Dobře si promyslete, zda jste ochotni takové riziko nést. Pokud jde o velké nadnárodní společnosti, cena akcie se většinou vrátí na svou původní úroveň, ale nikdo neví za jak dlouho. Ani velikost firmy není zárukou, že nemůže zkrachovat.

Na obranu akcií se sluší dodat, že stejně tak může klesnout například cena nemovitosti. Investice do bytu se považuje za vysoce bezpečnou, ačkoliv cena bytu se může snížit podobně, jako cena akcií. Také výrazně, také na několik let a bez jasného termínu návratu ceny na původní úroveň. Cena bytu ovšem nemůže klesnout na nulu a to se v případě akcie stát může. Především proto jsou akcie rizikovější, než nemovitosti.

Graf 1: Vývoj cen bytů v Praze pro srovnání s rizikovostí investice do akcií
graf_3
Zdroj : ČSÚ

Investor, který koupil byt v Praze v roce 2008 za průměrnou cenu, má dnes, po osmi letech, hodnotu investice o cca 15% nižší. 
    

Největším rizikem je sám sobě investor

Největším nebezpečím na akciovém trhu je sám sobě investor a jeho neuvážená rozhodnutí. Je velmi jednoduché „kliknout myší“ a provést nákup akcií za miliony. Ve srovnání s tím například nákup a prodej nemovitosti provází návštěva notáře a další náležitosti. Dalo by se říct, že jde o filtr rychlých neuvážených rozhodnutí. K nákupu a prodeji akcií je třeba přistupovat stejně zodpovědně a nenechat se uchlácholit technickou nenáročností.

REKLAMA

Pro impulzivního člověka s problémy se ovládat nebo chovat zodpovědně je akciový trh o mnoho rizikovější, než pro člověka přirozeně zodpovědného. „Pro úspěch na akciových trzích není důležitá inteligence. Důležité jsou charakterové vlastnosti, především schopnost nenechat se ovlivnit názory ostatních a odolat přirozenému lidskému nutkání jít s davem,“ řekl na přednášce pro čerstvé absolventy vysoké školy nejúspěšnější investor současnosti Warren Buffett.

Měnové riziko

V případě investic do zahraničních akcií čeká na investora další nástraha a tou je pohyb kurzu koruny vůči ostatním měnám, například dolaru.

Graf 2: Vývoj kurzu dolaru
graf1Investor, který koupil dolary v roce 2000 za 40 korun a za ně nakoupil americké akcie, by musel dodnes své portfolio akcií zhodnotit o 60 procent, aby dosáhl alespoň nulového zhodnocení v případě přepočtu zpět na české koruny.

Riziko vývoje kurzu má samozřejmě i svou kladnou stranu. Kurz se může pohnout ve směru, který bude pro investora pozitivní. V případě nákupu dolarů v roce 2011 za 16 korun by došlo ke zhodnocení vůči české koruně do dnešního dne o 56 procent. Investor by tak mohl na americké burze prodělat a přesto by v českých korunách vydělal. 

REKLAMA

Jak se bránit proti měnovému riziku?

Zprostředkovatelé obchodů na burze (brokeři) nabízejí půjčky měn. Investor může držet peníze v jedné měně a investovat v jiné. Zprostředkovatel investorovi cílovou měnu půjčí a jako záruku má zablokovanou odpovídající částku v měně investora. Tato služba je zpoplatněna. Například firma Interactive Brokers poskytuje tuto půjčku měny za 1,62% ročně.

Investování do akcií je vysoce rizikové. Především krátkodobé investice jsou považovány za pouhé spekulace, protože odhadnout trhy v kratším časovém horizontu se často nedaří ani těm nejlepším investorům, jako je Warren Buffett. Investor by si proto měl rozmyslet, zda chce spekulovat nebo investovat. V případě investování je třeba se připravit na dlouhodobé časové horizonty (min 5 let, spíše déle), nenechat se ovlivnit případným dočasným propadem ceny akcií a vydržet.

Autor je privátní investor a investiční konzultant se specializací na opce, akcie, nemovitosti a drahé kovy. Autor webu BlueTrader.cz. Jeho koníčkem je přispívat k osvětě o akciových trzích.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Bimbo

    13 února, 2016

    … když čtu tvoje dotazy v jednom nejmenovaném fóru, musím se smát. Dnes jsi chytrý jak rádio, včera jsi za sebou tahal kačera. No, narodil se odborník.

    Odpovědět