Rok 2014: Akcie i dluhopisy vyčerpaly potenciál
Akcie
Ceny akcií v průměru v roce 2014 lehce stouply. Hodnota indexu MSCI World stoupla zhruba o 5 procent. Dařilo se zejména akciím v USA. Index S&P 500 celý rok trhá nové rekordy a od začátku roku jeho hodnota stoupla téměř o 13 procent. Akcie v USA jsou dnes fundamentálně drahé. Německý index DAX letos zažíval výrazně vyšší volatilitu. Na krátko se přehoupl i přes magickou hranici 10 000 bodů, aby pak klesl o 15 % dolů a vyhoupl se zase zpět.
Dařilo se vesměs i akciím na rozvíjejících se trzích, index MSCI Emerging Markets si připsal zhruba 10 procent. Největších zisků dosáhly akciové trhy v Bagladéši, Argentině, Egyptu nebo Indii. Naopak nejhorší ztráty přinesly akciové trhy v Rusku, Portugalsku, Řecku nebo Rakousku. Pražská burza patřila k horšímu spektru akciových trhů. Hodnota indexu PX pražské burzy poklesla od začátku roku zhruba o čtyři procenta.
Graf 1: Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 v roce 2014
Zdroj: Finanzen.net
Dluhopisy
Státním dluhopisům se nadále dařilo takřka po celém světě, vyjma některých rozvíjejících se trhů (včetně Ruska). S rostoucí tržní cenou dluhopisů ale klesá jejich výnosnost do splatnosti, která již dosahuje absurdně alarmujících hodnot. Výnos do splatnosti u desetiletého českého státního dluhopisu klesl na 0,5 % p.a., což je méně, než nabízí německé bondy s 0,6 % p.a., a výrazně méně, než nesou americké treasuries s 2,2 % p.a. Je na čase vybrat peníze z klasických dluhopisových fondů, neboť jejich výnosnost je vyčerpána na deset let dopředu.
REKLAMA
Graf 2: Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů v roce 2014
Zdroj: TradingEconomics
Měny
Kurz koruny se díky intervencím České národní banky držel po celý rok poblíž hodnoty 27,50 korun za jedno euro. V souladu s naším očekáváním začal výrazně posilovat americký dolar, a to prakticky vůči všem světovým měnám. Zpevnila také britská libra. Naopak významně oslabil japonský yen. Prudce spadla hodnota ruského rublu, ukrajinské hřivny nebo argentinského pesa.
Graf 3: Vývoj kurzu EUR/USD v roce 2014
REKLAMA
Zdroj: Finanzen.net
Komodity
S rostoucím kurzem dolaru poměrně výrazně klesají ceny komodit. Klíčovou roli hraje zejména ropa, která zažívá obrácený ropný šok vlivem převisu nabídky nad poptávkou. Její cena v druhém pololetí spadla o 40 procent. Ještě více poklesla cena železné rudy. O 20 % klesla cena sóje a rýže. Mírně zlevnila také pšenice a kukuřice. Naopak po celý rok roste cena hovězího. V prvním pololetí také prudce stoupla cena kávy. Cena zlata je zhruba stejná jako před rokem.
Graf 4: Vývoj ceny ropy Brent v roce 2014
Zdroj: Finanzen.net
REKLAMA
Nemovitosti
Nabídkové ceny bytů podle Českého statistického úřadu stouply za první tři kvartály roku 2014 o 3,5 procenta. Poslední měsíce je v terénu patrný velký zájem ruských investorů o luxusní nemovitosti v Praze. V růstu také pokračovaly ceny pozemků, a to jak stavebních parcel v okolí velkých měst, tak i zemědělské půdy. Ne nadarmo v ČR v uplynulém roce vznikly také první fondy zaměřené na investice do zemědělské půdy.
Graf 5: Vývoj cen bytů v České republice
Zdroj: Český statistický úřad
Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management