CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

Text: Petr Zámečník

11. 10. 2016

2 komentáře

Ruská ERB Bank v Česku končí… byl to tunel?

 


 

ERB Bank založil v roce 2008 jako Evropsko-ruskou banku ruský podnikatel Roman Jakubovič Popov, který je též jediným akcionářem banky. Banka získala bankovní licenci 15. 7. 2008. V rámci svého podnikání se zabývala především financováním exportu do Ruska, ale zároveň nabízela služby i pro retailové klienty. Těm podle výroční zprávy z roku 2014 poskytovala nejčastěji osobní úvěr se zástavou nemovitosti pro občany ČR i pro cizince – a to i bez trvalého pobytu v České republice.

Poslední dny historie banky se začaly psát 9. 3. 2016, kdy Česká národní banka (ČNB) zakázala ERB Bank poskytovat nové úvěry a přijímat vklady. Tehdy ještě Garanční systém finančního trhu (GSFT) zasahovat nemusel. „Výplata náhrad vkladů prostřednictvím Garančního systému není nyní aktuální. V případě, že by v budoucnu došlo k rozhodnutí o výplatě náhrad vkladů, je to situace, na kterou jsme standardně připraveni,“ uvedla tehdy Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka GSFT. Od té doby se ale mnohé změnilo.

ČNB omezení poskytování služeb zdůvodnila jako preventivní opatření, aby nedocházelo k nevratným ztrátám, než rozhodne, co s bankou bude dál. „ČNB jako výkonný orgán dohledu nad finančním trhem po důkladném posouzení vyhodnotila situaci v ERB bank a rozhodla se vydat předběžné opatření a upravit prozatím pravidla pro fungování banky tak, aby v průběhu správního řízení nedocházelo k nevratným ztrátám v případě zhoršení její finanční situace,“ sdělil tehdy Tomáš Zimmermann, tiskový mluvčí ČNB.

Dohledový orgán již tehdy odmítl poskytovat jakékoli další informace. Až v červenci pronikly informace o možném vytunelování banky jejím majitelem Romanem Popovem. Česká národní banka, poté, co odhalila chybějící 1,5 mld. Kč, podala podnět na prošetření Policii ČR a případem se pravděpodobně zabývá protikorupční útvar. Ten informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Nesdělujeme, zda se nějakým případem zabýváme, či nezabýváme,“ sdělil pouze Jaroslav Ibehej, tiskový mluvčí útvaru.

Peníze z banky měly utíkat prostřednictvím fiktivních dluhopisů. Nákupem těchto dluhopisů se peníze pravděpodobně vyváděly mimo banku, kde byly následně zcizeny.

REKLAMA

Situace se vyhrotila minulý pátek, kdy ERB Bank přestala vydávat hotovost na obou svých pobočkách v Praze a Karlových Varech. Záminkou byly technické potíže. „Problém v žádném případě není spojen s likviditou nebo s administrativním řízením, které zahájila Česká národní banka,“ hájila ještě v pondělí banku Marina Grabovská, ředitelka sekretariátu banky. O den později, v úterý, již začala jednat ČNB.

Česká národní banka včera vyhlásila platební neschopnost ERB Bank a spustila proces vyplácení náhrad vkladů z Garančního systému finančního trhu.

Výplata náhrad

Garanční systém finančního trhu obdržel informaci České národní banky o neschopnosti dostát svým závazkům ERB Bank dne 11. 10. 2016. Výplatu náhrad vkladů ve výši 100 % až do 100 tis. EUR (dle kurzu ČNB k rozhodnému dni 2 702 000 Kč) musí pro fyzické osoby začít vyplácet do 7 pracovních dnů od oznámení ČNB. Do 19. 10. tak musí oznámit termín zahájení výplat, které musí začít do 20. 10. a bude ho provádět buď Česká spořitelna, nebo Moneta Money Bank. Institucionální klienti si budou muset počkat o něco déle a výplata náhrad jim může být zahájena až 2. 11.

určitých případech může být náhrada vkladů až dvojnásobná. Klient ale musí o zvýšenou náhradu vkladů požádat a zároveň si bude moci počkat až 4 měsíce, tedy nejdéle do  11. 2. 2017.

REKLAMA

Tip: Dostali jste zaplaceno za nemovitost? O peníze se nebudete muset bát

Výplaty náhrad vkladů budou ukončeny 3 roky po jejich zahájení. Aktuálně jsou z fondu vypláceny náhrady vkladů kampeliček WPB Capital a Metropolitní spořitelní družstvo.

Garanční systém finančního trhu odhaduje výplaty náhrad na cca 3,6 mld. Kč. Vyplatit je by s jeho současnými prostředky neměl být vážnější problém. K 31. 12. 2015 disponoval prostředky v objemu 28,8 mld. Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *