CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

Text: Jan Dvořák

22. 05. 2012

0 komentářů

Rýsuje se nový finanční systém

 


 

Země mezi sebou bojují o moc neustále. Změna může být zaznamenána, ale signály nesmějí být ignorovány. Pokud jsou, pozorovatel se potom nestačí divit.

V poslední době Spojené státy ztratily pozici světové jedničky v investičním bankovnictví, např. v objemu IPO (Hong Kong je v poslední době předčil téměř dvojnásobně). Snad je zachrání IPO Facebooku, obávám se však, že půjde o pouze jednorázový výkyv. V sektoru přímých finančních zahraničních investic se jako 3 největší centra posledních let podle statistiky Banker Intelligence Unit of the Financial Times rýsují Singapur, Dubaj a Hong Kong.  Jenom samotný Singapur je větší než New York, Londýn a Frankfurt dohromady. Čína navíc dominuje investicím do rozvíjejících se ekonomik.

Spojené státy se přesto (nebo spíše právě proto, že jsou si vývoje moc dobře vědomy) snaží neustále demonstrovat svoji dominanci ve světě a využívají k tomu i finanční sektor. Bojují o udržení své největší výhody – dominance dolaru – jak se jen dá. Problém je v tom, že se to díky použitým zbraním pravděpodobně obrátí proti nim samotným.

Není to tak dávno, co Spojené státy utáhly finanční kohoutky vůči Íránu. Šlo o odříznutí jejich bank od systému SWIFT. Jako první – téměř měsíc před odříznutím íránských bank od SWIFTu – psal o potenciální hrozbě Jim Sinclair a na našem serveru se o tom psalo ještě v únoru, přibližně tři týdny před samotným aktem. Toto rozhodnutí Spojených států se může stát zvratem ve finanční válce. Ale zcela jiným, než se na první pohled může zdát. Jak to tak vypadá, tahle akce se může obrátit proti Spojeným státům samotným. Spojené státy totiž tímto činem všem ukázaly, jak drží zbytek světa, obrazně řečeno, pod krkem.

Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) jsou země, které si něco podobného nenechají líbit. Podle Jima Sinclaira a dalších pracují tyto země na konkurenčním systému „SWIFT 2“ a s jinou primární vypořádací měnou a silnou rolí zlata. Jeho uvedení do života by nemělo trvat roky, ale možná jen měsíce. To by byla zásadní změna v globálním finančním systému.

REKLAMA

Díky tomu, že se Spojené státy snažily odříznout jednu zemi od mezinárodních plateb, dojde k vytvoření paralelního systému bez přístupu USA a tím k jejich částečnému odříznutí. V důsledku toho hrozí dojít ke skokovému poklesu používání dolaru v rámci mezinárodního obchodu o desítky procent. To zcela jistě není zamýšlený důsledek. Takový vývoj (zvláště pokud by zahrnoval i obchodování s komoditami o ropě nemluvě) je totiž to poslední, co si mohou Spojené státy přát.

Článek vyšel na webu Pro-investory.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *