Potřebuje trh finančních služeb regulaci? Dle mého názoru ano. Má ji dnes? Dle mého názoru ne. Regulační opatření sice existují, jsou zakotveny v legislativě, ale jejich účinnost se blíží k nule.
Alternativou ke státnímu dozoru a regulačním opatřením je samoregulace. Ta se může stát velmi efektivním nástrojem usměrňování jednotlivých subjektů. Nebo jen prázdným symbolem. Jde o to ji správně uchopit a použít. To je to nejtěžší.
V současnosti funguje na finančním trhu asociace, sdružující fyzické a právnické osoby poskytující zprostředkovatelské služby – všem známý AFIZ.
Cílem tohoto sdružení je zvýšit informovanost klientů o finančních produktech a pravidlech zprostředkovatelského trhu, dále podporovat své členy po odborné stránce a z hlediska přípravy na změny legislativních norem. V neposlední řadě AFIZ dohlíží na dodržování zásad poctivého obchodního styku a etických norem.
Zde je malá ilustrativní ukázka z etického kodexu AFIZu: "Člen AFIZ při své činnosti zejména: spotřebitelům poskytuje své služby kvalifikovaně, spravedlivě, čestně, poctivě, profesionálně a v souladu s nejlepšími zájmy spotřebitelů s ohledem na zachování integrity finančního trhu a v nejvyšší možné míře přihlíží k jejich individuálním podmínkám" nebo "při propagaci svých služeb používá jen pravdivé informace, nezamlčuje důležité skutečnosti a nenabízí výhody, které nemůže zaručit."
REKLAMA
Zní to nádherně. Jistě je taková i realita na finančním trhu 🙂 Nutno však podotknout, že AFIZ je v mnoha ohledech pro trh přínosem: informační a odborná podpora je velmi cenná jak pro klienty, tak pro členy. Samoregulační funkci ale podle mého názoru neplní.
Myšlenka samoregulace však není vůbec k zahození. Aby fungovala i v praxi, je třeba splnit dvě podmínky: Za prvé musí asociace sdružovat pouze takové poradenské společnosti, které to s kvalitou svých služeb myslí vážně a za druhé si takové sdružení musí získat důvěru veřejnosti.
Jen pokud bude pro klienty jméno asociace synonymem kvality a profesionality a budou se na danou poradenskou společnost dívat skrz fakt, zda je či není členem takové asociace, může tento samoregulační princip reálně přispět ke zkultivování poradenských a zprostředkovatelských služeb na finančním trhu.
Aby mohla vzniknout asociace s dobře vnímaným jménem, musí mít nejprve koho sdružovat. Firem, které upřednostňují kvalitu před kvantitou, zatím na trhu příliš není. Osobně doufám, že trh dozná v tomto ohledu ještě nějakých změn a v budoucnu takové sdružení vznikne.
REKLAMA
V tu chvíli by totiž záleželo jen stávajících členech, koho dalšího do sdružení přijmou. Logicky by se měly nové členské průkazky objevovat jen u hráčů stejné kvality, jinak by si stávající členové kazili dobré jméno. A pro ty, kteří by se zaměřovali dále hlavně na výši provizí, by to mohl být dobrý důvod k zamyšlení, zda nezměnit strategii. Pro klienty by členství v profesionální a kvalitativně zaměřené asociaci mohlo být rozhodující při výběru poradenské firmy.
Samosprávná regulace má obecně některé přednosti, ale i nedostatky:
Výhody:
Potenciálně velmi efektivní nástroj
Správně uchopená samoregulace může být velmi účinná z hlediska ovlivňování trhu.
Regulace mimo státní systém
Regulace založená na tržních principech, bez zbytečné byrokracie a přebujelosti.
REKLAMA
Regulace u zdroje
Ovlivňování přímo uprostřed tržních mechanismů. Samoregulační orgán stojí mezi tržními subjekty, nikoli daleko nad nimi (jako u státního dozoru)
Vysoká flexibilita
Nepoctivý člen může být snadno vyloučen, poctivý nečlen naopak snadno přijat.
Nevýhody:
Riziko zneužití
Členové asociace mohou záměr na zkvalitnění služeb pouze předstírat a krátkodobě profitovat z dobrého jména sdružení.
Vysoké náklady na propagaci
V počáteční fázi existence sdružení je potřeba dopravit nosné myšlenky ke klientům i jinou cestou než jen jednotlivě realizovanými poradenskými akty. Propagace však s sebou přináší vysoké náklady.
Válka asociací
Pokud by na trhu existovala samosprávná sdružení s opačnými cíly, existuje reálné nebezpečí informační války. S velkou pravděpodobností by se vítězem stala asociace sdružující nepoctivé hráče (kvůli kapitálové síle).
Samosprávná regulace je jednou z mnoha cest vedoucí do země kultivovaného finančního trhu. Říci, která z cest je vhodná právě pro český trh, je velmi těžké. Vše má svoje pro i proti. Ať už bude upřednostněno cokoli, je třeba počítat s tím, že trh má i svoje vlastní koleje a je obtížné přehodit výhybku.
Postupně uváděné čtyři koncepty jsou výzvou k zahájení odborné diskuse, která by měla upozornit na problém a pokusit se najít správný směr.
(pozn.red.: Od června 2006 existuje také sdružení USF, které si klade podobné cíle, jako AFIZ.)
Úvod k celému článku najdete zde.