CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Daniel Kuchta

20. 03. 2012

1 komentář

Scalping vás o skalp nepřipraví. O nervy možná ano

 


 

Obchodování futures kontraktů, nebo na trhu forex v poslední době získává stále více příznivců, kteří využívají při vydělávání mnoho postupů a strategií. Jedním z takových přístupů je scalping, který by se dal považovat za takovou extrémní formu intradenního obchodování (i když je pravdou, že mnozí obchodníci nemají jasno, když jde o daytrading a kdy už o scalping). Scalping je přístup, při němž investor obchoduje velmi malé pohyby v krátkých časových úsecích, které trvají maximálně několik minut. I minimální pohyb je pro něj zajímavý, protože obchoduje větší objemy a v průběhu jediného dne udělá velké množství obchodů.

I když je dnes scalping spojen zejména s obchodováním na trzích, tento způsob se využívá také v kasinech (vydělávání pomocí bonusů od kasina), nebo ve sportovním sázení, kde se využívá arbitráž, zejména při koňských dostizích. Zejména v druhém případě však platí to samé, co pro scalping na finančních trzích – rychlost, disciplína a potřeba velké likvidity na trhu.

Klasickým příkladem scalperů posledních let jsou obchodníci využívající vysokofrekvenční obchodování (HFT – high frequency trading), s čímž souvisí již zmiňovaný vysoký objem prostředků na trzích. Tito obchodníci na trzích, kde není dostatečný objem prostředků, nemohou fungovat, jejich rozšíření však právě na trhy přináší dostatečnou likviditu, protože za den jsou schopni udělat i desítky, nebo stovky obchodů. I minimální pohyb je pro ně při vysokém objemu zajímavý.

Z uvedeného vyplývá, že scalping je poměrně rizikový způsob obchodování a určitě není určen pro nezkušené obchodníky, kterým při každém zrealizovaném obchodu vyběhne srdeční puls na maximum a oblévá je studený pot. Je určen pro zkušené obchodníky, kteří dokážou číst trhy, mají pro ně cit a umějí i z minimálních pohybů na trzích bez trendu vystupovat se ziskem. U nezkušených obchodníků může pokus o scalping skončit po několika obchodech nervovým zhroucením, nebo vynulováním účtu v průběhu pár hodin.

Obchodník, který chce skalpovat trhy, musí mít jasnou představu o tom co dělá a musí být rozhodný, protože musí využít každou příležitost, kterou mu trh nadělí. Při tom všem je u scalpingu důležitý money management, jehož poctivé dodržování se zde projeví víc než u běžného obchodování s trendem. Jedna nepozornost a větší ztráta může mít poměrně zásadní vliv na velikost obchodního účtu a proto stejně jako jsou relativně malé zisky, musí být minimální také ztráty. K omezení rizika u skalperů pak slouží právě krátký časový interval, obchodu. Čím kratší je obchod a čím dříve obchodník realizuje zisk, tím méně riskuje ztrátu.

REKLAMA

Co se týče nástrojů technické analýzy, jako jsou různé ukazatele a indikátory, ty mohou být většině skalperů prakticky k ničemu. Jak již bylo zmíněno, velkou roli hraje cit pro trhy a opakující se vzorce na trzích, které je scalper schopen identifikovat, druhým důvodem je fakt, že v tak krátkých časových intervalech je technická analýza a určování směru trhu prakticky k ničemu (o fundamentech ani nemluvě). Nejsou potřeba, protože scalping může být velmi profitabilní při volatilním trhu, při silných trendech, ale i na nevýrazných trzích bez trendu.

V nelibosti brokerů

Kromě rizika může být u scalpingu problém najít vhodného brokera. Obchodníci zprostředkující obchodování na trzích (zejména tvůrci trhu, kteří vytvářejí spready a často figurují jako protistrana obchodníka) nemají scalpery v lásce, protože díky jim způsobují ztráty. Ať už je to tím, že nestíhají vstupovat do obchodu jako zmíněná protistrana, nebo prostě nestíhají zajišťovat své pozice v bance a tvořit spread apod, po určité době brokeři přistupují k tomu, že klienty začnou nějakým způsobem omezovat, nebo mu jednoduše zruší účet. Je proto dobré si předem zjistit, kteří brokeři využívají v případě častého obchodování restrikce a kteří s tím nemají problém (většinou ECN).

Dalším problémem u brokera jsou poplatky, resp. spready. U komodit se poplatky u jednotlivých obchodníků mohou velmi lišit, a pokud chce někdo obchodovat minimální pohyby, bez minimálních poplatků to jednoduše nejde. Při každém obchodu je pak potřeba dobíhat příliš velkou ztrátu na poplatcích, což popírá samotný princip scalpingu, kterým jsou poměrně malé zisky. Na měnových trzích je pak problémem velký spread (opět většinou u tvůrců trhu), který rovněž znemožňuje realizovat zisky při velmi malých pohybech.

Scalping je zajímavým způsobem obchodování, ale jak již bylo řečeno, není určen pro každého. Začátečníci, nezkušení obchodníci a ti, kteří nemají dostatek času se trhům věnovat i několik hodin denně, by jej určitě zkoušet neměli. Ti, kteří mají s obchodováním na trzích zkušenosti a jsou řídit své emoce a dodržovat obchodní plán a money management, si scalpingem mohou přijít na pěkné peníze.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Bude letošní rok rokem kovů?

Letošní rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

30. 01. 2024

Jak si povedou komoditní trhy v roce 2024

Uplynulý rok přinesl korekci cen světových komodit, a to i přes pokračování konfliktu na Ukrajině. Změnu nepřinesl ani závěr roku, který byl ve znamení krize na Blízkém východě po říjnovém teroristickém útoku v Izraeli. Ceny komodit až na výjimky, jako je zlato, dále klesaly. Zklamáním roku byly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *