Penzijní fondy ČSOB jsou třetím největším poskytovatelem penzijního připojištění u nás. Na penzi si u nich spoří přibližně 690 000 klientů. Zejména penzijní fond ČSOB Progres byl úspěšný v získávání nových střadatelů, v posledních letech se zvyšoval až o 50 000 klientů a po sloučení se Zemským a Hornickým penzijním fondem vznikl z původně malého subjektu středně velký penzijní fond, který má dnes více než 276 000 účastníků.
Co stojí za tímto úspěchem? S odstupem několika let lze tvrdit, že zejména marketingová kampaň. Před více než 5 lety ČSOB oznámila, že ve své skupině ponechá 2 fondy, každý zaměřený na jinou věkovou skupinu. Jako jediná finanční instituce na trhu ČSOB nabízela a stále nabízí svým klientům možnost vybrat si dle svých preferencí z odlišných investičních strategií.
Propagační materiály uváděly: ČSOB PF Stabilita je určen především klientům, kteří dávají přednost kratší době spoření a konzervativní investiční strategii. Je tedy určen zejména klientům starším 45 let. Naopak ČSOB PF Progres se orientuje na mladší klienty, kteří akceptují i jistou míru rizika. Fond volí dynamickou investiční strategii a díky ní nabízí vysoké průměrné zhodnocení.
Strategie zafungovala a průměrný věk účastníků v penzijním fondu ČSOB Progres se začal během krátkého období znatelně snižovat. Průměrný věk nově získaných klientů se pohyboval kolem 35 let. Fond v tiskové zprávě ohlašoval, že tento výsledek je důkazem, že strategie skupiny v oblasti penzijního připojištění je dobře nastavena a je plně funkční.
Jenže připisovaná zhodnocení zatím úspěch zvolené strategie nedokazují. PF Progres připsal za rok 2006 o 0,5 procentního bodu nižší zhodnocení než PF Stabilita, přestože situace na kapitálových trzích nebyla nijak špatná. Za rok 2007 oba fondy připsaly stejné zhodnocení ve výši 2,4% a situace se opakovala i za loňský rok – ČSOB oznámila, že Progres zhodnotil prostředky účastníků o 0,02% a Stabilita o 0,05%. Přestože vývoj akcií byl v loňském roce silně negativní, Stabilita skončila s nulou, stejně jako Progres. Průměrné zhodnocení obou fondů za poslední 3 roky je tak prakticky totožné.
REKLAMA
Aktuální složení portfolia obou fondů se téměř nerůzní. Progres má jen mírně vyšší podíl akcií – 3 %, zatímco Stabilita 1,7 %. I ve zprávě ratingové agentury Moody´s je uvedeno, že oba fondy uplatňují konzervativní investiční strategii. Dle fondů tato strategie souvisí s nutností vykazovat každý rok účastníkům zisk.
Obtížně lze však pochopit, proč 4 penzijní fondy „pro všechny věkové skupiny“ mají aktuálně v portfoliu vyšší podíl akcií, než „dynamický penzijní fond pro mladé“. Přičteme-li k tomu fakt, že Progres má vyšší nákladové zatížení než Stabilita, nelze zatím očekávat, že připisované zhodnocení těchto fondů se bude výrazněji různit.
Na skutečně dynamický fond si tak budou muset klienti, kteří hledají vyšší výnos a jsou ochotni podstoupit investiční riziko, počkat až do doby nového penzijního spoření. To však nebude dříve než v roce 2010.
Autor je produktový manažer společnosti Partners.