CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: redakce

26. 05. 2021

1 komentář

Sexuální menšiny mají zastání na akciových trzích

 

Foto: Shutterstock

Rostoucí povědomí o problematice sexuálních menšin se začíná stále více odrážet ve světě investic. Na trhu se zvyšuje množství společností, které se označují za přátelské k LGBTQ+ komunitě. Ta zahrnuje lesby, gaye, bisexuály, transgender osoby a další sexuální menšiny. Dokonce již vznikla řada indexů, které chování společností vůči sexuálním menšinám pravidelně měří.

Loading



 

Společnosti, které jsou přátelské vůči LGBTQ+ komunitě, automaticky nemusí být ziskovější než ostatní společnosti na trhu. Často však ziskovější jsou, protože mnohé z těchto společností působí v rychle rostoucím technologickém sektoru.

Mezi nejznámější patří Corporate Equality Index, který sleduje nastavení firemní kultury vůči zaměstnancům s menšinovou sexuální orientací a další kritéria zaměřená na sociální odpovědnost společností. Výsledky tohoto indexu byly poprvé zveřejněny v roce 2002. Tehdy pouze 13 firem dosáhlo na nejvyšší hodnocení. V letošním roce již nejlepšího možného výsledku dosáhlo 767 společností, které zaměstnávají více než 13 milionů lidí po celém světě.

Corporate Equality Index a řada dalších podobně orientovaných indexů začíná být zahrnována do investičního rozhodování velkých fondů. To pramení z rostoucí poptávky investorů po společensky odpovědných společnostech. Z tohoto trendu těží například akcie společností Walmart, Apple, Amazon, UnitedHealth Group či McKesson, kterou jsou považovány za úplně nejpřátelštější vůči LGBTQ+ komunitě.

Určitě nemůžeme říct, že firmy přátelské vůči sexuálním menšinám jsou ve svém průměru automaticky výnosnější než ostatní společnosti. Přesto je zajímavé poměřit výsledek indexu LGBTQ-350 od společnosti Credit Suisse, který sdružuje tento typ společností, se zbytkem trhu. V loňském roce zmíněný index vzrostl o 21,14 procenta, což bylo o 6,58 procentního bodu více než benchmark, za který můžeme považovat MSCI All Country World Index.

REKLAMA

Vysvětlení tohoto výsledku spočívá ve složení indexu LGBTQ-350, do kterého spadají všechny nejvýznamnější technologické společnosti jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google), Facebook, Tesla a další. Právě těmto společnostem výrazně pomohla pandemie koronaviru, která urychlila přechod lidí z reálného do virtuálního světa.

Autor: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities, redakčně upraveno

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Richard Fuld

    26 května, 2021

    Řešení totálních nesmyslů, to je to co akciové trhy velmi naléhavě potřebují. 🙂

    Odpovědět