CZK/€ 25.135 -0,10%

CZK/$ 24.176 +0,16%

CZK/£ 30.308 +0,14%

CZK/CHF 26.661 -0,45%

Simon Fasdal: Nejrizikovějším faktorem pro trhy je nízká cena ropy

 


 

Loňský rok a začátek letošního roku byly poměrně turbulentní. Čeho se trhy v letošním roce obávají? Jaký faktor může trhy ohrozit nejvíce?

Začátky roku bývají zpravidla velmi klidné. Letošní rok byl vzhledem k vysoké volatilitě unikátní. Na trhu se objevují tři otazníky, které vyvolávají obavy až strach. První otázkou je hospodářský růst Číny, druhou je zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech a třetí je nízká cena ropy. Domnívám se, že z těchto tří faktorů strachu je opravdu rizikovým faktorem pouze nízká cena ropy. Další dva zmíněné faktory jsou velmi přehnané.

Proč jsou právě nízké ceny ropy největší hrozbou?

Převládá obecná představa, že pokud jsou nízké ceny ropy, tak je to dobré pro spotřebitele. V současné době je ale cena ropy tak nízká, že vystavuje velké množství firem riziku, že tato cenová hladina způsobí jejich bankrot. 

Některé země mají také nyní z hlediska cen komodit vyšší míru rizika, než měly dříve. Příkladem může být Rusko, Brazílie, ale i Střední východ. Na trhu panuje mnoho nejistot. Jednou z největších obav je, že některý z velkých hráčů na ropném trhu půjde ke dnu. A to je to, čeho bychom se měli v současné době opravdu obávat. 

Pomalého čínského růstu se tedy obávat nemusíme?

REKLAMA

Z nižšího růstu v Číně obavy nemám. Všichni víme, že Čína zpomaluje a může zpomalit ještě více. Je to způsobeno tím, že se čínská ekonomika stává rozvinutější. Víme také, že Číňané nastavují svoji ekonomiku tak, aby míry růstu byly nižší. Trhy by se tedy neměly obávat nižšího čínského růstu.

Neměly by se obávat, ale evidentně se obávají a reagují. Proč tomu tedy tak je?

Problém, který způsobuje čínský trh z hlediska finančního systému, je, že mu málokdo zvenčí rozumí. Je velmi těžké porozumět procesům, které tam probíhají a nakolik je čínský finanční trh zdravý. Druhou věcí jsou opatření Čínské lidové banky. Implementace nových kroků a komunikace banky vyvolává mnoho reakcí ostatních trhů. To je právě jeden z faktorů, který vyvolává vysokou volatilitu, která postihuje zejména asijské trhy. Nicméně přenáší tento efekt i na trhy evropské.

Čína tedy velkou hrozbou není, nebo by alespoň být neměla. Co tedy Fed a zvyšování úrokových sazeb?

Fed zvýšil sazby v prosinci. Trh může očekávat další tři nebo čtyři nárůsty. Měli bychom vzít v úvahu, že jsou trhy poměrně znepokojené. Měny na rozvíjejících se trzích jsou pod tlakem, zároveň čínská ekonomika roste pomalu a ceny ropy jsou 10 až 15 dolarů níže, než se očekávalo. Myslím si, že Fed bude reagovat velmi pomalu.

Jste tedy přesvědčen, že největší obavy by měli mít investoři z nízkých cen ropy. Kam až tedy mohou ceny klesnout?

V současné době se ceny ropy pohybují okolo 28 dolarů za barel. Myslím si, že můžou klesnout až k 20 dolarům za barel, což je ale podle mého názoru nejnižší možná úroveň. Cena na úrovni 20 dolarů odráží náklady na jeden barel, pod touto úrovní by všichni přicházeli o peníze.

Otázkou je, proč vidíme tyto extrémně nízké ceny. Jednoznačným důvodem je převis nabídky nad poptávkou, který není způsoben nedostatečnou poptávkou, ale nadměrnou nabídkou. Země jako Irán mohou dále zvyšovat svoji produkci ropy. Evidentně ještě nenastala situace, kdy by produkce ropy musela klesat kvůli nedostatku zdrojů. Dokud neuvidíme, že by významní producenti začali snižovat produkci, tak žádný nárůst cen určitě neuvidíme.

Cena by podle mého názoru mohla klesnout ještě níže pouze, pokud dojde ke spekulacím či panice. Myslím si ale, že cenu kolem 10 dolarů za barel neuvidíme. V takovém případě by každý chtěl koupit barel ropy. Já osobně očekávám stabilizaci ceny ropy. Překvapit by mohl mírný nárůst, ke kterému by mohlo dojít, pokud by některý z velkých producentů (Rusko nebo Saudská Arábie) začal šířit informace o úmyslu snižovat produkci ropy.

REKLAMA

Nízká cena ropy ovlivňuje také cash flow ropných společností, které spadlo ve velmi krátké době ze 100 na nulu. Pokud tyto firmy měly ve zvyku být aktivní na akciovém trhu, tak v současné době nedělají nic, což vede k velkým negativním změnám na trhu. Naopak nízká cena ropy má pozitivní vliv na spotřebitele, jde ale o vliv spíše dlouhodobý. 

Nezmínil jste o geopolitických rizicích. Myslíte si, že žádná nehrozí?

Vidím dvě základní ohniska geopolitických rizik. Na jedné straně je to Blízký a Střední východ a na straně druhé je to Ukrajina a Rusko. Z geopolitického hlediska je podle mého názoru vývoj trhu ovlivňován jen velice málo. Krize na Blízkém a Středním východě za posledních pět let, ať už jde o vývoj v Sýrii, Iráku, teroristy či ruskou invazi na syrská bojiště, měly vždy jen velmi malý a krátkodobý vliv na trhy a na vývoj ceny ropy. 

Při hlubším pohledu na geopolitická rizika se vynořují dvě strany vývoje na Středním a Blízkém východě. Na jedné straně Irán se Sýrií a Irákem a na straně druhé jako jejich protivník arabské státy v Perském zálivu. Pokud by zde došlo k nějaké výrazné celoplošné eskalaci, tak by to ovlivnilo globální ekonomický vývoj. Myslím si, že možnost takového vývoje je ale velmi nízká.

Vývoj vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou by mohl směřovat spíše pozitivním směrem k uklidnění situace a snižování sankcí, které by vedlo k ekonomickému oživení vztahů mezi Evropou a Ruskem, Spojenými státy a Ruskem. Je dobré se podívat na Rusko již v tuto chvíli. Rusko bylo již v roce 2015 negativně ovlivněno velmi nízkými cenami ropy a tato situace bude pokračovat i v roce letošním. Na ruském trhu proto nalezneme již nyní aktiva, která jsou velmi levná. V určitém bodě se může situace změnit a ruská aktiva se stanou vhodnou nákupní příležitostí.

Jak tedy bude vypadat vývoj na akciovém trhu? Kde vidíte potenciál?

Nyní jsme v situaci, kdy je trh trochu podivný. Na jednu stranu máme paniku. Zaznamenali jsme nejhorší týden od začátku finanční krize. Nicméně v delší perspektivě vidím situaci spíše pozitivně. I vzhledem k nízkým cenám ropy na trhu lze očekávat u dvou největších světových ekonomik – americké a evropské – spíše pozitivní vývoj, zejména u akcií spojených se spotřebitelským průmyslem a v případě Evropy akcií spojených s firmami s vysokých podílem exportu.

Takže kde je to místo, kde dnes být?

Základní rozdělení bude mezi země, které produkují ropu a které ropu spotřebovávají. Zde povede velká dělicí čára. V Evropě a Asii očekávám dlouhodobý vývoj spíše pozitivní. Musíme mít ale na paměti, že součástí Asie je i Čína, která je stále velkým otazníkem. Na co bychom se měli zaměřit? Při pohledu na hodnotu versus riziko můžeme najít velmi výhodné nabídky v některých zemích, které jsou značně pod tlakem, jako je například Brazílie či Latinská Amerika, případně i Rusko. Při celkovém pohledu na trh bych preferoval v roce 2016 vzhledem k existující volatilitě spíše sázky na bezpečnější trhy, jako je Indie, Jižní Korea a Mexiko. 

Při volbě mezi americkým a evropským trhem bych dal určitě přednost Evropě. Protože existuje mnoho faktorů, které polarizují Evropu – ať už je to politika ECB, vývoj eura či nízké ceny ropy. Na druhou stranu americký trh bude negativně ovlivňovat například silný dolar.

A jak to bude vypadat na dluhopisovém trhu? Můžeme se opět dočkat negativních výnosů? Pokud investovat, tak kam?

REKLAMA

Při pohledu na velmi nízké úrokové sazby můžeme říct, že spotřebitelé v Evropě mají štěstí. Z pohledu investic je ale těžké realizovat velké výnosy na státních dluhopisech a v podobných nízkovýnosových nástrojích. Investoři by se měli zaměřit na korporátní dluhopisy. I přes vyšší riziko zde najdeme velmi zajímavé úlovky.

Do kterých konkrétních korporátních společností a zemí investovat?

Na evropském trhu bych se opět zaměřil na společnosti tažené exportem a spotřebou a v neposlední řadě na sektory přímo svázané s cenou ropy. Co totiž udělá spotřebitel ve chvíli, kdy má více peněz? Začne cestovat.  Potenciál vidím v investicích do BMW, Infineon Technologies, Maersk, Novo Nordisk, Ryanair, PostNL, Yara International, Michelin, Deutsche Lufthansa či GlaxoSmithKline. V Japonsku bych se zaměřil na Nissan, Nikon, Lawson, Fujitsu, Bridgestone, Japan Airlines či Mazdu.

U rozvíjejících se trhů je situace trochu složitější. Ceny ropy tyto trhy favorizují, ale potrvá nějakou dobu, než si spotřebitelé uvědomí, že mají více peněz a začnou je utrácet. Nárůst můžeme tedy očekávat později. K bezpečným přístavům bude patřit Mexiko, Indie a Jižní Korea.

Mluvil jste o Brazílii a dalších zemích BRIC. Vidíte zde nějaký potenciál?

Brazílie na ropě až tak závislá není. Jejím největším vývozním artiklem je železná ruda, kterou vyváží zejména do Číny. Vzhledem k situaci v Číně není jasné, jak se situace bude nadále vyvíjet. Navíc je v Brazílii velmi nestabilní politická situace. Velké společnosti, jako například Petrobras, jsou propojené s vládou, proto není jasné, jakým směrem se situace vyvine.

Brazilský růst je oproti dřívějšku o něco nižší. Na druhou stranu ale vidíme, že mnoho jejich aktiv, a to jak akcie, tak dluhopisy, se obchoduje velmi levně. Stačí, aby zapadlo několik kostiček do mozaiky, a trh v Brazílii může velmi rychle oživit. Nemusí to být ihned, ale může to přijít například později v tomto roce. Pokud nenastane nějaká katastrofická událost, lze očekávat nejen u Brazílie, ale také u ostatních zemí BRIC, že u nich dojde k pozitivnímu vývoji.

Jak se tedy zachovat při nízkých cenách aktiv? Je dobré nakupovat?

Zda nakupovat nebo ne aktiva zemí BRIC je spíše otázkou pro velmi odvážné investory. Cash flow v těchto zemích je na velmi nízké úrovni, protože zejména fondy ze Spojených států svou přítomnost značně snížily. Jestli pozitivní vývoj nastane nyní nebo později, je teď těžké předpovědět. Může nastat i situace, kdy nějaký velký hráč na energetickém trhu zkrachuje a situace bude úplně jiná. Pokud tato situace nenastane, můžeme očekávat nárůst.

V situaci, kdy je cena ropy na 28 dolarech za barel, doporučujeme ve střednědobém až dlouhodobém horizontu rozdělit investice na čtyři či pět fází. Nakoupit nejprve jen za část disponibilních prostředků riziková aktiva zemí BRIC a pokud bude trh nadále klesat, tak nakoupit další aktiva. Jednotková cena takové investice bude velmi nízká, takže rozfázovaný nákup bude výhodnější než nákup jednorázový.  Tento přístup je vhodné uplatnit u aktiv s vysokou volatilitou. Aktiva s lineárním vývojem je výhodnější nakoupit okamžitě a postupně čekat na jejich zhodnocování.

Když se podíváme na celkové portfolio soukromého investora, doporučil bych, aby na rozvíjející se trhy alokoval pouze menší část. Nejen že je to trh s vysokou volatilitou, ale zároveň je zde velké riziko nějaké zásadní převratové události.

Jak by mělo vypadat portfolio v současné době?

Pokud bych byl odvážnější investor, který hledá příležitosti, tak bych v současné době malou část svého portfolia investoval do bezpečných aktiv, jako jsou dluhopisy a hotovost. Pak bych vsadil na evropské společnosti ze spotřebního sektoru a společnosti zabývající se exportem. Podíval bych se na nějaké akcie ve střední a východní Evropě. Nakoupil bych i určité množství korporátních dluhopisů.

Velmi opatrně bych se podíval i na sektor energie a ropy. V případě, že by cena ropy opět vyskočila vzhůru, pak bychom mohli očekávat velmi rychlé oživení tohoto sektoru. Zde bych byl ale velmi selektivní.

V neposlední řadě bych do svého portfolia zařadil také nějaké akcie či dluhopisy rozvíjejících se trhů. Co se týká poměru investice do dluhopisů a do akcií, tam je situace velmi složitá právě kvůli velmi nízkým výnosům dluhopisů.

Jste odvážný investor?

Co se týká mých investic, já osobně jsem vázán velmi striktními omezeními. Určitě bych doporučoval dlouhodobou investiční strategii. Moje zkušenost mi říká, že je lepší využít tržní volatilitu nebo určitou událost, která se dotkne celého trhu, než nakupovat velmi levné akcie či dluhopisy. Tyto aktiva přitahují problémy a investor může přijít i o všechny peníze. Vzhledem k tomuto scénáři dávám tedy přednost bezpečnějším titulům, které nyní ztrácejí 10 až 12 procent.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Investiční vítězové a poražení v roce 2024 a klíčové trendy pro letošní rok

Rok 2024 byl plný překvapení, od výrazných růstů v technologických sektorech až po bouřlivé výkyvy na komoditních trzích. Výhled na rok 2025 přitom slibuje neméně dramatické změny, zejména ve Spojených státech, kde fiskální a měnová politika bude opět hnacím motorem.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr

    29 dubna, 2016

    Ctive a poutave napsane …

    Odpovědět