CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

Text: Jan Majer

26. 09. 2007

2 komentáře

Školení ZFP Akademie na vlastní kůži

 


 

ZFP Akademie je z obchodního pohledu pozoruhodnou společností. Její samospotřebitelský systém jí zajišťuje dostatek klientů a provizní obrat, který ji řadí k největším finančně poradenským společnostem. Akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k provozování rekvalifikačních kurzů v oblasti finančního poradenství jí dodává punc kvality a důvěryhodnosti.

V sobotu, kterou jsem základní kurz absolvoval, probíhalo na různých místech celkem devět základních seminářů. Semináře probíhají každý týden a jsou plné až do října. O klienty tak nemá nouzi.

ZFP Akademie – důsledně propracovaný systém
ZFP Akademie má ve svých školeních výborně propracovaný systém navazujícího vzdělávání. „Finančním poradcem“ s licencí se člověk nestane hned po základním kurzu, natož i bez jeho absolvování. Přesto se již i po úvodním semináři může podílet na provizích za produkty sjednané pro sebe a svou rodinu, případně ve spolupráci s „nadřízeným“ finančním poradcem i pro další klienty.

Základní seminář je pouze úvodem do vzdělávacího systému. Jeho absolvování otvírá jednak cestu k provizím, ale především k dalším kurzům – již za mnohem menší ceny. Zatímco za první si účtuje ZFPA 1450 Kč „školné“ a 500 Kč „stravné“, za každé další proškolení již jen 150 Kč (bez stravování).

Aby návštěvník kurzů mohl získat certifikát rodinného poradce (a věnovat se tak finančnímu poradenství samostatně), musí absolvovat vedle základního semináře dalších sedm specializovaných. A zde je leží první „háček“ – aby bylo možné kurz absolvovat, musí uzavřít programy v rámci doporučované Kombinace a následně další smlouvy pro „své“ klienty nebo doporučit kurz jiným rodinám.

Po absolvování „akademie rodinného finančního poradce“ se otevírá studijní a profesionální dráha finančního poradce – studovat lze dále „nástavbovou akademii“, jejímž absolvováním získá certifikát odborného rodinného poradce a šek na 4 tis. Kč, který kryje náklady na předchozí školení, lze se specializovat na jednotlivé produkty, zúčastnit se lze manažerské akademie a dalších navazujících. Součástí řady studijních programů je též praxe – tedy uskutečnění vlastní produkce.

REKLAMA

Samotný výklad látky je též velmi dobře propracovaný. Z lektorů hovoří zkušenost, sebevědomí a – vědí do posledního detailu, co přednášeli lektoři před nimi.

Co je předmětem výuky
V rámci výuky je zdůrazňována odpovědnost za vlastní osud každé rodiny. Zároveň vede ke spoření odkládáním 10 % příjmu. Veškeré informace jsou podávány velmi srozumitelně tak, aby je pochopil i člověk, který se financemi do příchodu na seminář nezabýval.

Na celodenním kurzu jsou vysvětleny základní principy produktů podporovaných státem a možnost jejich propojení k dosažení „maximálního výnosu“ – o uvozovkách kolem slovního spojení níže.

Vysvětlen je též školící systém a jeho návaznosti, včetně shrnutí požadavků na jednotlivé kurzy (kromě finančních a „praxe“ např. možnost absolvování pouze jednoho půldenního navazujícího semináře během jednoho týdne).

Teprve v závěru semináře se dostává na kariérní (který úzce souvisí se školícím) a provizní systém. Při představování výše možného výdělku zářily všem zúčastněným oči a rázem z nich spadla únava z poslechu celodenního výkladu.

REKLAMA

Samotné seznámení se společností ZFP je rozfázováno do několika zmínek a působí nenásilně.

Kombinace s otazníkem
Základní nabídkou, je-li možné takto popsat hlavní objekt přednášek na semináři, je „Kombinace“. Sestává ze čtyř produktů nazývaných „Komerční životní pojištění“, „Stavební spoření“, „Penzijní připojištění“ a „Program daňových úlev“.

Komerční životní pojištění není nic jiného než kapitálové životní pojištění. Jeho zařazení do systému Kombinace je klíčové. Skládá se z „běžného účtu“ – klasické kapitálové složky – a „mimořádného účtu“, na který lze vkládat mimořádné vklady. O běžném účtu KŽP se příliš nehovoří, jen s tím, že je třeba na něj vkládat 6 tis. Kč ročně. Řeč v kombinaci je především o mimořádném účtu.

Program daňových úlev je investiční životní pojištění. V rámci maximalizace výnosu z úspory na daních se doporučuje vkládat 12 tis. Kč ročně.

V rámci Kombinace jsou tedy sjednány dva z nejvíce kontroversních produktů – kapitálové a investiční životní pojištění – jako základ rodinných financí. Samotných kombinací může mít rodina i více (pak stačí ale využít např. jen jedno KŽP na dvě Kombinace).

REKLAMA

Pozitivní je ujištění, že není třeba v rámci zakládání Kombinace rušit stávající produkty a že všechny lze do Kombinace zahrnout. Některé stačí jen upravit… Otázka je, zda se tato teze nevylučuje s požadavkem na doložení dokladů o zaplacení vlastní kombinace jako podmínka k absolvování dalších kurzů.

Jak funguje Kombinace
Kombinace je založena na maximalizaci příjmu ze státních podpor s minimálními zdroji.

ZFP Akademie vede ke spoření. Z měsíčního příjmu rodiny by mělo být 10 % odkládáno stranou. A kam? Na „nejvýhodnější“ formu spoření – na mimořádný účet kapitálového životního pojištění. Ten „garantuje“ zhodnocení 4 % ročně. Uvozovky jsou zde na místě, neboť technická úroková sazba nemůže přesáhnout 2,4 % a i školitelé se vyjadřovali o 4 % jako o velmi pravděpodobném zhodnocení i v dalších letech. Vklady a dva výběry ročně jsou zdarma.

Se stavebním spořením je doporučováno pracovat tak, že si klient otevře jednu smlouvu na každé dostupné rodné číslo v rodině za dva roky. Před uplynutím šestiletého cyklu a nezbytné doby trvání smlouvy jsou hrazeny pouze poplatky, je vypovězena smlouva a před koncem posledního roku zasláno 20 tisíc Kč. V následném novém roce je vloženo dalších 20 tisíc Kč a následně jsou peníze vybrány. Státní podpora za několik dní vložených 40 tisíc Kč na každou smlouvu ve výši 6 tisíc Kč přijde do jara.

Výdělek 6 tis. Kč zní velmi dobře. Ovšem i při minimální cílové částce k tomuto účelu (cca 50 tis. Kč) a ročních poplatcích ve výši cca 400 Kč zaplatíte přibližně polovinu této částky na poplatcích… To už kalkulace na školení neuvádí…

Následně by mělo jít 6 tis. Kč na penzijní připojištění pro získání státního příspěvku. Pro daňové úspory se nejprve využije investiční životní pojištění (nazvané Program daňových úspor), a pokud rodině zbudou úspory, pak přichází na řadu penzijní připojištění k dalšímu odpočtu na daních.

Provizní systém
Již po absolvování základního školení může samospotřebitel inkasovat provize. Ve srovnání s klasickými finančně poradenskými společnostmi dosahují ale přibližně poloviční výše. Meziprovize získá až po dosažení třetí pozice (Vedoucí o. s.). K té je vedle produkce za 500 bodů nutné též složení zkoušek základního stupně odborné způsobilosti.

Nárok má absolvent i na následné provize, které např. u IŽP činí cca 1 až 2 body ročně.

Příklady bodových ohodnocení:
Za uzavření KŽP 500 Kč/měs. – 15 bodů.
Za penzijní připojištění 300 Kč/měs. – 5 bodů.
Za stavební spoření 300 tis. Kč – 10 bodů.
Za IŽP 300 Kč/měs. – 20 bodů.

Výjimkou je první KŽP a stavební spoření s cílovou částkou 500 tis. Kč, které se píší na člověka, který dotyčného přivedl.

Hodnota bodu závisí na pozici, na které se samospotřebitel (či v tomto případě již poradce) nachází. Na první úrovni (do získaných 100 bodů) je hodnota bodu 100 Kč. Nejvyšší, osmá úroveň, na níž poradce musí splnit produkci (včetně produkce týmu) 150 tisíc bodů a absolvování ředitelské akademie, získá za každý bod 190 Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel

    26 září, 2007

    To by mě zajímalo ,co má ZFP společného s fin.poradenstvím ?

    Odpovědět

  • David

    26 září, 2007

    Provize

    Odpovědět