Stanou se vysoké výnosy zlatých mincí minulostí?
V posledních dvou letech se zájem o pamětní mince vydávané Českou národní bankou v rámci svého emisního plánu výrazně zvýšil a nabídka zdaleka nestačí uspokojit poptávku po nových mincích. Všechny mince, které ČNB plánuje emitovat do roku 2010, jsou už dnes beznadějně vyprodány.
Zájem je obrovský
Skutečnost, že prakticky celá emise až do roku 2010 je už dnes vyprodána, může být zapříčiněna ohromným nárůstem nových zájemců hnaných vidinou zajímavého zisku. Rovněž je ale možné, že v tom má prsty několik málo spekulantů, kteří zkrátka nakoupili větší množství mincí a v budoucnu se budou snažit z velkého zájmu profitovat.
Důkazem pro toto tvrzení mohou být nabídky na aukčních webových stránkách a dokonce i u obchodníků s mincemi, které už před samotným vydáním (oficiální datum vydání je dnes) nabízejí minci s tématem „Národní kulturní památka řetězový most ve Stádlci“ s více než tisícikorunovou přirážkou, která se začala prodávat právě dnes. Někdo se zkrátka snaží využít situaci a vydělat na nezdravě rostoucí poptávce.
Zlatá mince „Národní kulturní památka řetězový most ve Stádlci“
Zdroj: Zlate-mince.cz
Dalo by se říct, že tuto masovou hysterii (a nebál bych se jí nazvat bublinou) vyvolal výrazný růst ceny u první mince vydané v rámci tematického zaměření "Kulturní památky technického dědictví", kterou byla mince s motivem „Národní kulturní památka papírna Velké Losiny.“ Ta vyšla v květnu 2006 a v rámci tohoto tematického zaměření ji následuje dalších devět mincí, které jsou emitovány dvakrát ročně až do roku 2010. Už prakticky rok po vydání dosahovala její cena několikanásobku emisní ceny, která byla u mince v kvalitě proof 4 900 korun. Dnes je možné ji prodat za cenu kolem 70 000 korun.
Zlatá mince „Národní kulturní památka papírna Velké Losiny“
Zdroj: Zaté-mince.cz
Obrovský zájem, který poptávka po této minci vyvolala, nakonec vedl k tomu, že ČNB od roku 2006 postupně zvyšuje počet kusů v jednotlivých emisích, a to dost výrazně, zejména u mincí ve kvalitě proof. Jestli v první sérii mincí v cyklu „Deset století architektury“ (deset mincí emitovaných v letech 2001 až 2005) vycházely mince v nákladech tři až tři a půl tisíce (maximální cena u některých mincí dnes dosahuje maximálně 25 000 Kč), mince s řetězovým mostem ve Stádlci už vyšla v kvalitě proof v nákladu 10 900 kusů (náklad dalších mincí už by se ale zvedat neměl).
REKLAMA
Výrazné a rychlé výnosy jsou asi minulostí
Nakonec se tak může stát, že kýžený rychlý spekulativní výnos se vůbec nedostaví. Vývoj cen novějších mincí vydaných po Velkých Losinách je sice také zajímavý, ale zvyšující se nabídka přeci jen znamená stále menší cenový nárůst.
Mince s vyobrazením observatoře Klementinum v Praze (náklad 3 800 proof mincí) vyšla o půl roku později a dnes se prodává za cenu kolem 25 000 korun, další mince, na níž je vyobrazen Ševčinský důl v Příbrami (náklad 5 100 kusů proof mincí) dnes stojí kolem 12 500 korun a mince s tématem vodního mlýna ve Slupi (náklad 6 300 kusů) se dnes prodává za cenu kolem 9 000 korun.
Zhodnocení je to sice stále zajímavé, ale klesající tendence je vidět na první pohled. I na grafu je patrné, že průměrná cena zlatých mincí v proof kvalitě dosáhla svůj vrchol koncem minulého roku, pak mírně klesá. A jelikož cena mincí se od roku 2006 určuje na základě ceny zlata, které v poslední době zaznamenalo skutečně výrazný nárůst (i přes korekci v posledních dvou měsících), roste i základní emisní cena mincí, kterou ČNB upravuje raz za dva měsíce. U mincí vydávaných v letech 2001 až 2005 byla cena za proof minci 3 900 korun, u běžné kvality pak 3 300 korun. Dnes vydávaná mince stála v kvalitě proof 5 570 korun, u běžné kvality byla cena 5 122 korun. Celkový výnos se tak bude snižovat.
Průměrná cena zlatých mincí ve kvalitě proof v posledních dvou letech
Zdroj: České-mince.cz
REKLAMA
Stále častěji se objevují i spekulace, že v příštích letech mohou být nakonec výnosnější mince v běžné kvalitě. Za normálních okolností je poptávka po nich nižší a tím pádem je i cena mnohem nižší (Velké Losiny se v běžné kvalitě prodávají za 35 000). Mince s vyobrazením Ševčinského dolu už se v běžné kvalitě (náklad 2 100 kusů) prodává i za 12 000 korun, což je cena srovnatelná s proof kvalitou.
Průměrná cena zlatých mincí v běžné kvalitě v posledních dvou letech
Zdroj: České-mince.cz
Nabídka mincí v běžné kvalitě se totiž nezvyšuje tak razantně a v poslední době je poměr mezi množstvím proof mincí a běžných mincí skutečně propastný (10 900 oproti 3 100 kusům, u prvních mincí z roku 2006 to bylo 3 000 oproti 2 000 kusům). Mnozí sběratelé si navíc rádi opatří jak minci v proof kvalitě, tak i v běžné kvalitě a to pak může vést k nezvyklé situaci, že v aukcích budou běžné mince dražší, než kvalitnější proof mince.
Upřímně jsem zvědav, jak se bude situace vyvíjet dál. Každý, kdo nakupuje zlaté mince, ať už investiční, nebo pamětní, by ale měl počítat s tím, že nejde o nástroj spekulace, ale spíše o dlouhodobou investici s cílem zachovat hodnotu peněz, u pamětních mincí tak rovněž o sběratelskou hodnotu. Rychlejší růst cen by pak měl být spíše pouhým bonusem a ne cílem, s nímž do zlata budeme investovat.