CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 11. 2024

0 komentářů

Staráte o nemocné blízké? Na co máte jako zaměstnanec nárok

 

Někdy lze péči o nemocné potomky skloubit s prací na home office. Mnoho lidí ale tuto možnost nemá nebo péče o blízké vyžaduje plné nasazení. Potom přichází na řadu ošetřovné (OČR) – dávka, která částečně nahradí příjem během péče o nemocné. 

Loading



 

Kdo může čerpat ošetřovné

„Ošetřovné mohou čerpat všichni zaměstnanci, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění. To vzniká automaticky v den nástupu do zaměstnání a končí po ukončení pracovního poměru,“ říká Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Prace.cz a dodává: „Další podmínkou je, že osoba, o kterou se staráte, s vámi musí žít ve stejné domácnosti. Tato podmínka se nevztahuje na případy, kdy jde o péči o příbuzného v přímé linii, jako jsou děti, rodiče, prarodiče, sourozenci nebo manžel či manželka.“

Kdo nemá nárok na ošetřovné

Rodiče dětí, na které jiná osoba pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Výjimkou je situace, kdy ten, kdo jinak o dítě pečuje, sám onemocněl. Dále zaměstnanci během prvních 14 kalendářních dnů na neschopence, dohodáři pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), stejně tak OSVČ – osoby samostatně výdělečně činné. A to ani když si platí dobrovolné nemocenské pojištění.

Kdy je možné dávku čerpat

„Ošetřovné mohou čerpat zaměstnanci, kteří musí zůstat doma kvůli péči o nemocné dítě do 10 let nebo jiného člena domácnosti, například partnera, rodiče či jiného blízkého,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví a dodává: „Při uzavření školského zařízení, například z důvodu pandemie, živelných katastrof a podobně. Nárok na ošetřovné zaměstnanci vzniká i tehdy, když je dítě v karanténě nebo v případě, že osoba, která o dítě pečuje obvykle, také onemocněla nebo jí byla nařízena karanténa.“

Jak o ošetřovné zažádat

Pro žádost o ošetřovné musíte nejprve získat Rozhodnutí o potřebě ošetřování nebo péče, které vám vystaví lékař nebo jiná příslušná instituce (například škola v případě jejího uzavření nebo krajská hygienická stanice v případě karantény). Dokument slouží jako oficiální omluvenka vaší nepřítomnosti v práci. Lékař vám může vystavit rozhodnutí až dva dny zpětně, což může být praktické v situacích, kdy nemá právě ordinační hodiny, nebo když nechcete hned chodit k lékaři s dítětem, které má například jen mírně zvýšenou teplotu. U nachlazení je často rozumnější vyčkat na další vývoj příznaků, aby lékař mohl stanovit přesnější diagnózu.

REKLAMA

Po ukončení péče dostanete druhý díl formuláře, tzv. Rozhodnutí o ukončení potřeby ošetřováníkterý předáte zaměstnavateli, a ten je následně odevzdá okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Na základě doložených dokumentů vám OČR vyplatí složenkou nebo na účet, který jste uvedli ve formuláři, nejpozději do jednoho měsíce následujícím po dni, kdy dostal úřad bezchybně vyplněné podklady. Potvrzení o trvání potřeby ošetřování (péče) dostanete jen v případě, že ošetřování trvá delší dobu nebo vás v péči o dítě vystřídá druhý rodič, který bude navíc muset vyplnit tiskopis Žádost o ošetřovné osoby, která převzala ošetřování (péči).

Jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na dítě

„Doba, po kterou můžete ošetřovné čerpat, závisí na konkrétní situaci. Standardně je nárok na ošetřovné po dobu 9 kalendářních dnů, samoživitelé až 16 kalendářních dnů, pokud se starají o dítě mladší 16 let s nedokončenou povinnou školní docházkou,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví a dodává: „Prodloužené ošetřovné platí i v případech, kdy pečujete o zdravotně postižené dítě, které potřebuje více času na zotavení. I když se rodiče mohou v průběhu ošetřování jednou prostřídat, maximální doba ošetřování zůstává stejná a neprodlužuje se.“

Co když onemocní sourozenci

I kdyby vám naráz onemocněly tři děti, vždy budete pobírat příspěvek pouze na jedno. Také pokud by vám onemocnělo více dětí krátce po sobě, ošetřovné se nejdřív vyplácí na dítě, které onemocnělo jako první. Na další dítě začnete ošetřovné čerpat až po skončení ošetřovného u prvního dítěte.

Výše ošetřovného

Na rozdíl od neschopenky je denní dávka stejná po celou dobu ošetřování a je vyplácena za každý kalendářní den, tedy i za víkendy. Ošetřovné činí 60 % denního vyměřovacího základu, který se vypočítává z vašich příjmů za posledních 12 měsíců. Je tedy jasné, že váš příjem bude nižší než obvykle. Ošetřovné vám ztrátu příjmů během péče o nemocného kompenzuje jen částečně. Propad příjmů však zdaleka není tak velký jako v případě neschopenky.

Potřeba dlouhodobé péče

Jakmile je jasné, že starost o nemocného bude na delší dobu, můžete si zažádat o tzv. dlouhodobé ošetřovné, které je možné pobírat až po dobu 90 kalendářních dní. Je určeno zaměstnancům, kteří pečují o své příbuzné, často s vážnou nemocí nebo po těžkém úrazu. Dlouhodobé ošetřovné nahrazuje část příjmu, takže nemusíte přijít o práci ani čerpat dovolenou po celou dobu péče.

„Na rozdíl od standardního krátkodobého ošetřovného mají na tuto možnost nárok i OSVČ, kteří si platí nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před začátkem čerpání dlouhodobého ošetřovného. Během čerpání dávky však nesmí vykonávat výdělečnou činnost,“ říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví.

Pokud začnete pečovat o nemocného během trvání zaměstnání, máte nárok na ošetřovné i po ukončení pracovního poměru – až do vyčerpání podpůrčí doby. Výjimkou jsou lidé pobírající starobní nebo invalidní důchod třetího stupně, kterým ošetřovné končí dnem ukončení zaměstnání. Pokud potřeba ošetřování vznikne až po skončení zaměstnání, nárok na dávku již nemáte.

„Během ošetřování nebo péče vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Pokud ji obdržíte před začátkem ošetřovného, výpovědní doba se přeruší a pokračuje až po skončení ošetřovného. Můžete však zaměstnavateli sdělit, že na prodloužení pracovního poměru netrváte,“ říká Tereza Rabi z pracovního portálu Atmoskop.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *