CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Zámečník

04. 10. 2011

2 komentáře

Stát ukazuje jak neplatit daně

 


 

Pod pojmem „daňová optimalizace“ si neznalí představí daňové úniky. Znalí naopak ví, jak z daňových úniků udělat daňovou optimalizaci. Vše legálně, bez porušení jediného paragrafu zákona. „Optimalizace“ v tomto případě pochopitelně znamená minimalizaci. U státních dluhopisů se podařila dokonale – nikdo nezaplatí ani korunu daní z výnosu.

Klíčem k úspěchu daňové optimalizace u státních dluhopisů pro občany je jejich nominální hodnota. Ta činí 1 Kč. Výnos z takového (pro příklad ročního) dluhopisu činí 0,02 Kč, které by se měly danit klasickou daní z příjmů sraženou u zdroje ve výši 15 %. Daň by tak měla být 0,003 Kč a občan by za dluhopis měl dostat výnos jen 0,017 Kč. Zákon o dani z příjmů to ale vidí jinak.

Daň z úroků se podle zákona o daních z příjmů zaokrouhluje na celé koruny dolů. Vychází-li daň 0,003 Kč, je po zaokrouhlení odvedena ve výši 0 Kč. Výnos je pak připsán celý, nezdaněný. Navíc se na celé koruny dolů zaokrouhluje i daňový základ – a ten činí 0,02 Kč, tedy daň by se měla počítat z nuly.

Stát není zdaleka první, kdo na tuto daňovou optimalizaci přišel. A není ani první, kdo ji aktivně využil. ZUNO Bank ji nasadila jako jeden ze svých trumfů. Nevyužívá přitom nízkou nominální hodnotu vkladů, ale denní připisování úroků a možnost otevření většího množství spořicích účtů. Na každém tak při současné úrokové sazbě 2 % ročně může mít klient uloženo až 127 500 Kč – a takových účtů lze otevřít až deset. Že by se ministerstvo financí inspirovalo?

Při prezentaci spuštění nabídky další nové banky – Air Bank – novinářům padl dotaz, zda bude využívat také daňovou optimalizaci po způsobu ZUNO Bank. Představitelé banky tehdy přiznali, že podobný koncept zvažovali, nicméně jim prý nepřišlo správné využívat mezery v zákoně. Být na jejich místě, zřejmě bych vnímal krok státu se zdaněním státních dluhopisů pro občany jako ránu do zad…

REKLAMA

Stát poskytl návod na postup i dalším subjektům. V Česku zatím není příliš rozvinutý trh s firemními dluhopisy. Nad tím si posteskl i náměstek ministr financí pro finanční trhy Radek Urban [1]. Možná se teď na trhu objeví nové emise s nízkými nominálními hodnotami dluhopisů. Zajímavým zdrojem peněz by se mohly stát třeba pro banky, které by získaly o daň nižší úrok – a lidé by je nakupovali v mylném přesvědčení, že když je prodává banka, tak musí přeci být pojištěné


[1] „Úrokový trh na jedné straně trpí nedostatkem emisí podnikových dluhopisů […]” viz Radek Urban: Ani průběžný penzijní systém neposkytuje nekonečnou garanci

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025 – vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Škodolibka domácí

    5 října, 2011

    A ten kdo za to může dostal od Kalouska pěkných pár záhlavců – nechat utéct státu takovejch peněz ze zdanění úroků. Holt na to někdo přišel až když už bylo pozdě. Vsadila bych se, že příští emise pro občany už bude mít nominál 1000 jak je zvykem.

    Odpovědět

  • Radek

    5 října, 2011

    Mno, nedivil bych se :-). Podle toho, co vím…

    Odpovědět