V předchozím díle jsme probrali praktický výběr bonus certifikátů. Seznámili jsme se výpočtem bonus výnosu a bonus bariery. Dále jsme si řekli, jak lze částečně odhadnout očekávanou budoucí volatilitu podkladového aktiva u bonus certifikátů. Pojďme ale teď opustit produkty s částečnou garancí a podívejme se i na jiné strategie.
Jak víme, investiční certifikáty nám nabízejí možnost podílet se na vývoji nejrůznějších akciových indexů, vybírat z mnoha investičních strategií nebo i investovat do jiné třídy aktiv. Při svých investičních záměrech tak můžeme využívat nejen pasivní výběr indexových investic, ale i například aktivní výběr konkrétních titulů. Konkrétní výběr však bývá nákladnější a poplatky za nákup jednotlivých titulů mohou i výrazně ovlivnit dosažený výnos. Chceme-li tedy participovat na některé z aktivních investičních strategií, ale přitom bychom rádi ušetřili na poplatcích, můžeme zkusit využít strategických a tématických certifikátů.
Co jsou to tedy strategické certifikáty a co nám umožňují? V podstatě se jedná o tzv. koš akcií (basket), který je aktivně spravován podle dané investiční strategie s cílem dosáhnout outperformance (nadvýnosu) oproti klasické pasivní strategii. Tento koš akcií je pak pravidelně upravován a to podle předem daných podmínek tak, aby konkrétní portfolio (koš akcií) odpovídalo vždy zvolené strategii.
Jednou ze strategií, která se často uvádí, může být i například výběr titulů, které vyplácejí nejvyšší dividendy. Tato strategie je založena na poznatku, že akcie s vysokými dividendovými výnosy přinášejí investorům v dlouhodobém horizontu nejvyšší výnosy. Obzvláště se tato strategie osvědčila v době klesajících a stagnujících trhů. Určitým příkladem mohou být certifikáty emitované na DivDax nebo DJ EURO STOXX Select Dividend. Mezi další investiční strategie, které využívají strategické certifikáty patří např. nejen Value (hodnotová strategie), ale i Growth (růstová strategie), Style Switching (kombinace Value a Growth strategii), Timing (strategie založená na tech. indikátorech) atd.
Další možností jak participovat na aktivní investiční strategii je využití tématických certifikátů. Tyto certifikáty nám umožňují využívat profesionální investiční strategie zaměřené například na megatrendy, sektorové a oborové trendy, komodity, hedgefunds, úrokové sazby či měny atd.
Každá tato strategie má své specifické cíle. V případě megatrendů se můžeme výrazně podílet na prudkém růstu společností zabývajících se například biotechnologií, nanotechnologií, internetem nebo i tzv. emerging markets (vedlejších trzích) rychle rostoucích ekonomik rozvíjejících se států (např. bývalé postkomunistické země, asijské a latinskoamerické státy). Příkladem mohou být certifikáty, které byly emitovány na indexy CECE EURO, RDX, HSCEI atd. Tyto a další megatrendy mohou mít stále ještě značný potencionál růstu.
Zajímavou možností je i sledování sektorových a oborových trendů. Každá ekonomika se totiž mění v závislosti na hospodářském vývoji. Tento ekonomický cyklus má vzhledem ke globalizaci i nadregionální působnost a lze tedy participovat nejen na regionální, ale i globální úrovni (např. farmaceutický průmysl). Na základě oborové rotace jsou i pak vybírány obory, které profitují převážně v obdobích hospodářské expanze (výrobci automobilů, nemovitostní, technologické tituly atd.), stagnace (farmaceutické, potravinářské, tabákové společnosti atd.), a recese (výrobci levných a méně kvalitních výrobků, provozovatelé kabelových televizí, distributoři atd.) Pro tyto strategie jsou pak určeny certifikáty v podobě speciálních oborových indexů a nebo tématických akciových košů. Zajímavým příkladem můžou být i certifikáty od Sal. Oppenheim na rodinu indexů S-BOX Dr. Höller, které se zabývají tématy, jako je třeba změna podnebí, znečistění životního prostředí, obnovitelné zdroje a nedostatek nerostných surovin.
Jistou alternativou v rámci diverzifikace mohou být i investice do komodit. Tato alternativa nám může dokonce i pomoci (vlivem nízké korelace mezi akciovými trhy a komoditami), snížit riziko celého našeho portfolia, aniž by přitom došlo ke snížení výnosů. Opět zde tedy máme možnost participovat na růstu téměř všech komodit např. na nerostných surovinách (zlato, měď, ropa, zemní plyn atd.), zemědělských plodinách (pšenici, kávě, bavlně) nebo i polotovarech například vývoji cen masa. Tak jako v předchozích příkladech můžeme zde investovat nejen do indexu (např.GSCI, CRB, RICI Rogers Agriculturals Index), ale i do certifikátu a košů, které jsou navázány na ceny daných komodit.
V neposlední řadě je zde možnost i využití "absulete return" strategie, investicí do Hedgefunds. Certifikáty na Hedgefunds mají za podkladové aktivum právě tyto fondy, které investují do širokého okruhu investičních instrumentů a používají nejrůznější investiční strategie (např. využívání derivátových obchodů, arbitráží, tržních anomálií a nebo i fůze či převzetí firem). Jednou z možností jak participovat na této strategii je využití Hedgefunds certifikátů, které jsou navázány na podkladové aktivum, zpravidla přímo indexy Hedgefunds (např. HFRX Global index, HFRX Equity Hedge Index, HFRX Merger Arbitrage Index atd.) Zajímavé může být i to, že tyto indexy zpravidla vykazují negativní korelaci s akciovými trhy.
Na závěr je potřeba se ještě zmínit o certifikátech, které mají za podkladové aktivum měny a úroky. Pokud budeme očekávat, nebo spíše spekulovat, se zvýšením úrokových měr a posílením dané měny vůči EURU, můžeme zkusit využít certifikáty např. na měny USD/EUR, JPY/EUR,GBP/EUR atd. Další možností je využití certifikátu, se kterým můžeme participovat na vývoji úrokové sazby EONIA (úroková sazba pro vnitroevropský peněžní trh) např. "Euro-Zins-certifikát od ABN Amro bank.
Jak vidíme, strategické a tématické certifikáty nám nabízejí nejrůznější speciální strategie, které byly v dřívějších dobách dostupné převážně jen institucionálním investorům. Přesto bych ještě rád upozornil na to, že sofistikovaný výběr investičních instrumentů je poměrně složitá záležitost a méně zkušeným investorům bych doporučil využít rad profesionálů, ať již z řad asset management bank či investičních společností.
Zdroj grafů: Investiční certifikáty Martin Svoboda, David Rozumek