Podobně, jako banky balamutí své potenciální klienty různými marketingovými nesmysly, jako jsou bonusy, garance, nebo nejvyšší úroková sazba (jako slepý mezi jednookými), stejně tak stát balamutí investory bezpečností investice a zajímavým výnosem. Říkat dnes o bezpečné investici, kterou „garantuje“ zadlužující se tunelová republika je výsměch všem normálním lidem.
Neříkám, že lidé by si neměli odkládat peníze bokem a investovat je, ale proč opět do tohoto státu? Proč investovat do něčeho, čím vlastně zadlužujeme sebe i své budoucí potomky? Namísto toho, aby se lidé učili investovat do nástrojů, kde nebudou závislí na vládě, budou kromě penzí závislí také na schopnosti České republiky splácet své závazky. Na druhou stranu to ani nepřekvapuje. Lidé si stále myslí, že stát je jejich spásou a touto jejich nesmyslnou vírou jen tak něco neotřese.
Výnosy nanic
Ad výnosy. Z porovnání výnosů se zmiňovanými spořicími účty vyjdou výnosy dluhopisů téměř nastejno, častokrát dokonce bude průměrný výnos lepší než u spořicího účtu. Podle způsobu vyplácení výnosů jsme ale poněkud mimo, protože to dobré dostanou investoři až po déle než třech letech. A na spořicím účtu má člověk alespoň peníze vždy po ruce. Nechci tím chválit spořicí účty, protože u nich si zase nemůže být člověk jist, jestli za ty dva tři roky dostane to, co dnes. Ale to jsme opět u těch slepých a jednookého.
Další zajímavostí na výnosech je jejich klesající tendence. Před půl rokem vláda nabídla investorům diskontovaný dluhopis se splatností jeden a půl roku s výnosem 2,5 % (2,05 % za rok, před rokem to byly 3 %) tříletý prémiový s průměrným ročním výnosem 2,77 %, 5letý kuponový dluhopis měl průměrný roční výnos 3,22 % a 5letý reinvestiční pak 3,41 %. Dnes je u diskontovaného dluhopisu úrok stejný, u prémiového je průměrný roční výnos 2,46 %, u kupónového 2,82 % a u reinvestičního pak 3,07 %. Ano, dá se to omlouvat situací na trzích, kdy si Česká republika může na finančních trzích půjčovat za stále nižší úroky, ale například obchodovatelnost na sekundárním trhu je u dluhopisů pro občany nulová.
Dodatečné náklady
Zajímavou poznámku k „výhodnému“ úroku vůči úroku na finančních trzích pak měl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek na webu České televize, podle něhož „cokoliv ministerstvo nabídne drobným investorům navíc, znamená dodatečné náklady pro daňové poplatníky. Nemluvě o nákladech na distribuci retailových bondů, tedy zprostředkovatelském poplatku, který ministerstvo zaplatí zúčastněným bankám.“
REKLAMA
Takže abychom si to shrnuli. Výnosy státních dluhopisů jsou pro investory v lepším případě málo výhodné, likvidita je ubohá a každá nová emise je dalším nákladem i pro ty, kteří do nich neinvestují. Skutečně terno.