Státní důchod klesne, II. pilíř se vyplatí jen polovině mužů a 30 % žen
Životní úroveň v důchodu klesne nejen dnešním třicátníkům, ale i těm, kteří právě do důchodu vstoupili. Dalších 20 let totiž budou dostávat zhruba o deset procent nižší důchody.
„Výsledky studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ varuje Ondřej Schneider, výzkumník think tanku IDEA. Dnešní důchodový systém je pak nejméně výhodný pro mladší generace. Později narození by dokonce do systému odvedli třikrát více, než by z něj získali.
Podle studie se vstup do druhého pilíře penzijní reformy vyplatí jen 50 procentům mužů a 30 procentům žen. Ženám se druhý pilíř nevyplatí kvůli „pestrosti“ jejich pracovního života.
„Rozdíl mezi výhodností opt-outu pro muže a ženy je přímo závislý na předpokladech, kdy žena zůstává s dětmi na mateřské dovolené a dožívá se delšího průměrného věku. Z tohoto důvodu se ženám vyplatí spíše první pilíř,“ říká Karel Svoboda.
Jiný pohled na důchodový systém: |
Jste žena? Druhý pilíř se vám vyplatí víc |
Nejvýhodnější je pak druhý pilíř hlavně pro muže ve věku 20 až 35 let. „Bohužel právě lidé v této věkové kategorii nejsou zvyklí přemýšlet v horizontu desítek let. Je proto důležité, abychom se během následujících let pokusili tento přístup změnit a nastolit to, co běžně funguje ve vyspělých státech zemí EU, kde si lidé začínají s nástupem do prvního zaměstnání spořit zhruba deset procent příjmu na stáří,“ upozorňuje Karel Svoboda.
Nejmladší zaplatí nejvíc
Chlapci, kterým jsou letos čtyři roky, by za dnešních důchodových podmínek odvedli do systému třikrát tolik, než kolik získají na penzích. Pro dívky to je 200 procent. Dnešní systém je pro mladší generace nespravedlivý. Vždy je však méně nevýhodný pro ženy než pro muže.
Pokud se zachová vzorec na výpočet nástupního důchodu, tedy na úrovni padesáti procent průměrné mzdy, bude postupně schodek důchodového systému narůstat. Časté reformy důchodového systému ale vedou ke snižování hodnoty budoucích důchodů. Mladší generace, ale nemohou spoléhat na to, že důchody z průběžného systému zajistí životní úroveň, jakou mají dnešní důchodci.
Co teď? Spořit a investovat
„Všem lidem doporučuji, aby si vytvořili co nejširší portfolio spořicích produktů, které bude odpovídat jejich možnostem a očekáváním. Penzijní připojištění, stavební spoření, životní pojištění, spořicí účet a podílové fondy by neměly chybět v žádné domácnosti. Smysl dává i investice do nefinančních aktiv – nemovitostí, drahých kovů a podobně,“ říká Karel Svoboda.