CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Stříbrná sága: dvě největší bubliny

 


 

Nejeden investor se snaží do svého portfolia zařadit trvanlivá hmotná aktiva, která v dlouhodobém časovém horizontu dokáží uchovat hodnotu a přitom jsou přenositelné a relativně likvidní. Taková aktiva mají být ochranou pro případ nečekaných zvratů. Mezi taková aktiva patří i stříbro.

Stříbro je komodita, kterou člověk využívá už mnoho tisíc let – dokonce déle než zlato. Nachází se ve sloučeninách s jinými kovy, jako ryzí kov velmi vzácně, zdrojem stříbra jsou stříbronosné rudy. Ve starověku byly v Evropě provozovány stříbrné doly, v novověku po objevu bohatých ložisek v Americe dříve bohatá báňská města zchudla.

Stříbro má za sebou dlouhou historii jako monetární kov – například v podobě stříbrných mincí používaných v platebním styku. Ukončením platnosti stříbrného standardu napříč různými zeměmi v 19. století ztratilo stříbro svou roli zákonného platidla, nicméně průmyslové využití a využití v oblasti šperkařství zůstalo, podobně jako chápání stříbra jako formy investice.

Obr. 1: Tři způsoby využití stříbra. Využití v průmyslu vytváří velkou poptávku (uvádí se až polovina roční produkce), dále pro klenotnické účely a také jako forma hmotné investice.  
stribro-01

Cena stříbra drží krok s inflací

Stejně jako u většiny komodit, je cena stříbra ovlivněna spekulacemi a vývojem nabídky a poptávky. V nominálním vyjádření platí, že v historii cena stříbra postupně rostla, čas od času prudce nahoru, ale následná korekce cenu srazila.

Obr. 2: Cena stříbra vyjádřená ve snaze odlišit nominální a reálnou cenou. Graf naznačuje, že reálná cena vyjádřená v amerických dolarech drží krok s inflací spotřebitelských cen. 
stribro-02

REKLAMA

Zdroj: Wikipedia.org

Červený průběh v grafu zachycuje cenu očištěnou o vliv inflace měřené indexem spotřebitelských cen – kupní síle dolaru, odpovídající roku 2013. Je zřejmé, že v reálném vyjádření výnos není tak závratný, jak se jeví při pohledu na vývoj ceny v nominálním vyjádření – ale platí, že kupní síla držitele byla uchována a cena stříbra drží krok s inflací. Modrá polopřímka zachycuje, že cena vyjádřená v reálné kupní síle dolaru z roku 2013 se historicky pohybovala kolem 10 USD za trojskou unci. Z grafu vývoje ceny stříbra je zřejmé, že cena stříbra nejednou vzrostla a spadla – zjevný je vrchol dvou spekulačních bublin, jeden v roce 1980 a druhý v roce 2011.

Jak se investoři během finanční krize v roce 2008 zbavovali všech druhů aktiv, stříbro propadlo až 9 dolarů za unci. Nákupy stříbra ale od začátku roku 2009 pokračovaly. Býčí trh akceleroval v srpnu 2010, kdy FED a další centrální banky oznámily agresivní opatření k nákupu dluhopisů a pumpování peněz do globálního finančního systému.

Obecně platí, že ceny stříbra i zlata reagují na měnový vývoj, rostou v období inflace a propadají v období dezinflace. Z investičního hlediska stříbro znevýhodňuje historická volatilita, která je velká i vzhledem k typicky horečnatému chování komoditních trhů. Mnohdy se stává, že cena roste mnohem rychleji, než cena zlata – menší, citlivější stříbrný trh je ke spekulacím více náchylný než zlato.

Spekulační horečka roku 2011

V roce 2011 bylo stříbro nejednou na titulních stránkách ekonomických novinek. Cena stříbra v tomto roce vyšplhala o 175 %, a to i když trh by měl být v přebytku. Investoři ovšem byli uprostřed nákupního šílenství, daného možným zhroucení trhů a naplnění systematického rizika, zaznívaly i různé důvody opodstatňující růst ceny, například v podobě poptávky z Dálného východu.

REKLAMA

Když ceny stříbra v roce 2011 atakovaly rekordy, investiční publikum bylo skutečně iracionálně nevázané. Podle informací z médií se ve Spojených státech například našel nezaměstnaný, který se rozhodl k nákupu stříbra s tím, že zisky použije ke splácení studentských půjček. Proč nenastoupit do rozjetého vlaku, když bylo slyšet, že „stříbro může jít až na 150 dolarů za unci“. Byla to investiční horečka, kdy během třítýdenního období například majetek stříbrných ETF vzrostl o více než 20 %, na 4 miliardy dolarů. Korekce ceny stříbra stěží byla překvapením.

Místo dalšího růstu ovšem ceny stříbra v roce 2011 utrpěly nejhorší týdenní výprask od roku 1980. Ceny futures na stříbro spadly v pěti obchodních dnech z 50 na 35,28 USD za unci. Měla to být vlna opouštění pozic reagující na oznámení, že se George Soros zbavuje stříbra. Sorosova firma z pozic vystoupila v údajném přesvědčení, že agresivní opatření FEDu eliminovala možnost deflace. Místo vytoužených zisků skončili mnozí se ztrátami.

Obr. 3: Historie se opakuje Aneb ceny stříbrných futures z jejich vrcholu v roce 1980 a 2011. Propad ceny stříbra z vrcholu byl rychlý jak v roce 1980, tak v roce 1911.  
stribro-03

Malí spekulativní hráči museli snížit své stříbrné pozice, protože si nemohli dovolit platit tak velké požadované zálohy, margin, které musí na obchodním účtu mít. Za historickým zhroucením trhu se stříbrem stáli spekulativní obchodníci, z nichž mnozí byli drobní „investoři“, kteří naskočili ve špatnou chvíli a byli nuceni vystoupit.

Stříbro je jiné než většina ostatních komodit, je více náchylné k rychlým růstům, podobně jako propadům – ceny investic do stříbra se chovají jako na horské dráze.

REKLAMA

Stříbrná bublina z roku 1980 a bratři Huntové

Během sedmdesátých let minulého století nakupovali bratři Nelson a Bill Huntové, synové texaského ropného magnáta, stříbro ve velkém. Zpočátku to možná mělo být zajištění proti inflaci a reakce na skutečnost, že dolar se Nixonovým přetnutím vazby na zlato stal nekrytou zákonnou (fiat) měnou. V průběhu několika let ovládli bratři Huntové práva k více než polovině celosvětové dodávky stříbra.

Obr. 4: Stříbrná sága: největší bublina v historii stříbra byla způsobena dvěma bratry obviněnými z pokusu skoupit trh 
stribro-04

Zdroj: Zuckerman, G., Cui, C.: Silver-Mad Small Investors Fueled an Epic Rise and Fall, Wall Street Journal, 7.5.2011

Díky tezaurování stříbra a skupováním obchodovaných burzovních futures kontraktů, tedy závazných dohod na dodávky stříbra v budoucnosti za smluvenou cenu, byla cena vyšroubována velmi vysoko. Cena stříbra rostla z méně než 2 dolarů za unci na více než 50 dolarů.

Dobrodružství ukončila náhlá změněna pravidel obchodování na komoditní burze COMEX a regulační zásah FEDu v podobě zastavení poskytování půjček na spekulativní aktivity. Jak cena stříbra začala klesat, bratři Huntové nebyli schopni dostát svým závazkům z futures kontraktů, což způsobilo paniku na trzích – došlo ke splasknutí stříbrné bubliny.

Cena začala klesat, kulminovala 50% jednodenním poklesem ve čtvrtek 27. března 1980, jak cena na „stříbrný čtvrtek“ 27. března 1980 klesla z 21,62 dolarů na 10,80 dolarů. Bratři skončili v bankrotu a v roce 1988 byli odsouzeni za spiknutí s cílem manipulovat s trhem.

Tolik ohlédnutí za dvěma velkými spekulačními bublinami na poli stříbra. Zbývá možná dodat, že se vznikem těchto bublin může souviset i v dané době vzniklý pokles důvěry v nekryté měny – v roce 1971 odraz přetnutí vazby měnového systému na zlato a vznik nekrytých (fiat) měn, v roce 2011 odraz globální finanční krize.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů


Související články

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

Zlato i stříbro se třpytí dál

Počátkem roku jsme se zaměřili na sektor kovů coby potenciálního vítěze pro letošek i roky příští. Po silném prvním pololetí pokračoval vzestup vzácných kovů pod vedením zlata i ve 3. čtvrtletí. Investoři hledali jistoty v nejistém světě a vše kulminovalo v září, kdy začal centrální bankovní systém Spojených států […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kodl

    3 dubna, 2014

    Tak trošku jste autore zapomněl že stříbro a zlato se kupuje když hrozí problémy. V 80tých to byl důsledek ropného šoku a trvalé inflace, nakupovalo se stříbro jako zajištění. Co tehdy udělal dolar, to si každý dohledá sám. Jak sám píšete, kovy drží krok s inflací. Takže „prodělat“ nešlo, ochrana to byla dobrá.

    2011 si pamatují asi všichni, euro vypadalo na krach. O dolaru škoda mluvit, všichni si lízali rány z 2008. Zase se zlato a stříbro kupovalo pro situaci, kdy by mohlo dojít k rozdělení eura na severní a jižní, nebo k inflaci.

    Nemusí jít tedy o spekulační horečku, to je hodně zjednodušené. Ale ten kdo je příčetný, kupuje v době, jsou kovy po korekci. A to o tom ale zase nepíšou média :))

    Odpovědět

  • Vodník Česílko

    3 dubna, 2014

    Souhlas s předchozím příspěvkem. Jakéhokoli aktiva, které by se chovalo tak, jako stříbro v l. 2010–2011, je nejlepší se zbavit, a pokud ho nemám, tak se mu velkým obloukem vyhnout. Je třeba nakupovat vždy to, co má za sebou výrazný propad, všichni to proklínají a nikdo by si o to ani neopřel kolo. Naskakovat do rozjetého rychlíku je sebevražda…

    Odpovědět

  • Adam

    3 dubna, 2014

    Takže podle vás nemá smysl nakupovat zlato a stříbro ? Hodně o tom přemýšlím a mám z toho smíšený pocity, asi spíš půjdu do nějakých cenných papírů. Známej šel do diamantů od DIC a po zakoupení se mu klenotník vysmál s tím, že ty kameny mají horko těžko cenu 50–60% toho, co za ně dal a i tak je prý bude v případě potřeby těžko udávat na trhu. Tak nevím. Poradci mě pořád cpou investička nebo OPF, jeden to zkoušel se zlatýma a stříbrnýma ETFkama. Já na katastrofický scénáře a konce světa moc nevěřím. Poradíte ? Díky.

    Odpovědět

  • Tomáš Marný

    3 dubna, 2014

    přiteli,
    tady Vám těžko někdo poradí.
    Na tomto servru jsou hlavně bulvaristé a prodejdci IŽP max OPF.
    Ale pokud zapojíte do činnosti to nejdražší co máte, a přečtete si článe, dáte do pozornosti graf o ceně stříbra, možná že si dokážete poradit sám.
    Ale nejdříve bych si na Vašem místě definoval, co od toho čekáte.
    Ag, Au, Pt, Ir není o investici ale o spekulaci, se všemi výhodami a nevýhodami.

    Odpovědět

  • Pomocná stráž VB

    4 dubna, 2014

    Do které z těch dvou skupin se řadíš ty, Tomáši?

    Odpovědět

  • Tomáš Marný

    4 dubna, 2014

    jak zní nabídka?,
    první jsou bulvaristé a prodejdci IŽP max OPF
    a druzí?

    Odpovědět

  • Vodník Česílko

    4 dubna, 2014

    Tak v současné době drahé kovy možná nejsou úplně špatná investice – mají za sebou výraznou korekci, a spousta analytiků je pohřbívá. To ale neznamená, že za týden nemohou spadnout o dalších 10–20 procent! Takže je to na vás. Pokud byste se ale k něčemu takovému rozhodl, tak do toho nedávejte víc než nějakých 5–10 procent svých volných peněz! A doporučuju výhradně fyzické kovy, žádné cenné papíry, údajně navázané na zlato (stříbro)! A nakupovat doporučuju výhradně v oficiální České mincovně v Jablonci nad Nisou (garantuje zpětný odkup).

    Odpovědět

  • Tomáš Marný

    4 dubna, 2014

    nedefinoval bych to investicí.
    Souhlas, nemusí být nutně špatná doba na spekulaci, na spekualci na budoucí růst.
    A s tím, mj., souvisí minulý komentář, ujasnit si co od toho čekáte, pokud máte na mysli chci vydělat, budete muset hlídat pohyb a prodávat v růstu. Pokud Vám jde o to někam ulít vydělané tak je situace jiná. Pokud se v tom nechte rýpat ale přesto něco vydělávat, je zas situace odlišná …
    A nemusíte nutně Českou mincovnu, i na západ od nás exitují prodejci, renomovaní s lepšími cenami, ale to je otázka zdrojů, které máte k dispozici, času který jste do toho ochoten vložit, atd.

    Odpovědět

  • Tonda Dláto

    6 dubna, 2014

    Kupovat zlato nebo stříbro je už absolutně pasé, jenom proděláte kalhoty. Nic to nenese, jen to má za funkci uchovávat hodnotu, a i tak se může stát, že se objeví nějaká nová, zatím neznámá technologie těžby (např. z mořského dna apod.) a máte po srandě, hned bude zlata a stříbra nadbytek. Loňský propad ceny zlata o cca 30% otevřel mnohým lidem oči. A to nepočítám náklady spojené s bezpečným uložením kovů, jejich likviditu apod. Ne ne, tyto věci jsou už dávno pasé. Zkuste popřemýšlet o nějakých ETF zlata a stříbra nebo těžebních společností, to mi osobně dává větší smysl. Good luck.

    Odpovědět

  • Vodník Česílko

    7 dubna, 2014

    Tak akcie těžařů jsou mnohem horší investice než zlato samotné – pří propadech totiž jdou dolů 2–3 krát více než samotné zlato. Jinak pokud se o něčem tvrdí, že je to pasé, vyřízené, absolutně „out“, tak to obvykle znamená, že je dobré to koupit.

    Odpovědět

  • Michal Horák

    6 dubna, 2014

    Tak si najděte třeba investicni-stribro.cz a přečtěte si o tom něco. Udělejte si vlastní názor. Dobře tu píše třeba Kodl a Aleš Somol.
    Stříbro není pasé ani omylem. Je to kov s obrovskou budoucností. Ale místní všeználci budou psát opak, protože neznají nic jinýho, než investička a opf.

    Na ETF pozor, to není tak sichr jak si myslí většina. K tomu si načtete zase třeba na silverum.cz , kde píšou i o tradingu s ETF.

    Odpovědět

  • Aleš Somol

    6 dubna, 2014

    Česílko: Tak to jste Kodla moc nepochopil. On právě píše, že po korekci, jakou za sebou stříbro má, je to docela zajímavá investice.

    Hlavně tu vidíme tu naivitu: většina tu zase hledá něco, co „pořád poroste“. To je naivní nápad lidí, kteří nakonec přijdou o vše – každé aktivum prochází cyklem!

    Takže já taky vidím, stejně jako Kodl, stříbro právě po korekci jako zajímavou investici. Uvědomte si růstový potenciál, zkoukněte graf. A přemýšlejte o fundamentu.

    Obloukem se vyhněte tomu, co má za sebou velký růst: a to jsou právě akcie! Tam je to zralé na korekci, na propad.

    Odpovědět

  • xmart

    1 února, 2015

    podobně jako v případě bratří Huntů COMEX najednou změnil pravidla. Konkrétně zvýšil během týdne margin cally 4×.

    Pas se není čemu divit, že cena stříbra poklesal, když ji stanovuje právě cena na trhu futures kontraktů. Krásně to vysvětluje následující video https://www.y­outube.com/wat­ch?v=unY4aiU_Qsg

    Odpovědět