Ocenění Banka roku je zdaleka nejvlivnějším oceněním svého typu v České republice, za což upřímně děkuji partnerům, médiím, ale i porotě a finančním institucím. Deset let a několik méně úspěšných napodobitelů je dostatečným důkazem, že metodika Banky roku je v zásadě správná.
Můj společník a nejbližší obchodní partner Martin Nejedlý před založením Fincentra pracoval jako analytik středoevropského bankovního sektoru pro Wood&Company. Když jsme na konci roku 2001 Banku roku vytvářeli, bylo na něm najít vhodná kritéria a jejich váhy v „modelu banky roku“. Ideálem by bylo mít super model, do nějž se zadají parametry za jednotlivé hodnocené ústavy. Model zabliká a vypadnou z něj „objektivní“ výsledky.
Velmi brzy jsme si uvědomili, že takový model je něco jako perpetuum mobile. Prostě jej nelze sestavit. Rozhodli jsme se proto pro opačný přístup: sestavíme-li dobře porotu z odborníků s různým náhledem na bankovní, respektive pojišťovací sektor, jejich různé pohledy na totéž přinesou výsledek, který dobře popisuje realitu. Funguje to!
Ano, jsou to subjektivní pohledy. Subjektivní pohledy top manažerů, ekonomických novinářů, analytiků, ale také třeba ekonomických ministrů české vlády. Každý z porotců má jinou zkušenost s českým bankovním sektorem, souhrn jejich názorů však odráží stav českého finančnictví víc než dobře. Za deset let fungování Banky roku si tím mohu být jist.
Podceňovat subjektivní pohledy odborníků je stejně hloupé jako podceňovat roli analytiků a jejich čísly podložených analýz.
REKLAMA
Ve složitém světě financí mají přesné analýzy své důležité místo, které ani omyly v podobě skvěle hodnocených Lehmanů či AIG nemohou snížit. Podobně je však potřeba vnímat i ty obtížně definovatelné charakteristiky finančních institucí jako tradice, solidnost, dlouhodobost a konzistence. Vzpomeňte si na raketový nástup jedné polské banky na český trh v roce 2007. Jak se na mě jejich vrcholoví manažeři v roce 2008 zlobili, že se nikde pořádně neumístili a jak je to možné, pitomí porotci, změna metodiky, bla bla bla. Porotci však správně odhadli, že atraktivní nabídka zmíněné banky nemůže dlouho vydržet. Nevydržela, ke zlosti klientů. A ke zlosti manažerů nevydržela ani centrála v Praze.
Chcete-li si udělat přesný obraz o stavu českého finančnictví, potřebujete oba pohledy. Ten podložený čísly i ten podložený kvalifikovanou zkušeností. Fincentrum Banka roku je vzácným případem toho druhého pohledu, nic míň, nic víc. Jsem hrdý na to, že jsme takto respektovaný souhrn názorů na český trh přinesli.
Petr Stuchlík je předseda organizačního výboru Banky roku a generálním ředitelem společnosti Fincentrum.