Až do léta tohoto roku se většina analytiků totiž držela názorů:
- americká aktiva (akcie, dluhopisy) jsou silně nadhodnocená a současně není možné donekonečna financovat zadluženost amerických občanů,
- proto jakmile ceny amerických aktiv začnou klesat, FED a Treasury (US ministerstvo financí) se budou snažit zvýšit atraktivitu těchto aktiv tím, že začnou tisknout obrovské množství USD,
- což povede k silnému růstu cen komodit (které jsou tak jako tak k dispozici v nedostatečném množství), zejména pak zlata,
- a též to povede k absolutnímu kolapsu cen amerických vládních dluhopisů a USD, protože zahraniční kupci odmítnout dále financovat deficit americké vlády.
Ale nic z výše uvedeného se nestalo. Naopak se na trzích projevuje téměř pravý opak výše očekávaného.
Např. Index Dow Jones Industrial, i přes svoji slabou výkonnost je na tom stále lépe než většina jiných akciových trhů ve světě. A americký dolar – USD – silně posiluje a překonal svou výkonností jiné měny.
Takže investor, který se držel proklamovaného scénáře a preferoval Asii a Evropu oproti americkým aktivům, dopadl velmi nedobře. Proč tomu tak je? Zkusme se podívat na to, co vedlo k tomuto z dnešního pohledu chybnému názoru.
Jak se nyní ukazuje, většina ekonomů věnovala celou svou pozornost pouze ekonomice USA. A to z důvodů celkem spolehlivých statistik o úrovni deficitů a zadlužení jak na státní úrovni, tak i na úrovni občanů a firem. Šlo dle těchto údajů dojít k závěrům, že tak vysoké úrovně zadlužení nejsou jak pro americkou ekonomiku, tak pro běžné občany USA udržitelné a dříve nebo později to povede k velkému krachu.
REKLAMA
To se stalo. Pád americké investiční banky Lehman Brothers vedl k absolutnímu kolapsu finančních trhů. Nastal doslova infarkt té části finančních trhů, které byly závislé na tzv. „velkoobchodním financování“. Zjednodušeně řečeno, tím, že americké ministerstvo financí nechalo padnout banku Lehman Brothers, dovolilo, aby nastalo téměř okamžité selhání tzv. „stínového bankovního systému“.
Jenomže jak tento stínový systém začal krachovat, většina těch, kteří předpovídali pád US aktiv, US dluhopisů a USD najednou ke svému zděšení zjistila, že dolarové dluhy a půjčky mimo USA jsou mnohem větší než dolarové dluhy v rámci USA.
Současně s tím se začal velmi rychle snižovat deficit amerického běžného účtu. To znamenalo, že se pro řadu firem po celém světě stalo problematické:
- jak přefinancovávat současné dolarové půjčky novými (když trh půjček prakticky zamrzl),
- ale také získat USD na splacení současných dluhů.
A tak se tady najednou objevila krize, kterou téměř nikdo ve světě neočekával. Krize, během které se projevil značný nedostatek amerických dolarů ve světě. A to v okamžiku, kdy FED rozšiřuje svou rozvahu jako nikdy předtím a zároveň nabízí půjčky každé jiné „slušné“ centrální bance.
REKLAMA
Během několika týdnů tedy na účastníky trhů dolehly dvě silné rány: kolaps „stínového bankovního systému“ a velmi silný nedostatek USD ve světě. To mělo za následek, že se razantně zvýšila cena kapitálu ve všech částech světa.
Jak mohou tedy účastníci trhů reagovat na takovouto situaci? Nabízí se tyto závěry:
- Poté, co se ukázala skutečná cena kapitálu a vzhledem k rozsahu dolarových půjček po celém světě, se dá očekávat stále rostoucí poptávka po USD. USD proto zůstane silným pro nejbližší budoucnost.
- Náhlý kolaps „stínového bankovního systému“ bude znamenat, že depozita v bankách a standardní bankovní půjčky začnou opět hrát v ekonomice významnou roli. A poté, co současná krize vyčistí trh od konkurence, marže na komerčních půjčkách začnou být opět mnohem více atraktivní.
Celkově však probíhající krize rozhodně neznamená konec světa. Přiměla pouze všechny si uvědomit, že nic není zadarmo a „žádný strom neroste do nebe“. A že je nutno být připraven i na neočekávané. Vždyť i podle Jamese Bonda platí: „Nikdy neříkej nikdy.“
Zpracováno podle materiálu analytické společnosti Gavekal Limited.
Autor je
portfolio manager a head trader ATWEL International, s.r.o.