Technická analýza finančních trhů: Jak začít
Technická analýza je často využívaným a velmi důležitým nástrojem pro obchodování různými finančními instrumenty, jako jsou cenné papíry, futures kontrakty, opce, měnové páry (FOREX), kryptoměny atd. Jak začít s technickou analýzou?
Technická analýza je jedním ze dvou nejpoužívanějších nástrojů analýzy finančních trhů. Druhou je fundamentální analýza, tj. analýza a prognózování ceny finančního instrumentu na základě jeho finančních ukazatelů. Jednoduše řečeno, fundamentální analytici sbírají dostupnou informaci o společnostech, ekonomické situaci ve zvolené zemi a další noviny, které mohou ovlivnit cenu buď pozitivně anebo negativně.
Na trzích probíhá souboj mezi býky, kteří se snaží zvednout cenu, a medvědy, kteří se snaží cenu udělat co nejnižší. Jejich aktivity se na trhu často opakují. Technická analýza tak může být velmi účinnou při prognózování budoucích pohybů ceny. Je to umění a věda čtení cenového grafu, která může pomoci vyhodnotit, kdo má v dané situaci více sil na trhu, zda býci, nebo medvědi.
V cenových grafech na horizontální ose je čas a na vertikální – cena obchodovaného finančního instrumentu.
Každý bod na grafu má v sobě založenou informaci o změně ceny během stanovené periody času. Většinou tato informace obsahuje čtyři důležité body:
REKLAMA
- Otevírací cena (open, cena instrumentu na začátku stanovené časové periody)
- Největší cena (high, maximální hodnota dosažená během stanovené časové periody)
- Nejnižší cena (low, minimální hodnota dosažená během stanovené časové periody)
- Uzavírací cena (close, cena instrumentu na konci stanovené časové periody) nebo současná cena (jestliže stanovená časová perioda ještě neskončila).
Pro technickou analýzu je nejčastěji využíváno několik druhu grafů:
- Lineární graf. Na takovém grafu křivka spojuje většinou body uzavíracích cen. Pro obchodníky nejsou lineární grafy moc užitečné, protože nejsou informativní kvůli tomu, že na nich není vidět open, high a low. Naopak jeho výhodou je schopnost odstranit různé cenové šumy a identifikovat směr cenového trendu i její nejdůležitější úrovně.
- Svíčkový graf. Složkami tohohle grafu jsou takzvané japonské svíčky. Každá svíčka má obdélník (tělo) a úsečky vycházející z něj na paralelní ose cen (stíny). Každá svíčka v sobě zahrnuje všechny 4 důležité údaje o ceně: open, high, low a close. Svíčky se dělí na červené nebo černé medvědí, kdy cena uzavření je nižší než cena otevření, tj. cena klesla, a zelené nebo bílé býčí, kdy cena uzavření je vyšší než cena otevření, tj. cena rostla.
Grafy je možné analyzovat v různých časových měřítcích, které se nazývají timeframy. Timeframy mohou být jak měsíční, tak minutové, nebo dokonce i vteřinové. Jestliže bude zvolen timeframe 1 týden, pak jedna svíčka bude ukazovat stav ceny za 1 týden, jestliže timeframe bude stanoven na 4 hodiny, jedna svíčka ukáže na stav ceny za 4 hodiny.
REKLAMA
Výběr timeframu záleží na typu obchodování. Jestliže obchodník dává přednost dlouhodobému nebo střednědobému obchodování, je vhodné zvolit měsíční, týdenní, případně denní grafy. Jestliže chce obchodovat v průběhu dne (intradenní obchodování), nejvhodnějšími timeframy pro něj budou hodinové (nejčastějí 6 hodin, 4 hodiny, 1 hodina), minutové (nejčastější 30 minut, 15 minut, 5 minut a 1 minuta) a ve výjimečných případech vteřinové.
Pro nejlepší analýzu je nutné začínat z větších timeframů, tj. střednědobý obchodník by měl začít analyzovat graf z měsíčních nebo týdenních grafů, a pak jít na kratší timeframy Intradenní obchodník by měl začít z hodinových timeframů, a pak jít na kratší.
Prvním krokem technické analýzy je najít na grafu takzvané úrovně podpory (support) a odporu (resistence). Tyto úrovně jsou klíčovými úrovněmi cen, na kterých většina kupujících a prodávajících přichází na trh s velkými objemy peněz pro to, aby zastavili nebo otočili pohyb ceny. Tyto úrovně jsou využívány obchodníky pro pochopení toho, kdo s největší pravděpodobností přijde na trh – kupující nebo prodávající. Úrovně podpory se určují podle minim cen a úrovně odporu podle maxim cen.
Určení těchto úrovní je jedním z klíčových nástrojů technické analýzy. Tyto úrovně mají magnetickou vlastnost přitahovat k sobě cenu.
REKLAMA
Když se cena blíží k úrovni odporu, pravděpodobně naráží na „strop“, kde se pohyb ceny zastavuje a cena začne klesat. V tomto bodě na trh přicházejí prodávající s většími objemy peněz než u kupující, které umožňují růst ceny zastavit.
Podpora je oblast ceny, kde na trh přicházejí většinou kupující. Při poklesu cena naráží na „podlahu“ a formuje se úroveň podpory, kde dochází zpravidla k nákupům.
Pro lepší identifikaci úrovně podpory a rezistence je možné úrovně rozdělit podle jejich síly a významnosti. Dělí se na globální (timeframy 1 měsíc, 1 týden, 1 den, 12 hodin) a lokální (4, 3, 2, 1 hodiny, 30 minut a popřípadě kratší). Globální úrovně jsou většinou používány pro identifikaci trendů a trendových koridorů pro pochopení toho, kam jde cena globálně. Lokální podpory a resistence jsou využívány pro identifikaci menších pohybů ceny během kratších časových období.
Nejčastějších situaci, kdy obchodníci začínají obchodovat s vybraným finančním instrumentem, jsou 3:
- Prolomení úrovně (breakout/breakdown): Cena prolomí úroveň podpory nebo rezistence a bude schopna se za ní upevnit. Jestliže bude probita úroveň podpory, jedná se o breakdown, a jestliže prolomí nahoru úrovně odporu, jedná se o breakout. Základním pravidlem technické analýzy je, že další pohyb ceny by měl být ve směru prolomení odporu a prolomená úroveň odporu se stává novou úrovní podpory (platí samozřejmě i naopak). Takovéto cenové úrovně se nazývají zrcadlové.
- Odražení od úrovně ukazuje, že býci či medvědi nemají dostatečně sil, aby podpořili cenu za hranici úrovně. Cenový trend se proto otočí.
- Falešné probití úrovně ukazuje, že na trhu není klid a není zřejmé, co se bude dál dít. V takových situacích cena vychází za hranice úrovně odporu nebo podpory, ale následně se vrací pod prolomenou úroveň.
Technická analýza samozřejmě není založena jenom na úrovních podpory a odporu. Obchodníci využívají různé technické (trojúhelníky, vlajky atd.) a svíčkové formace, analýzy objemu, různé indikátory a oscilátory, klášterní analýzy atd. Ale základním nástrojem pro dobrou technickou analýzu zůstává správné určení technických úrovní a znalosti, jak je využívat.