CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Daniel Kuchta

23. 06. 2010

0 komentářů

Technická analýza – všeho moc škodí

 


 

Technická analýza je prakticky nenahraditelným pomocníkem pro krátkodobé obchodníky na komoditní burze, nebo na forexovém trhu. Často ji pak využívají také dlouhodobí investoři při správném načasování nákupu nebo prodeje například akcií, u nichž hraje při rozhodování o investici fundamentální analýza.

Techničtí obchodníci využívají k ulehčení své práce různé indikátory, pivoty, trendové čáry a formace, tvořících poměrně velkou skupinu pomocníků, které vycházejí z toho, že trhy se chovají podle určitých opakujících se vzorců.

Chaos namísto grafu

U mnoha investorů, resp. obchodníků, kteří prezentují své strategie, nebo systémy, má člověk pocit, že to s tou technickou analýzou poněkud přehánějí. Některé grafy vypadají tak, jako kdyby tam už ani nezůstávalo místo na svíčky, které ukazují vývoj samotného investičního nástroje. Určitě není špatné, když má obchodník zvládnutou většinu technických ukazatelů, protože je pro něj jednodušší ještě před otevřením reálného účtu si vybrat ten, který mu vyhovuje nejvíce. Případně je možné využívat různé pomůcky technické analýzy u různých investičních nástrojů.

Při hledání svatého grálu, který zaručuje obchodování s co možná největší úspěšností pak mnozí obchodníci hledají způsob, jak co možná nejvíce omezit ztrátové obchody. A to je vede k tomu, že pokud jim k jejich výsledkům nepomůže jeden indikátor, zkoušejí další a další.

Takovým způsobem se jim však nepodaří zvládnout pořádně ani jeden indikátor do takové míry, aby pro ně byl skutečně přínosný. Neustálou změnou a zkoušením, nebo v další fázi pak kombinací mnoha nástrojů se obchodování pouze komplikuje a nakonec nejsou takoví obchodníci prakticky schopni otevírat své pozice. To samé pak platí pro výběr investičního nástroje, kdy rostoucí množství určitě nemá přímou úměru s úspěšností obchodníka.

REKLAMA

Ano, je pravdou, že je lepší nebýt v ziskovém obchodě, než být ve ztrátovém. Jenže pokud člověk chce vůbec někdy dosahovat nějaké zisky, do obchodu by vstoupit měl. Není to o tom, že chci obchodovat za každou cenu, ale zaplnit si graf spoustou indikátorů, trendových čar a nakreslených všemožných formací, z nichž mi jedna polovina dává vstupní signál, ale ta druhá zase ne, je spíše kontraproduktivní.

V jednoduchosti je síla

O tom, že v jednoduchosti je síla, mluví množství zkušených investorů a také Mudrc z Omahy stále přízvukuje, že je lepší mít v portfoliu menší počet akciových titulů, kterým investor rozumí, než mít investiční ZOO.

Zkušenější obchodníci se naučili soustředit se a vypilovat jeden, nebo pár indikátorů, které si pak dokážou osvojit do takové míry, že jejich výsledky jsou mnohem lepší, než kdyby používali nesmyslné kombinace několika ukazatelů a zahltit své grafy čárami a vlnovkami. Trendy a chování trhů jsou zkušení obchodníci schopni odhadnout a identifikovat i na základě samotných cenových pohybů, případně objemů a pro načasování správného vstupu jim stačí jeden indikátor, nebo ukazatel, který mají zvládnutý v malíku. A platí to zejména v kombinaci s jedním, nebo s několika málo trhy, na nichž obchodují a na nichž si si mnohem lehčeji a rychleji vybudují schopnost mít cit pro obchodování.

Začínající obchodníci si naopak myslí, že čím více grafů jsou schopni pojmout a do grafů zakomponovat, tím lepší mohou být jejich výsledky. Zkušenosti těch, kteří dlouhodobě dosahují nadprůměrných výsledků jsou však spíše důkazem, že jednodušší přístup je větší jistotou při dosahování zisků, než složité hledání něčeho, co neexistuje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *