Růstová strategie vítězí
V roce 2003 byly technologické akcie nejlepší investicí, na kterou se dalo vsadit. Od té doby však výrazně pokulhávají za výkonností zbytku trhu (USA). Oživení přináší až letošní rok, kdy technologie přináší nadprůměrné zhodnocení. Dnes technologickým akciím nahrává posun investorů od takzvané růstové strategie, která letos poráží takzvanou hodnotovou. V klimatu zpomalování růstu zisků veřejně obchodovaných společností v USA a Eurozóně (původní patnáctka) nabízí technologické akcie již letos o 4,3 %* rychlejší růst zisků, než je průměr v ostatních sektorech ekonomiky. V příštím roce "mají v plánu" svůj náskok zvýšit až na 8,3%*.
(* Zdroj: Thomson Financial)
Drahé peníze = žádný problém
Technologický akcie se nyní mohou pochlubit nízkou zadloužeností a silnými peněžními toky. Tedy kombinací, která chrání tento sektor před následky kreditní krize, které ještě zdaleka neodzněla. Jednoduše řečeno, v období, kdy dochází k zdražování financování, mohou technologické akcie obstát bez větších následků.
S volatilitou v zádech
Medvědi, kteří straší investory, mluví o vyšší volatilitě, která je technologickým akciím dána do vínku a také o dlouhodobé rizikovosti tohoto sektoru – takzvané betě. Věci se však dnes mají v trochu jiném světle. Poslední extrémní růsty kolísavosti na trzích potvrzují, že technologickým akciím volatilita v zádech svědčí, což dokazují lepším zhodnocením, než nabízí průměr akciového trhu (USA).
Nálepka rizikovosti (beta), kterou na sebe technologické akcie v minulosti nalepily, postupem času opadává. Investor již nekupuje společnosti v raném stádiu podnikání jako na přelomu století, ale firmy, které vyzrály, mají stabilní peněžní toky a vrací velkou část svých peněz akcionářům v podobě zpětných odkupů nebo dividend.
Technologie v portfoliích drobných investorů
Drobnému investorovi se nabízí dvě možnosti, jak si technologický sektor zařadit do portfolia. Jednodušší a méně spekulativní formu představují podílové fondy. Investor nechá selekci vhodných kandidátů na renomované investiční společnosti. Kromě fondů je na finančním trhu také široká nabídka investičních certifikátů.
Investor musí, a to jak u kolektivního (fondy, certifikáty), tak při individuálním investování, počítat s měnovým rizikem, protože většina investic do technologických akcií probíhá v americkém dolaru či euru.
Tabulka:Technologické podílové fondy
(výkonnost v USD ke konci září 2007)
Zdroj: Fondshop.cz
Wall Street miluje růstové společnosti
Pro odvážlivější investory je možnost vsadit na konkrétní technologickou akcii. Zajímavou příležitostí může být i přes velkolepou jízdu z upisovací ceny pod 100 USD na dnešních 635 USD, akcie amerického internetového vyhledávače Google. Jen málokterá společnost zaměstnává tým odborníků, kteří "vidí" co bude na poli internetu za pět a více let. Stručně řečeno, Google umí inovovat rychleji než konkurence a ukrájí si tak každý rok větší část z internetové koláče.
Internetová reklama dramaticky roste na úkor tradičních medií jako je televize nebo noviny. Googlu tento všem známý fakt nestačí a hledá další možnosti růstu. Jeho zacílení na mobilní telefony je toho důkazem. Google nabízí v následujících letech růst zisku na akcii o více než 30 % a krátkodobě akciím nahrává i sezónnost, kdy mu právě poslední čtvrtletí přináší nejlepší kursové výsledky. Wall Street miluje růstové společnosti a lásku k nim si může najít i drobný český investor.
Investorský magazín: Technologie
Před deseti lety se za ně platilo víc než za zlato, jejich ceny stoupaly o stovky procent. Technologické akcie. Pak ale přišel pád. Jak si stojí technologické akcie dnes? Vyplatí se do nich investovat? Sobota 13. 10. 2007 od 13:30, Investorský magazín na ČT24.