Technologické akcie – tohle byl teprve začátek
Růst amerických technologických akcií dlouho nemohlo nic zastavit: ani geopolitické napětí, ani vyšší inflace, ani prezidentská volební kampaň. „Nyní však na trhu nastala korekce. Je to konec boomu? Vůbec ne. Umělá inteligence je budoucnost a tato budoucnost právě začala. Současná fáze oslabení je spíše příležitostí k nákupu,“ říká Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum.
V posledních měsících mnohé překvapila nejen stabilní americká ekonomika, ale také Wall Street – od podzimu 2023 rostla závratným tempem a index S&P 500 do července překonal téměř 40 rekordů. Hnací silou byly společnosti z odvětví informačních technologií a komunikačních služeb, zejména velké technologické firmy jako Microsoft a Nvidia, které poháněla očekávání spojená s umělou inteligencí (AI).
Zatímco technologický index Nasdaq 100 od začátku roku do poloviny července posílil téměř o pětinu, výrobce čipů Nvidia zaznamenal nárůst o zhruba 180 procent, akcie mateřské společnosti Facebooku Meta posílily o více než polovinu a hodnota Amazonu vzrostla o třetinu. Hodnota společností Apple a Microsoft vzrostla vždy o čtvrtinu, obě společnosti mají nyní hodnotu přes tři biliony dolarů. Nvidia, Alphabet a Amazon překonaly hranici dvou bilionů dolarů. Neustálý růst vyvolal obavy, že ocenění je nyní nadsazené a že by mělo dojít ke korekci.
Tato korekce začala v polovině července. Výsledky společností zpochybnily, zda se masivní investice do umělé inteligence v krátkodobém horizontu vyplatí. Na konci července byl index Nasdaq zhruba šest procent pod svým maximem.
Jan Zendulka je však přesvědčen, že to není konec technologické rallye: „V posledních letech se v tomto segmentu vyskytly fáze oslabení – vždy se stejnou otázkou ohledně přiměřenosti ocenění akcií. Pokaždé však byla tato otázka nakonec zodpovězena záporně.“
REKLAMA
„Americké technologické společnosti jsou velmi inovativní,“ komentuje Jan Zendulka. „Určují celosvětový trend a jsou motorem hospodářského růstu USA.“ Megatrend umělé inteligence bude i nadále určovat budoucnost, a to i mimo hlavní hráče na trhu, protože výhody umělé inteligence se postupně dostanou k širokému spektru společností.
„Díky masivnímu zvýšení výkonu nejnovější generace procesorů AI se náklady na nasazení AI ve firmách drasticky snížily. Díky tomu je nástroj zvyšující efektivitu AI dostupný mnoha firmám, což zajišťuje rostoucí poptávku technologických společností. Nedávné poklesy cen jsou proto spíše signálem, který by mohl podpořit nákupy akcií,“ doplňuje Jan Zendulka.
Určité riziko z politického hlediska skutečně existuje. J. D. Vance – který by se v případě vítězství Donalda Trumpa stal viceprezidentem – oznámil plány na rozdělení velkých technologických společností. Ale teprve se uvidí, zda vůbec politicky přežije kampaň.