Tomáš Janoušek: Do broker poolu jsem šel kvůli penězům. Ve Fincentru si ale vydělám víc
Co vás vedlo k odchodu z Broker Consultingu?
Pro tuto změnu jsem se rozhodl v lednu 2011. V Broker Consultingu jsem se snažil budovat síť a nabírat pod sebe další poradce. Neměli jsme ale žádný uchopitelný systém, a tak se to nedařilo. A když se vám dlouhodobě něco nedaří, přestane vás to bavit a přestanete tomu věřit.
Poslední kapkou byla zásadní změna kariérního plánu Broker Consultingu, se kterou jsem nesouhlasil. Přišla mi jako špatný krok, což se v budoucnosti i potvrdilo. Kariérní plán byl následně upravován a doplňován o různé bonusové body a znovu přepracován, což ledacos vyznačuje o její nestabilitě.
Jaký důvod vás přivedl právě do Broker Trustu?
Nechal jsem se zlákat vysokou provizí za smlouvu. Říkám to naprosto upřímně. Provizní úroveň se mi zvýšila téměř o 100 % oproti Broker Consultingu. Dalším důvodem bylo, že mne oslovili kolegové, se kterými jsem dříve spolupracoval.
Byl jsem navázaný přímo na Broker Trust, nicméně jsme tvořili určitou skupinu, která musela plnit obrat, abychom zůstali na nejvyšší provizní úrovni.
REKLAMA
I v broker poolu musíte plnit určité plány, jinak vám klesnou provize stejně jako v multilevelových společnostech?
K systému, jakým to přesně funguje, jsem se nikdy nedostal. Přišlo to z čista jasna, kdy nám bylo telefonicky oznámeno, že nám provizní úroveň klesá o 5 %.
Snížení provizí mne rozhořčilo. Patřil jsem mezi lidi, kteří pracovali a byli výkonní, a nezajímalo mě, že ostatní „z naší skupiny“ nic nedělají. Broker poolu jsem vytvářel poměrně slušné zisky. Tehdy jsem začal přicházet na to, jak ten systém funguje a že není příliš spravedlivý.
Proč jste se rozhodl nakonec odejít z Broker Trustu?
Oslovil mne můj současný nadřízený Martin Karlíček, což pro mne byla a stále je výrazná osobnost. Zaujalo mne, jakých výsledků dosahoval on v multilevelu. Ale zejména v průběhu dvou let působení v broker poolu jsem na sobě začal pociťovat určitou deformaci.
Když jsem odcházel z Broker Consultingu do Broker Trustu, byl jsem daleko lepší a sebejistější obchodník. V broker poolu jsem začal ochabovat a nerozvíjel se nikam dál. V průběhu času jsem se dostal na stejné provizní výplaty, jako tomu bylo v Broker Consultingu. Poznal jsem, že je mnohem důležitější výkonnost než samotná provizní úroveň.
Když jste pracoval „sám na sebe“ a nedělil se o provize se svými nadřízenými, vedlo to k tomu, že jste ztrácel motivaci vytvářet výkon?
REKLAMA
Přesně tak. Navíc byl hodně omezený informační tok. Je velký rozdíl, když se stýkáte v prostředí, kde je spousta úspěšných lidí a máte se o co opřít. Myslím si, že v broker poolech je to právě naopak. Tam moc úspěšných lidí nenajdete. Je tam spíš klesající tendence než meziroční nárůsty jednotlivců.
Přišel jste zpátky do multilevelové společnosti. Proč do multilevelu, když vám dříve tento systém nefungoval?
Bylo to na základě dlouhých rozhovorů s Martinem Karlíčkem, kdy jsme přesně analyzovali situaci a rozdíly budování sítě v broker poolu a ve Fincentru. Přicházeli jsme přitom na chyby, které v broker poolech jsou.
Srovnávám to s profesionálními fotbalisty. Je to, jako kdyby fotbalista přestupoval do nového týmu a říkal si, že už nepotřebuje žádného trenéra, protože je profík a nepotřebuje, aby mu někdo říkal, jak to má dělat. A tím, že nový tým nemá trenéry, může si dovolit zaplatit více peněz. Po čase fotbalista ale začne zjišťovat, že mu klesá výkonnost, nevydrží s kondičkou celý zápas a nakonec ho přeřadí do druhé ligy a dostane se ještě na nižší peníze, než měl předtím. V nejhorším případě skončí.
V broker poolu jsem neměl nikoho, kdo by mě vedl a ukázal mi správný způsob. Neustále jsem o sobě slyšel, že mám obrovský potenciál, ale nikdy jsem ho nedokázal proměnit.
Byl to pouze Martin Karlíček, kdo vás přivedl do Fincentra, nebo jste měl i jiné důvody, proč jste zvolil tuto společnost?
Často jsem se s Fincentrem střetával na tzv. konfrontacích, kdy jdete ke klientovi, který má sestavené portfolio poradcem Fincentra, a snažíte se udělat nějaký obchod, pokud pro to vidíte prostor.
REKLAMA
Občas jsem portfoliích klientů Fincentra prostor objevil, ale bylo velice těžké „sestřelovat“ poradce Fincentra. Jejich práce byla ve většině případů velice dobře odvedená. Tím se mi Fincentrum dostalo do povědomí jako kvalitní společnost, která lpí na tom, aby se poradenství dělalo správně. Pro mě to byla za současných podmínek jediná volba.
Rozhlížel jste se i po jiných společnostech?
Absolvoval jsem několik jednání v období, kdy jsem se rozhodoval o vstupu do Fincentra, se společnostmi Broker Consulting a Partners. Podmínky v nich byly pro mě diametrálně odlišné a nevyhovoval mi jejich kariérní plán, ale ani jednání lidí, s nimiž jsem komunikoval.
Prošel jste společností Broker Consulting. Jak srovnáváte práce v ní a ve Fincentru?
Abych byl upřímný a férový ke společnosti Broker Consulting, patří se říci, že odchodem do broker poolu jsem si spíše pohoršil, než polepšil.
Finanční poradenství je především o lidech. V Broker Consultingu jsem pracoval v systému, který nefungoval a dospěli jsme až k rozkladu regionálního ředitelství. Znám snad sto způsobů, jak práci dělat špatně a Martin Karlíček z Fincentra mi ukázal jeden jediný způsob a systém, který funguje. Máme s ním nyní obrovské meziroční nárůsty.
Jak hodnotíte své působení v Broker Trustu?
Do Broker Trustu nás přišlo osm a během dvou let se naše skupina rozrostla na 50 lidí. Ale pouze tři jsme se udrželi s čistým štítem – bez dluhů vůči finančním institucím i Broker Trustu.
Když jsem v roce 2012 přešel do Fincentra, přineslo mi to velké uspokojení. Během šesti měsíců má skupina měla měsíční produkci 60 tisíc BB. Přitom jsem nedělal nic jiného, než že jsem kopíroval a využíval systém Fincentra. Dokázal jsem využít své okolí, lidi, které jsem znal. Ve Fincentru jsem cítil, že jim mám co nabídnout.
V Broker Trustu jsem se své blízké známé netroufl oslovit, protože jediné, co jsem jim mohl nabídnout, byla vysoká provize za smlouvu. Nebyl systém a já se bál, že jim spíše ublížím, než pomohu, tak jako se to často stávalo. V té době by za mnou nešli. Když jsem jim ale mohl nabídnout kvalitní zázemí, což mi Fincentrum a ředitelství Martina Karlíčka dalo, tak jsem je mohl začít oslovovat. A oni na to slyšeli a přicházeli. A to jak zkušení finanční poradci, tak nováčci.
Co byste doporučil lidem, kteří zvažují přejít z jakékoli multilevelové společnosti do broker poolu?
Sám jsem byl opravdu zaslepen výší provizí v broker poolu. Špatně jsem uvažoval i ve chvíli, kdy jsem si myslel, jak bude skvělé, že nebudu nucen absolvovat různá školení, vyplňovat diáře a budu mít spoustu času.
Časem vás to dožene. Pokud neporostete a nebudete na sobě pracovat, tak to nedokážete. Je důležité, v jakém prostředí jste a jak se sebevzděláváte. Četl jsem různé knížky apod., ale nevyskytoval jsem se v úspěšném prostředí, a to na vás obrovsky působí.
Děkuji za rozhovor.