Další vlna výprodejů se zvedla hned na počátku tohoto týdne, kdy většina akciových burz v průběhu dne ztrácela (a nakonec i zakončila den) ve ztrátě pět a více procent. Ztráty už se dávno netýkají pouze finančního sektoru, nebo developerských a stavebních firem, ale zasahují plošně celý akciový svět.
Dobré zprávy z jakéhokoli sektoru jsou přehlíženy, v lepším případě způsobí mírný krátkodobý růst několika málo firem. Jakákoli špatná zpráva naproti tomu působí na všechny investory jako hromadný povel k ústupu. Prodejními pokyny se to jen hemží a naskýtá se otázka, co v takových chvílích investorům, kteří investovali do akcií, poradit. Prodávat a riskovat, že trhy začnou opět rychle stoupat a my budeme zbytečně ve ztrátě? Nebo vydržet a nenechat se strhnout davem?
Pravidelní investoři mohou být v klidu
Pro investory, kteří investují do akcií prostřednictvím pravidelné investice do podílových fondů, je rada velmi jednoduchá. Klesající trhy by pro ně neměli představovat prakticky žádný problém. Investor při pravidelném dlouhodobém investování bere klesající trhy jako příležitost k levným nákupům většího množství podílových listů, které mu pak při rostoucí výkonnosti trhů zajistí vyšší výnosy.
Je ale velmi důležité si uvědomit, že tato výhoda investorovi plyne pouze tehdy, když nepodlehne psychologickému tlaku a tlaku jiných investorů, kteří se hromadně svých akciových investicí zbavují, a bude stále investovat stejnou částku.
Jednorázoví investoři, kteří již mají zainvestováno a do současnosti nestihli na pokles trhů zareagovat, budou mít situaci možná trochu složitější. Ani u nich by ale nemělo dojít k bezhlavému zbavování se podílových listů ztrátových fondů. Jelikož je investice do akciových fondů charakterizována jako dlouhodobá záležitost, s určitou volatilitou se u akciové investice stále musí počítat.
REKLAMA
Pozitivem pak může být předpokládaný růst akciových investic v budoucnu, který je velmi pravděpodobný (záleží jen na tom, jak dlouho bude současná situace trvat nedokáže odhadnout nikdo, minulé zkušenosti však budoucí obrat jasně dokazují). Pro ty obezřetnější by pak měla pozitivně vyznívat alespoň dobře zvládnutá diverzifikace do různých aktiv, trhů a sektorů, která může zmírnit výraznější propady na nejvíce postižených trzích a odvětvích.
V každém případě čím déle pokles na trzích trvá, tím je obtížnější se akcií držet a každý investor si tak může prakticky otestovat svou odolnost vůči riziku a nejistotě.
V žádném případě bych nedoporučoval se akcií zbavovat jen proto, že momentálně na trhu panuje chaos a špatná nálada a jakkoli dobré firemní výsledky neznamenají prakticky vůbec nic. Jednou z možností je dočasné zvětšení podílu v konzervativních nástrojích (klasicky dluhopisy a dluhopisové nebo balancované fondy, případně zajištěné investice), případně v produktech, které mohou těžit z růstu jiných podkladových aktiv, než jsou akcie (například komodity, jako jsou drahé kovy, nebo některé zemědělské plodiny). A samozřejmě rozšiřování svého akciového portfolia se na nějakou dobu vyhýbat (to ale určitě neplatí pro pravidelné investory).
Ti, kdo investovali do akcií, případně do fondů těsně před začátkem krize a jejich investice nepozná jiný směr než dolů, mohou současnou situaci brát jako dobrou zkušenost do budoucna. Jednak si hned na začátku zvyknou na to, že ceny akcií mohou kromě růstu také padat, a jednak určitě nezapomenou na to, že diverzifikace prostředků do různých tříd aktiv (s níž doufáme tito investoři při rozhodování o investici počítali) není jen prázdná fráze, která zbytečně omezuje zajímavé výnosy plynoucí z rychle rostoucích akcií.
REKLAMA
Pokud by se jim přeci jenom zdálo, že to, co se momentálně na akciových trzích děje, není normální a na takovém podniku se nemíní podílet, měli by si investici do akcií napříště velmi dobře rozmyslet a raději se do nich nepouštět. Akcie a akciové nástroje nejsou jedinými investičními produkty, kde se dají zhodnotit dočasně volné peněžní prostředky.
Úplně je ale zatracovat není nutné, akcie (resp. fondy, certifikáty, nebo ETF, které mají jako podkladové aktivum akcie), jako výnosově zajímavé a likvidní aktivum by měli v každém portfoliu tvořit alespoň minimální podíl a žádný investor by se jim neměl úplně obracet zády.
Na závěr máme Výběr z rad pro ty, kteří se chtějí bezpečně zruinovat, z knihy Larse Tvede The Psychology of Finance, přeložené časopisem Fondshop.
– Investujte výhradně na malém množství trhů nebo jen do jednoho či dvou nejatraktivnějších sektorů.
– Spoléhejte se na dobré rady známých, pseudo-expertů či na jiné "tutovky".
– Nejvíce věřte té informaci, kterou chcete slyšet.
– Překruťte si získané informace tak, aby potvrzovaly již provedené investiční rozhodnutí.
– Kupujte, když kupují všichni ostatní včetně vašeho souseda, a neváhejte s prodejem, když trhy zkolabují.
– Nikdo není rád mimo trh. Proto stále věřte, že trhy jen porostou.
– Sbírejte útržky informací a nepřipusťte si, že nevidíte věci v souvislostech a celku.
– Nestanovujte si žádné strategické investiční cíle, chytejte se zejména velkých šancí.
– Prodejte dlouhodobé investice již po týdnu jen proto, že už vykázaly růst …
– … a ponechte si krátkodobé investice, jestliže vám z nich již vyplynula ztráta …
– … a přejmenujte je na "dlouhodobé investice".
– Používejte stále stejnou taktiku bez ohledu na to, jak se chová trh. Nereagujte na změny.
– Máte-li nastavenou hladinu, na které musíte prodat, jinak budou ohroženy vaše investiční cíle, posouvejte ji, když jde trh proti vám, v naději, že vše se v dobré obrátí.
– Spoléhejte se více na názory jiných než na fakta.
– Hodnoťte každou investici samostatně a odděleně od celého portfolia.