CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

Text: Martin Fuchs

22. 09. 2008

12 komentářů

Trochu jiný pohled na finanční trhy

 


 

Minulý týden jsem navštívil své kadeřnictví na Praze 1, a protože jsem přišel o pár minut dříve, sedl jsem si na recepci a listoval bulvárním tiskem (jiný nebyl k dispozici).

Náhle ke mně přistoupila slečna z recepce a podala mi Hospodářské noviny se sdělením, ať si přečtu něco "o té finanční krizi". Užasle jsem se na ni podíval, protože jsem ji v kadeřnictví viděl poprvé a nechápal, jak mohla odhadnout moji profesi. Kromě toho slečna vůbec nevypadala na to, že by do okruhu jejího zájmu patřilo sledování finančního trhu.

Při odchodu mě napadlo lehce poupravit úvodní úsloví: "Baví-li se lidé u kadeřníka o tom, jak se na burze prodělává, je nejvyšší čas nakupovat…"

Autor je ředitelem Wealth Managementu HSBC Bank v České republice. Uvedená tvrzení nejsou oficiálním stanoviskem banky.

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • FL

    22 září, 2008

    s nadsazkou, jednoduche a vystizne.napr. me „fascinovalo“ jak novinky.cz psaly o strasne krizi,ze spousta lidi prichazi o penize a jak prudce padaji akcie (snad aby paniku jeste vic rozsirili)..druhy den vime vsichni jizda na Prazske burze a opet skvela newska, jak jsou akcie supr, kolik rekordu zlomili a podobne …
    co z toho plyne? Ta masa si to proda v bode otoceni,pak si rve vlasy a tez masa nakoupi v obdobi vanocniho zdrazovani;)))

    Odpovědět

  • Jan Mynář

    22 září, 2008

    S timto musim souhlasit. Postupne prikupovat akcie je v soucasne dobe strategie, ktera se do jednoho dvou let vyrazne vyplati. V uvahu je treba vzit napriklad P/E nekterych stabilnich firem, napriklad CEZ ma jen 13.135, NWR pouze 6.40 – naprosty znak vyprodeje. Navic posledni hystericke reakce investoru zlevnily akcie behem nekolika dni o desitky i vice procent. A prijde mi krajne nepravdepodobne, ze vnitrni hodnota akcie se takovymto zpusobem propadla, vzdyt vetsina podniku vyrabi stejne vyrobky jako pred rokem, maji i stejnou pozici na trhu či dokonce i stejné, ne-li lepší, zisky. Trpelivost se v tomto pripade vyplaci, a pokud se clovek vyhne nejistemu sektoru bankovnictvi (i kdyz i u nej ocekavam, ze bude lepe), tak neprohloupi, o moc nize uz akcie jit nemohou a kdyby i tak kratkodobe poklesly, je to prilezitost prikoupit jeste vice. A napriklad Dollar-cost averaging strategie je ted vyhodnejsi a bezpecnejsi nez kdy jindy.

    Odpovědět

  • Petr

    22 září, 2008

    Naprostý souhlas, kupuji jak dříve zatracované developery (né že bych si myslel, že mají před sebou už jen samé světlé zítřky, ale prostě proto, že jejich akcie k poměru k hodnotě firmy jsou neuvěřitelně levné a dle mého jsou stlačeny jen shorty)a dividendové tituly. Vždyť i Pegas a Tele mají velmi nízkou cenu vzhledem k dividendovému výnosu. „Krizi“ jsem využil k rozmnožení portfolia. Rozhodně dnešní ceny nepovažuji za přemrštěné a časté srovnání s třicátými léty je naprosto zavádějící.

    Odpovědět

  • Petr

    22 září, 2008

    A ještě bych dodal, jak je paradoxní, že lidé jsou ochotni jet pro levnější jogurt a máslo za dvacku přes půl města, ale levných akcií se bojí jako čert kříže – raději je koupí v růstovém trendu těsně před vrcholem, protože jim to doporučí mejkr, nebo to četli v novinách a nebo je zrovinka včera koupil také soused. Pak se chvíli nechají kolébat cílovkami i když trend se už obrací, pak začínají počítat ztráty – ale s -5 procenty to přece neprodají, pak už to je 20, 30, 50 procent ztráty a pak to v zoufalství prodají za desetinu ceny v okamžiku, kdy se trend láme.

    Odpovědět

  • FL

    22 září, 2008

    Ja si myslim ze v tehle pripadech (nakupy na high,prodeje na low) jsou za tim emoce, ja velmi casto, nastesti v posledni dobe uz uspesne, dusevne proti sobe bojuji s pocitem „uz to jede,musim tam rychle skocit nez mi ten trend utece“ velmi casto to je vsak falesny zacatek trendu.. od te doby co s timto bojuji mam daleko mene ztrat, brat rozumem a ne emocema je velky rozdil!

    Odpovědět

  • Petr

    22 září, 2008

    Já bych řekl, že emoce a brokeři jsou největší nepřátelé investora. Brokeři proto, že mu vidí do karet a ví, kolik je toho třeba nakoupeno na margin a emoce dokáží zcela převálcovat racionální myšlení. Myslím, že ohledně emocí snad už Kostolany řekl něco v tom smyslu, že ještě horší než bolest ze ztráty je bolest z promarněné příležitosti – ostatní se vezou a já jsem ještě nenaskočil – proto asi ty snahy naskakovat před vrcholem. Dna se také odhadují špatně, ale tam si naskočení do pozice můžu rozumově zdůvodnit třeba vysokou dividendou k poměru k ceně akcie. Takže já už začínám naskakovat – a pokud nám to ještě vyklesá, tak vyklesá, ale no neberte 10ti procentní dividendový výnos :o)

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    22 září, 2008

    Pozor na jednu věc.
    Je změna ceny akcie opravdu neoprávněná?
    Platí pořád „ceteris paribus“, tedy zda se nezměnili nějaké další okolnosti?

    Pozor proto na faktory, které se projeví až např. při recesi. Může se totiž stát, že firma bude mít rázem objektivně jinou hodnotu a na první pohled výhodná koupě se slevou se promění v předražený nákup.

    Pořádná detailní analýza před nákupem a odhad rizik je nutností.

    Odpovědět

  • Petr

    22 září, 2008

    Okolnosti se vždy mění a kdo z nás dokáže říct, že cena akcie je přesně odpovídájící hodnotě firmy? Já si nemyslím, že trh dokáže vždy správně ocenit hodnotu akcie v kterémkoliv okamžiku. Podle mne přestřeluje a podstřeluje skutečnou cenu akcie a víceméně kolem jen osciluje – a v současných turbulencích jsou ty odchylky , ty oscilace velmi velké. Třeba bylo vidět poslední týden na Orcu – jak moc se měnila během týdne skutečná hodnota firmy? Jak moc se měnila možnost dosažení nových úvěrů, nebo prodejnost rozpracovaných projektů? Dle mého téměř nijak. Cena akcie byla vláčena spekulacemi, shorty, nucenými prodeji atd…Ano – byla tu významná informace týkající se US trhů – příslib převzetí rizik ve výšce stovek mld na vrub daňových poplatníků – ale je otázkou, zda by nám v tomto pomohla předchozí detailní analýza – kdo by ještě před týdnem hádal, že se Spojené státy dají na cestu socialismu (zatím bankovního :o).

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    22 září, 2008

    Za „normálních“ okolností, běžného fungování trhů, se jen výjimečně změní hodnota firmy ze dne na den zásadním způsobem.

    Nyní se ale dostupnost úvěrů mohla opravdu změnit zásadním způsobem, což je pro tento typ firmy klíčové.

    Cesta socialismu zřejmě zabránila „černému čtvrtku a pátku“ – koukněte sem:
    http://www.nypost.com/seven/09212008/business/almost_armageddon_130110.htm

    P.S.
    tímto nijak neobhajuji cestu k socialismu v USA ale dávám zásah do dalších souvislostí. Dlouhodobě zůstávám bankovním „medvědem“

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    22 září, 2008

    No, ono už jim nic jiného asi nezbývalo, index US hypotéčních bank za 1 rok poklesl cca o 95%, index Full Line Insurance o cca 87%. Index US bank klesl za 1 rok „pouze“ o cca 35%. Dokážete si představit, jaký chaos by nastal, kdyby i tento index následoval ty 2 předchozí? Já raději na to ani nechci pomyslet.

    Odpovědět

  • Anonym

    23 září, 2008

    Kdyz jsme u tech indexu, dodelavam ted investicni vyhled FINEZ Investment Management a vypozoroval jsem jednu pozoruhodnou zajimavost. Zatimco na vyspelych trzich jsou hypotecni banky totalni propadak, na emerging markets jsou na rocni peridode cca na nule. Naopak treba takove biotechnologie jsou na vyspelych trzich na rocni periode v plusu, zatimco na emerging markets nejakych 60% v minusu.

    At si nekdo zkusi jeste vykladat, ze v dnesni dobe globalizace postrada regionalni diverzifikace smysl. ;-)) Akorat primarni je ta sektorova. 😉

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    22 září, 2008

    Všude se pořád mluví o záchranném plánu Paulsona.
    Přitom v Kongresu USA je i alternativa, o které prakticky není slyšet, chci se na ní podívat.

    Celý dokument k dispozici zde:
    http://www.politico.com/static/PPM41_ayo08b28.html

    Zřejmě to dopadne tak, že některé body z alternativy budou zabudovány do Paulusonova plánu.

    Odpovědět