CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Unikátní výzkum: Co nám dosud přinesl projekt FECIF Expertiza?

 

Jsou to už dva roky, kdy evropská federace FECIF spustila iniciativu Expertiza, velký vklad k větším a lepším znalostem o panevropském finančním poradenství a zprostředkovatelském sektoru. Jelikož jsem mezi členy představenstva FECIF měl tu čest celý projekt řídit, mám pocit, že je správný čas udělat si malou bilanci našich prvních kroků. A samozřejmě shrnout, co jsme se naučili.

Loading



 

Co se během těchto dvou let zvládlo? Zaprvé a především byl dokončen náš výzkumný projekt Bílá kniha (White Book, WB), první komplexní a na datech založený přehled evropského poradenského odvětví. Byla to skutečná výzva, když uvážíme, že o našem sektoru neexistuje žádná rozumná a komplexní databáze. Potom v roce 2017 započaly mezi našimi členy průzkumy konající se každé dva roky a zatím přinesly dvě velmi zajímavé oblasti poznání. Plynule navážeme druhým průzkumem z roku 2018, který už probíhá, a další opakování WB se má podle plánu uskutečnit v roce 2019.

A co naše výsledky? Víc než cokoli jiného jsme zjistili, že odvětví poradenství a zprostředkovatelství je vysoce heterogenní napříč celou Evropou. Vezměte si například složení portfolia produktů u typických poradců. Zatímco na Západě je jejich práce většinou o investicích, střední a východní Evropa se zaměřuje na pojištění. A na investice se zatím jen pohlíží jako na nejperspektivnější oblast, z obchodního hlediska. V důsledku toho je produktivita na jednoho poradce mnohem větší než v České republice například v Belgii, kde méně lidí vytváří větší tržby. Až potud to není tak překvapující, i když tento závěr nebyl až dodneška empiricky potvrzen.

Překvapující jsou ale rozdíly v regulatorních režimech, kterým se naše odvětví „těší“ v různých zemích, když teoreticky fungují pod stejným legislativním deštníkem anglickými zkratkami označovaným jako MiFID II, PRIIPs anebo IDD.

Například posledně zmiňovaná směrnice o pojištění přinesla restriktivnější pravidla odměňování do řady evropských zemí, jako je Rakousko, Polsko nebo Španělsko. V těchto zemích měli pojišťovací agenti v tomto ohledu volnější předpisy, zatímco jiné země ve srovnání s nimi již dříve snížily svou konkurenceschopnost v pojišťovacím poradenství. Naše výsledky zde jasně ukazují, že harmonizace mezi členskými státy se děje zaváděním legislativy nejpřísnější, ne nejběžnější.

REKLAMA

Stejná různorodost byla zjištěna i v našem posledním průzkumu, který se zaměřil na agendu Fintech. Nejen že se firmy Fintech zaměřují na různé podnikatelské oblasti v různých zemích, ale také se v některých státech těší méně přísným regulatorním režimům, potýkají se s odlišnými překážkami, a dokonce si troufají občas porušovat pravidla – v zemích tradičně se profilujících jako silně státem řízené. Tím se zdůrazňuje skutečnost, že Evropa je jen stěží konsolidovaným finančním trhem, pokud jde o finanční poradenství a inovace. Je harmonizace pomocí regulatorní represe správnou cestou kam se vydat, s přihlédnutím na malé a střední podniky, kterých je v našem sektoru většina?

Odpověď na tuto otázku nechám na vás, milí čtenáři. Ale můžu vás ujistit o tom, že iniciativa FECIF pod názvem Expertiza začala odhalovat zajímavé údaje a teprve nyní se její potenciál začal plně využívat. A časem předložíme ještě zajímavější data, i když nebudou politicky korektní a pro někoho výhodné.

Autor je mstopředseda FECIF a předseda představenstva a výkonný ředitel ČASF.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *