USA odvrátily „shutdown“, jen ale do listopadu
Americká politika je v poslední době velmi vyhrocená. Politici si jako rukojmí berou i ekonomiku. Další dějství jednání o shutdownu bude pokračovat v následujících týdnech.
Spojené státy na poslední chvíli odvrátily takzvaný „shutdown“, tedy zastavení financování veřejných institucí, které by zastavilo i výplaty federálním zaměstnancům a členům ozbrojených složek. Podle starého zákona musí být rozpočet schválen před začátkem nového fiskálního roku, který započal se začátkem října.
„Zjednodušeně řečeno, podmínky právního předpisu známého jako Anti-Deficiency Act, který byl poprvé přijat v roce 1884, zakazují federálním agenturám utrácet nebo zavazovat se k čerpání finančních prostředků bez zákona o přidělení prostředků – nebo jiné formy schválení – ze strany Kongresu,“ uvádí deník The Guardian.
Pro ekonomiku by to neznamenalo takový problém jako v případě neposunutí dluhového stropu, což se řešilo na začátku léta, ale i tak nelze důsledky brát na lehkou váhu, ekonomika by je zcela jistě pocítila. Negativní scénář však prozatím nenastane. Američtí politici však ukazují, že mají averzi k riziku. Nakonec se dohodli, ovšem i tentokrát takřka na poslední chvíli, doslova pár hodin před termínem.
Politický hazard
Je ale třeba upřesnit, že v žádném případě kauza nekončí. Její řešení kongresmani odložili do blízké budoucnosti. Republikáni totiž přišli s omezeným plánem, který například vůbec nepočítá s financemi na podporu Ukrajiny, i když tato záležitost by se měla v Kongresu probírat co nejdříve. Prozatímní řešení dává politikům ze Sněmovny reprezentantů, Senátu i prezidentské administrativy k jednání dalších 45 dní. Pak se bude hlasování opakovat.
„Shutdowny“ jsou více politickou než ekonomickou otázkou. Poprvé k odepřené peněz federálním úřadům došlo až v moderních amerických dějinách a dnes jsou poměrně častou součástí politického boje. Snahy o obstrukce pro Bidenovu administrativu přicházejí hlavně z pravého křídla Republikánské strany, které vzhledem k těsné většině republikánů v dolní komoře požívá velkého vlivu. Předseda komory Kevin McCarthy nemá silnou pozici, a tak musí tomuto křídlu, které prezidentovu hospodářskou politiku často kritizuje, vycházet vstříc.