CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 09. 2022

0 komentářů

Úspěšný útok v kyberprostoru znamená průměrnou ztrátu 162 tisíc Kč, otestujte si své vědomosti

 

Počet útoků na klienty bank, občany, ale i firmy strmě roste. Narůstající škody registrují banky i policisté. Podvodná jednání mohou mít desítky nejrůznějších scénářů a podob a cílí prakticky na všechny věkové skupiny.

Loading



 

Největší procento kybernetických útoků (téměř 40 %) směřuje do veřejného sektoru, soukromé sféry (21 %) a zdravotnictví (17 %). I když finanční segment patří z hlediska podílu na celkovém počtu útoků k těm méně zasaženým, jde o citlivou oblast, protože případné škody se přímo dotýkají úspor obyvatel.

Banky do bezpečnosti masivně investují

Český finanční sektor patří k nejlépe zabezpečeným. Podle zprávy Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti za rok 2021 investují banky ve srovnání s jinými institucemi do kyberbezpečnosti nejvyšší procento ze svých rozpočtů a 43 % z nich dokonce plánují letos rozpočet na tuto oblast navýšit. Tyto výdaje souvisí i s tím, že 81 % finančních institucí zaznamenalo v loňském roce nějaký pokus o útok.

Zvyšují se počty útoků i škoda

Zatímco v roce 2020 bylo registrováno zhruba 5000 útoků na klienty bank, loni už to bylo více než 12 000 a letos jen za prvních sedm měsíců roku podvodníci útočili v téměř 21 tisících případech. Vyplynulo to z dat, které banky poskytly České bankovní asociaci.

Dramaticky přitom narostly hlavně podvodné telefonáty, tzv. vishing, které patří k těm nejzákeřnějším. Zatímco před dvěma lety se jejich počet pohyboval v nízkých stovkách, letos mluvíme již o desítkách tisíc. A narostla i jejich úspěšnost. Téměř každý druhý podvodný telefonát v současné době bohužel končí škodou pro klienta,“ uvedla výkonná ředitelka České bankovní asociace Monika Zahálková.

REKLAMA

Průměrné částky, o které klienti při útocích přicházejí, jsou přitom bohužel dost vysoké. Při  úspěšném útoku přijde klient v průměru o 161 500 korun. Phishing (podvodné e-maily) přitom přináší škodu kolem 73 tisíc korun u jednoho klienta, u podvodných telefonátů je škoda mnohem vyšší, v průměru čtvrt milionu korun.

Podvodníci přicházejí s novými metodami

Přibývá také způsobů, jimiž se podvodníci snaží své oběti nachytat. Kromě tradičních podvodných e-mailů, SMS a již zmíněného vishingu jsou stále častější podvody na sociálních sítích, kdy pachatel může dokonce ukrást identitu reálné osoby, a pod ní pak kontaktovat její přátele s cílem vylákat z nich peníze.

Loňskou novinkou jsou také tzv. reverzní inzertní podvody, jejichž počet neustále roste. Terčem útočníků jsou v takovém případě především prodávající, kteří si zvolí jako platební metodu „bezpečnou platbu“, tedy zaslání peněz z karty na kartu, prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru. Protože jsou klienti oslovováni údajným kupcem jejich zboží, nepředpokládají, že se z nich někdo snaží získat přístupové údaje k účtům a do jejich internetového bankovnictví. Mají zájem zboží prodat, a aby toho co nejdříve docílili, slepě spolupracují a vyplňují údaje o svých kartách a přístupech na účet v domnění, že nedělají nic špatně, a s vírou, že získají peníze za prodávané zboží. Opak je bohužel pravdou, o všechno přijdou.

Proto Česká bankovní asociace spustila minulý týden rozsáhlou kampaň #nePINdej! Ústředním prvkem kampaně je Kybertest.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *