V digitálním majetku mohou být miliony, přitom se na jeho ochranu a dědění často zapomíná
I zodpovědní lidé, kteří se pečlivě starají o svůj majetek a sepisují závěti, často vůbec neřeší ochranu účtů a prostředků u platebních systémů typu PayPal a sázkových kanceláří, kryptoměn, ani investic do akcií a komodit skrze fintechové aplikace. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, každý by si měl udělat ve svém digitálním majetku pořádek a mít jej správně zabezpečený.
V případě nouze by měly být přístupné i přístupové údaje k těmto aktivům. Majitel tak ochrání nejen sebe, ale v případě tragické události i své blízké.
„Pokud v digitálním prostoru vlastníte majetek, tak je třeba zamyslet se nad tím, jak s ním naložit pro případ smrti. Doporučuji to samé, co platí o „normálním“ majetku, tedy v první řadě začít nad touto otázkou uvažovat. Klíčová je evidence a představa o tom, jak má být s digitálním majetkem naloženo. Konkrétní řešení a bezpečnou formu předání digitálního majetku dědicům je pak v každém případě nutné řešit s odborníky,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.“
Uvádět přesný seznam přístupů k digitálním aktivům například do závěti by bylo naprosto absurdní a velmi snadno zneužitelné. Závěť by tak bylo mimo jiné nutné často měnit tak, aby seznam zůstal aktuální. Hesla a přístupy jsou velmi citlivými a důvěrnými informacemi. Jejich sdělování v závěti nebo potenciálním dědicům ještě za života vůbec doporučit nelze, protože by byly snadno zneužitelné kýmkoliv, kdo by se k závěti či důvěrným informacím dostal.
„Největším problémem je u digitálního majetku právě vyřešení dědictví. Je třeba zajistit, aby se o něm dědicové dozvěděli, jinak se může i milionová hodnota aktiv nenávratně ztratit. Zároveň bez přístupů mohou být takové informace stejně k ničemu. Např. v případě kryptoměn uložených na tzv. hardware peněženkách dědicům nestačí znát konkrétní hesla, nezbytné je mít i samotnou hardwarovou peněženku k dispozici,“ dodává advokát Pavel Strnad.
REKLAMA
Digitální majetek zahrnuje všechny on-line účty i účty v aplikacích. I u často nenápadných běžných registrací například do e-shopů mohou být nashromážděny kredity v tisícových hodnotách. Z pohledu právní ochrany majetku jsou ale nejzásadnější účty platebních technologií typu PayPal, sázkových kanceláří nebo kryptoměny. Stále větší hodnotu mají i online investiční účty do akcií, komodit a kryptoměn, které často fungují jako mobilní aplikace.
„Nejdůležitější je mít ve svém majetku pořádek – a to platí i pro ten digitální. Hodnota digitálního majetku může být v celkovém součtu obrovská. Řešení právní ochrany digitálního majetku přitom obvykle není snadné, protože tento majetek se v čase často mění. Možností je více a pro každého bude řešení individuální dle charakteru investic a také dle rodinných vztahů,“ uzavírá advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.