Podotkněme tedy jen, že čtvrté čtvrtletí bylo ze všech čtyř nejslabší, což naznačuje určitou bezradnost investorů. Ta je pochopitelná za stavu vysokého napětí nejistot, kdy občas jakoby vypadávaly i pojistky.
Dluhopisovým investicím ještě dlouho trhy žádnou úrodu nepopřeje, takže není kupodivu, že se s nimi loni rozloučilo kolem 4,5 miliardy korun.
Peněžní trh si stále víc buduje pozici úložiště krátkodobých rezerv a jejich podíl na celku dlouhodobě stále klesá: zatímco ještě před dvěma lety v nich bylo 50 % fondových aktiv, nyní se blíží již jen třetině.
Ostatní fondy se ale snaží a jejich zásluhou nepochybně překonáme loňský 40miliardový příliv. V prvním pololetí se o přílivovou vlnu postarala obliba zajištěných fondů, po nichž začátkem druhého pololetí štafetový kolík lídra převzaly akciové fondy a do cíle jej donesly především ty smíšené. Celoroční příliv do fondů celkově možná překoná 45 miliard korun. Sice to nebude tak dramatický skokový úspěch, jako v roce 2005, ale strukturou je již na vyšší úrovni a vyšší nárůst zaznamenají z finančních aktiv u nás jen netermínované (běžné) účty.
Obecně loni investoři dostali pěkné "školení", které navíc nebylo ani tak drahé. Dostalo se jim také poučení o tom, že ani dluhopisy, ani nemovitosti nejsou žádnými čarovnými proutky.
REKLAMA
A jak hluboce jsou s různými segmenty finančních trhů propojeny ty samotné akciové, překvapilo i mnohé odborníky. Loňský vývoj tedy skutečně nebyl jednoduchý a mnohé hlasy naznačují, že bude ještě "složitěji" (nechceme-li říci, že přímo hůř).
Dlouhodobé trendy však narušeny nebyly, lokální korekce jsou z principu ozdravné! My se dokonce můžeme trochu radovat, že patříme do té skupinky EM, které si zatím s bublifukem příliš nehrají. Pražský PX vynesl 14,24 % proti předloňským 7,87 %. Americký blue chips Dow Jones jen málo přes 7 %, zato německý DAX se udržel nad osmitisícovkou a zakončil rok 2007 s výnosem 22,3 %. Nu a snad ani nekomentovat čínské dvojnásobky…
Tipovací lotynka pro rok 2008 začíná – na co si přisadíte?