Jak se valorizoval průměrný důchod v roce 2022
Na konci roku 2021 byl průměrný důchod něco málo přes 15 400 Kč měsíčně. Průměrně se valorizovaly důchody v lednu 2022 o 800 korun. Vzhledem k tomu, že inflace přesáhla zákonné limity pro mimořádnou valorizaci během roku, tak byly letos důchody valorizovány i v červnu a také právě teď v září. Kolik činila celková valorizace v roce 2022 a jak se budou důchody valorizovat v lednu příštího roku?
Zatímco vláda Andreje Babiše zvyšovala důchody výrazně i nad zákonnou valorizaci, současná vláda je nucena důchody zvyšovat mnohem více a to jen díky vysoké inflaci. Ta v srpnu činila meziročně 17,2 %. Přičemž vláda je povinna důchody valorizovat, pokud inflace přesáhne 5 % od měsíce, kdy byly důchody valorizovány naposledy. K tomu letos došlo poprvé v červnu a tato hranice byla překročena ještě jednou, takže bylo nutné valorizovat důchody také v září.
Jaká byla valorizace důchodů v roce 2022
- V lednu byl průměrný důchod valorizován o 805 Kč, a vzrostl tak zhruba na 16 200 Kč.
- V červnu byl průměrný důchod valorizován o 1 012 Kč, a zvýšil se tak na asi 17 200 Kč.
- V září se pak průměrný důchod valorizoval o 700 Kč, vzrostl na 18 100 Kč.
- Průměrně tak důchod vzrostl v letošním roce o dva a půl tisíce korun.
Co je dobré vědět o mimořádné valorizaci
Pro mimořádnou valorizaci důchodů během roku platí následující. Valorizují se všechny státní důchody, tedy starobní, předčasné, invalidní i vdovské a vdovecké. O mimořádnou valorizaci není nutné nikde žádat, je přiznána automaticky, již vypláceným důchodům. Pokud do důchodu odcházíte až po datu valorizace, tak starobní důchod je vám automaticky spočítám podle nového výpočtu.
Částka, o kterou se důchod valorizuje mimořádně během roku kvůli vysoké inflaci, pak už není součástí řádné valorizace od ledna dalšího roku. Pro lednovou valorizaci tak bude zohledňována výše inflace pouze za část roku a to od doby, kdy byla přiznána mimořádná zářijová valorizace.
O kolik se budou zvyšovat důchody v roce 2023?
Další řádná valorizace čeká státní důchody v lednu příštího roku. Tato valorizace zatím ještě není schválena, návrh připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dá se ale předpokládat, že se návrh bude držet pouze zákonné valorizace. To se poté důchody zvyšují o růst cenové hladiny a také o růst průměrných mezd.
REKLAMA
Čeká se, že řádná valorizace v lednu 2023 bude zhruba něco přes 800 korun, průměrný důchod tak bude atakovat 19 000 měsíčně. Od ledna se navíc bude vyplácet i tzv. výchovné. Tedy osobám, které pečovaly o děti, nejčastěji to jsou ženy, se bude kompenzovat nižší úroveň důchodů. Důchodcům, kteří mají nárok na výchovné, tak starobní důchod vzroste o 500 Kč za každé vychované dítě.
Dokáže růst důchodu vyrovnat růst cenové hladiny?
Podle těchto průměrných údajů je možné odhadnout, že průměrné důchody můžou v roce 2023 atakovat až 20tisícovou hranici. Přičemž na konci roku 2021 byl průměrný důchod asi 15 400 Kč. Během jednoho roku tak dojde k růstu průměrného důchodu až o 5 000 Kč. Což je nárůst téměř o 30 %. Je ale otázkou, zda takový růst dokáže vůbec vyrovnat cenový nárůst a celoroční inflaci.
Je totiž nutné říct, že zmiňované zvýšení důchodu se týká pouze průměrných důchodů a nižší důchody se budou valorizovat méně. Při nižším důchodu kolem 10 000 Kč může roční navýšení dělat jen 2 500 Kč. I tak by ale v procentech měl růst důchodu víceméně vyrovnat růst i cenové hladiny. Je ale také pravdou, že důchodci jsou jednou z nejohroženějších skupin a jejich rozpočet se bude těžce vyrovnávat s turbulentním růstem cen energií i potravin.