O penzi se budeme muset postarat sami. Stát se za nás nepostará, slyšíme ze všech stran. Je třeba investovat. A přestože v letošním roce firmy spořily náklady (rozumějte: propouštěly, snižovaly platy, rušily odměny a benefity), utratí za vánoční dárky Češi v průměru 6 276 Kč. Není to ale nakonec nejlepší možná investice?
V diskusích o investicích a investování se sklouzne často k jedinému závěru: Nejlepší investicí je investice do vzdělání. Co člověk jednou umí a zná, to mu nikdo nevezme, narozdíl od takového dolu. Ovšem v důchodovém věku, kdy chce majitel vědomostí odejít na odpočinek, musí přeměnit znalosti opět v likvidní aktivum – na peníze. A to nejde zdaleka tak snadno. S přibývajícím věkem se navíc transfer dále komplikuje.
Mnohem efektivnější je investice do svých potomků. Nikoli pouze do jejich vzdělání, které zvýší očekávaný příjem, ale především do jejich výchovy, do společných zážitků, které vytvářejí mnohem pevnější pouta než studium. Vánoce jsou jednou z dobrých příležitostí ke společnému trávení času – a tím ke zvýšení pravděpodobnosti úspěchu investice do potomstva.
Není to o penězích. Je to o čase. Ovšem, čas jsou peníze, říká staré dobré přísloví. Čas můžete směnit za peníze (např. v zaměstnání či v podnikání) a peníze za čas. Pro zabezpečení investice do potomstva je ale přeci jen více rozhodující čas a nelze ho kvalitně nahradit hotovostí. V takovém případě investice končí často ztrátou veškerých investovaných prostředků (v překladu: děti se k rodičům ve finanční tísni otočí zády).
Příklady táhnou. Z tohoto pohledu pro zajištění důchodového věku prostřednictvím potomstva není ani tak důležité, jaké finanční zdroje jsou investovány do kapesného či do dárků, ale jak se rodiče staví k potřebám svých rodičů. Nevystačí s důchodem? Nevadí, budeme za ně platit bydlení, občas přispějeme nějakou tisícikorunou a zaplatíme lázně. Vidí-li to potomci, zvyšuje se tím šance, že se v podobné situaci zachovají podobně.
REKLAMA
„Investice do potomstva“ je v podstatě soukromý důchodový pilíř založený na průběžném způsobu financování – současní dospělí platí svým rodičům-penzistům a jejich děti budou platit jim. Tento systém fungoval několik tisíciletí ještě před zavedením státního průběžného financování penzí. Již v kmenovém uspořádání se lovci starali o obživu stařešinů kmene.
Aby „soukromý průběžný systém“ zajištění fungoval, je nezbytné naučit potomstvo ho chápat. A to lze jedině příkladem na prarodičích a společně tráveným časem se společnými zážitky. Vánoce skýtají mnoho příležitostí. Stačí místo společné návštěvy obchodního centra spojené se stresem a předvánočním shonem zajít na některý z mnoha vánočních koncertů či vánočních výstav.