Základem finančního světa je důvěra. Bez ní se zmrazí finanční trh a bez ní se zadřou kola trhu. Naopak s ní je možné vše. Finanční poradce, který si získá důvěru klientů, jim může dobře poradit a vést je k ekonomické prosperitě a zajištění – a nebo je oškubat jako housata.
Důvěru ovšem nelze získat a zneužít jen mezi „běžnými lidmi“. Novodobými faraony mezi staviteli pyramid jsou Bernard Madoff a Allen Stanford,
kterým se podařilo získat důvěru nejbohatších lidí i finančních institucí. Možná i jejich zásluhou klesl počet milionářů…
Doporučujeme:
Bernard Madoff: Začiatok alebo koniec jednej éry svetového finančníctva?
Zatímco letadla běžného typu (Edbusy, Company Management) mají doletovou vzdálenost v řádu jednotek let, Madoffova pyramida stála pevně na svých základech desítky let. Odhaduje se, že s jejím budováním začal již v 80. letech 20. století. A nebýt krize, stála by dodnes.
REKLAMA
Madoff využil důvěry získané u nejbohatších lidí a u finančních institucí. Těm vyplácel roční výnos 10 – 15 % z vkladu. Pokud si u něj investor uložil prostředky, jen tyto postačovaly bez problémů na výplatu po dobu 6 až 10 let. A když investor dostává takovýto pravidelný výnos, když za jiných okolností může s (opticky) větším rizikem inkasovat méně, pravděpodobně nebude vklad vybírat, ale bude ho navyšovat. Finanční instituce si zaúčtují výnos a jejich manažeři obdrží prémie za dobrou práci.
Pak nastal zlom. Finanční krize vedla k tomu, že finanční instituce i milionáři potřebovali hotovost. A kde ji vzít? Tam, kde dosud aktiva neztratila svou hodnotu – u Madoffa. Výběry z pyramidy ovšem znamenají podkopání základů. A pyramida padá…
S pyramidou padá i faraón. Je na čase změnit státní zřízení. V tomto směru se hovoří o konci jedné éry finančního trhu. Opravdu se ale něco změní? Snad bude nějaký čas obtížnější získat důvěru. Zneužít ji ale už tak těžké zřejmě nebude. Lidé jsou nepoučitelní. Ponziho schéma funguje již celé století:
„V roce 1920 vylákal od deseti tisíc investorů v Americe sumu 9,5 milionů dolarů. Lidem sliboval výnos 50 % za měsíc a půl a dokonce 100 % za tři měsíce. Jako krytí mu posloužily obchody se zahraničními poštovními známkami, na nichž se dalo dobře vydělat (v zahraničí je bylo možné je nakoupit za dvě pence a v USA prodat za 6 pencí).“ (Ponzi a jeho následovníci: Past na hlupáky)
V tomto směru nepomůže ani finanční vzdělávání na základních školách. Vždyť Madoff vylákal desítky miliard z finančně gramotných lidí a profesionálů na finančním trhu!