Vít Kalvoda: Komora finančních poradců spojí nejlepší
V České republice působí dvě asociace finančních poradců a zprostředkovatelů. Chce jim Komora finančních poradců konkurovat? V čem tkví hlavní rozdíl mezi asociacemi a Komorou?
Stávající asociace finančních poradců dnes působí především jako seskupení firem. Zde je jejich těžiště a hlavní smysl. KoFiP není další organizací takového typu a není tedy ani konkurencí pro asociace, které mají na trhu své nezastupitelné místo. K AFIZ, USF i všem firmám na trhu zaujímá KoFip neutrální postoj.
Naší prioritou jsou jednotliví poradci, ať už patří ke kterékoliv firmě nebo jsou třeba i samostatní. Základním rozdílem je tedy zřejmě výhradně individuální členství, které nám umožňuje více prosazovat oprávněné zájmy poradců, ale zároveň po nich požaduje plnou odpovědnost za výkon své profese.
Co je hlavním cílem Komory?
Těch hlavních cílů je více, nejdůležitějším je asi záměr sdružovat ty poradce, kteří dělají dobrou a poctivou práci a jsou ochotni dát za ni ruku do ohně, popř. hlavu na špalek, a ty, kteří ještě na takové úrovni dnes nejsou, posouvat právě tímto směrem.
REKLAMA
Dále pak poskytovat svým členům co možná nejširší odbornou pomoc potřebnou pro výkon jejich profese, navazovat kontakty mezi poradci a umožnit jim sdílet své zkušenosti.
Podílet se na vzdělávání poradců a vytvářet tak podmínky pro jejich konkurenceschopnost. Napomáhat poradcům při uskutečňování jejich vize, kterou je kvalitní a etická práce , vždy směřující k maximálnímu užitku klienta.
Společně se Sdružením obrany spotřebitele a dalšími partnery chceme vytvořit důvěryhodnou značku kvality, kterou se poradci budou moci prezentovat u svých klientů.
Podle tiskové zprávy má Komora tři zakládající členy. Jsou tito jedinými členy Komory? Kolik registrovaných členů již máte?
Komora byla založena před necelým měsícem a do dnešního dne bylo osloveno celkem devět lidí z devíti poradenských společností, se kterými dnes o členství jednáme. Registrace členů je však na samém počátku, za tři týdny oficiálního působení jsme toho zatím mnoho nestihli.
Chceme mít co nejširší záběr z hlediska firemní příslušnosti, ne však na úkor odborné a/nebo morální kvality zúčastněných. Kvalitu v tomto ohledu nelze měřit kvantitou. Nemáme ambici mít 100 000 finančních poradců, pokud nás do roka bude 100, budeme spokojeni.
REKLAMA
První vzdělávací a zkouškový cyklus by měl být spuštěn v září tohoto roku. Co mohou udělat poradci, kteří se ztotožňují s představami Komory o finančním poradenství a chtěli by se k vám přidat dříve?
Poradci, kteří se chtějí stát řádnými členy Komory, se nejprve zaregistrují jako čekatelé na řádné členství a to jim bude uděleno, jakmile splní všechna kritéria: především odbornou způsobilost a písemný souhlas s Etickým kodexem KoFiP. Zájemci žádají o členství prozatím volnou formou na adrese registrace@kofip.cz. Prozatím probíhá i registrace individuálně, brzy se objeví nový web s registračním formulářem.
Co jsou „vyšší odborné a etické standardy“ podle představ Komory? Podle slov představitelů nejrůznějších finančně poradenských společností se každá z nich snaží zvyšovat odbornost a etickou připravenost svých poradců.
Komora se nebude snažit suplovat vzdělání, které poradci již dostávají u své mateřské firmy. Budeme se soustředit na doplnění hlubších znalostí, které se poradci většinou na školeních nedozví. Určitým průnikům ve vzdělání se ale zřejmě nevyhneme.
Základními kameny vzdělávání mají být takřka všechny oblasti finančního trhu s tím, že se zaměříme především na praktické znalosti a dovednosti poradců. Poradci se mimo jiné např. seznámí i s principy makroekonomie, finanční matematikou v praxi a se základy účetnictví.
Ve výsledku by měl finanční poradce získat takové znalosti, které zvýší jeho konkurenční výhodu, a přitom vykonávat svou práci kvalitně a eticky.
Kdo bude dohlížet na dodržování etických standardů Komory?
REKLAMA
Na dohlížení dodržování etických standardů tu budou volení členové Komory. Dále se pak na komoru mohou obracet i přímo klienti poradců z Komory. Zároveň se připravují produktové informační materiály, které budou klienty jednoduše informovat o povaze a nákladovosti doporučovaných finančních produktů.
Jaký přínos může očekávat registrovaný/řádný člen sdružení?
Situace na trhu finančního poradenství se v dnešní době trochu dramatizuje v souvislosti s globální ztrátou důvěry ve finanční trh. Vznikají zde pomalu, ale jistě tvrdší podmínky pro práci finančního poradce a tedy také nároky na jeho vzdělání.
KoFiP bude poradcům pomáhat růst i v těchto ztížených podmínkách, a to tak, že jim dá značku důvěry, která, jak známo, je tím, co v oboru financí prodává.
Zároveň se díky komoře odliší skuteční finanční poradci od pouhých zprostředkovatelů finančních produktů.
Jak bude Komora financována?
Komora bude financována pouze z členských příspěvků a darů. V současné době se vznik a činnost komory financuje pouze z vlastních prostředků zakladatelů a členů komory.
Děkuji za rozhovor.