Medvědi v akci
Vztah mezi reálnou a finanční ekonomikou býci dlouho nechtěli vidět. I přes dramatické problémy na kreditním trhu tak dotlačili akciové trhy v roce 2007 do zajímavých černých čísel. Reflexe situace na hypotéčním trhu společně s očekáváním budoucího snižování úrokových sazeb se již od podzimu minulého roku odráží na vývoji amerických státních dluhopisů, které výrazně posílily.
Medvědí trh podle definice
Technicky vzato, tak o medvědím trhu mluvíme, když trhy ztratí 20 procent ze svých součastným maxim. Tedy ze situace loňských vrcholů na přelomu října a listopadu. Dnes se americké akcie (index S&P500) a evropské akcie (index S&P350 Europe) obchodují cca 14 %* pod svými vrcholy. Mladé trhy s touto hranicí vážně flirtují.
* stav k 21/1/2008
Medvědí historie
Na medvědí trhy se rychle zapomíná. Když ale medvěd vystrčí své drápy, tak už to stojí za to. V období mezi jarem roku 2000 a podzimem 2002 ztrácí akciové trhy 47,6 % (měřeno indexem S&P 500) a trvá více než sedm let, než se trhy vrátí na své původní hodnoty. Toto krušné období bylo i přes hrozivé ztráty relativně krátké.
Medvěd, který nastoupil po krachu na Wall Streetu v roce 1929, vymazal do roku 1932 skoro devadesát procent hodnoty celého akciového trhu a trvalo dlouhých dvacet let, než se z toho vzpamatoval.
Spící FED
75 bodů. O tolik předevčírem snížil Ben Bernanke úrokové sazby. Myslet si, že FED spasí trhy, by bylo velmi jednoduché a moc dobře to vědí jak v býčím, tak medvědím táboře. FED spal, a když byl zrovna při vědomí, bojoval s inflací – a to v období, kdy se ze všech stran pomalu připlížil její pravý opak – deflace.
Z finančního systému se v podobě ztrát na hypotečním trhu vypařilo podle odhadů renomovaných investičních bank mezi 400 až 600 mld. USD. Dalších 500 mld. dolarů „začíná hořet“ v zajišťovnách rizikových hypoték, jako jsou MBIA, AMBAC nebo PMI. Další miliardy v bohatství amerických domácností zmizely v hodnotě rezidenčních nemovitostí, které svůj medvědí trh prožívají již víc než dva roky.
Chybějící miliardy dolarů narušují plány na další vlnu fúzí a akvizic nebo nová IPO. Firmy se také potýkají s krátkodobým financováním. V mixu s klesající poptávkou amerických domácností jsou proto vyhlídky na růst budoucích zisků firem v ohrožení.
Býčí trojkombinace
Dalších 25 nebo 50 bodů dolů na zasedání FEDu koncem ledna. Větší ekonomický stimulus, než předložil minulý pátek prezident Bush, a státní záruky za zajišťovatele hypotečních dluhopisů. Trojkombinace, které by mohla iniciovat býčí ofenzívu. „Bitva o kótu 1360“, kterou prochází dlouhodobý růstový koridor, však býci prohráli. Jejich další obranné linie má číslo 1250 – tedy technické úrovně takzvané podpory, kterou ilustruje graf S&P500.
Jak dlouho může trvat medvědí trh? Nebo se stále jen jedná o korekci v pokračujícím býčím trendu?