Vláda odmítla stanovit termín přijetí eura. Co to znamená pro ČR a investory
Vláda přijala společné doporučení Ministerstva financí České republiky a České národní banky zatím nestanovit cílové datum přijetí eura. Za překážku vstupu do měnové unie vláda považuje nedokončený proces reálné ekonomické konvergence české ekonomiky, kde odstup u většiny klíčových ukazatelů, zejména pak cenové a mzdové úrovně, zůstává značný. Nadále se rovněž významně odlišuje struktura českého hospodářství vůči eurozóně. To by komplikovalo výkon jednotné měnové politiky. Co na to říkají odborníci?
Podle ekonoma Partners Martina Mašáta jsou zmíněná doporučení plně v souladu s dlouhodobým očekáváním investorů a podniků. Takže se víceméně tímto doporučením vlády mnoho nestane. Pouze se všichni utvrdili, že nejen politici (Ministerstvo a vláda), ale i relativně nezávislá instituce, jakou je Česká národní banka (ČNB), prozatím nestojí o připojení České republiky do Eurozóny.
„Ne, že by Česká republika nemohla euro přijmout. Svým způsobem je na přijetí eura připravena mnohem více než mnoho zemí, které již v eurozóně jsou. Ale politické elity si jasně spočítaly, že by přišly o hlasy ve volbách, kdyby se jasně vyjádřily pro přijetí eura,“ podotýká Martin Mašát pro server Investujeme.cz.
O žádné velké překvapení se nejedná ani podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila. S trhem to bezprostředně nijak nezahýbe. „Ekonomické dopady případného přijetí eura závisí do značné míry na podobnosti a propojenosti české ekonomiky s ostatními členy eurozóny. A jelikož ta je vysoká například v případě Německa. Ovšem naopak velmi nízká u zemí jako Portugalsko, nelze jednoznačně říci, zda by ve výsledku českému hospodářství přistoupení k euru souhrnně pomohlo, či nikoliv,“ myslí si Vít Hradil.
Za rozhodnutím o přijetí by nemělo být shánění hlasů k volbám…
Ekonom Partners uvádí, že pro investory to znamená, že i nadále budou moci vydělávat na pohybech kurzu koruny. Zvláště, když si s hodnotou koruny ráda hraje Česká národní banka, která jim tímto přihrává na úkor rozpočtu zisky. Pro podniky to znamená, že své importy, resp. exporty, budou muset zajišťovat proti pohybu koruny, což je bude něco stát.
REKLAMA
„Za rozhodnutím k přijetí eura by nemělo být shánění hlasů k volbám, ale ekonomický dopad zafixování kurzu. Koruna je totiž malý pán a zahraniční investoři si s ní hrají, jak se jim líbí,“ vysvětluje odborník Partners.
Jen za poslední rok stačila koruna 2x oslabit a to o 12 % a 5 %, aby následně zažila prudké posílení o 6 %, resp. o 5 %. U ekonomiky, kde dovoz (surovin a technologií) dělá skoro 80 % HDP, se jedná o smrtelný koktejl, který rozhazuje hospodářskou politiku a makroekonomické veličiny jako například inflaci.
Stabilita, předvídatelnost a vymahatelnost práva…
Ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa k tomu dodává, že z úzkého pohledu zahraničních i domácích investorů to znamená, že se zatím stále nemění vyhlídka nutnosti účtovat v rámci českých firem v korunách. A to i v případě firem silně zaměřených na vývoz nebo dovoz. Na druhé straně odtud plyne i pokračující schopnost české ekonomiky bojovat s případnými šoky i změnou kurzu.
„Důležitější pro investory jsou ale dle mého soudu jiné parametry české ekonomiky, jako je stabilita, předvídatelnost a vymahatelnost práva nebo stále ještě nízké relativní mzdové náklady,“ říká odborník ČS.
REKLAMA
Vit Hradil uvádí, že pokud jde o investice, zde by pravděpodobně v případě přijetí eura převážil pozitivní efekt plynoucí z eliminace kurzového rizika. Zachováním vlastní měny tak Česko zůstane jednou ze zemí, které jsou z pohledu zahraničních investorů relativně riskantnější a volatilnější, a tudíž méně lákavé.
„Podobně i tuzemští investoři, kterým nestačí malý český rybníček, se budou muset i nadále smířit s nejistotou plynoucí z výkyvů měnového kurzu. Ten může budoucími výnosy jejich investic zahýbat nahoru i dolů. Ovšem již samotná existence této nejistoty pro ně představuje nežádoucí náklad,“ vysvětluje odborník Raiffeisenbank.