CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Zámečník

07. 03. 2012

3 komentáře

Vláda vzkazuje občanům: Nespoléhejte na nás!

 


 

Připravovaná penzijní reforma dostává konkrétní podobu. Potřebuje jediné: Důvěru občanů. Důvěru, že pokud se zaváží platit do penzijních fondů, budou se moci spolehnout na férová pravidla hry po celou dobu spoření – tedy po desítky let.

Důvěru vláda ale nezíská snadno. Ekonomická situace ji nutí šetřit. A šetří, kde se dá. Odnesou to pravděpodobně i současní penzisté, kteří se již nemohou bránit. Vláda mimo jiné plánuje zmražení penzí. Ušetří tím miliardy. Ale vyšle před penzijní reformou závažný signál: Nevěřte nám a nespoléhejte se na nás!

Spoléhat se na vládu v oblasti zajištění na důchod nepatří k moudrým rozhodnutím. Ukazuje to nejen historie, ale i současnost, kdy státní penze rok od roku klesá – a navíc může být i zmražena. Hold stát nemá jiné peníze, než peníze svých občanů. A když dojdou, škrtá se, kde to jde. Penze jsou přitom pro škrtání značně oblíbené.

Je úplně jedno, zda budete spořit jen v průběžném, nebo i ve fondovém systému. Pokud si nenaspoříte sami, pokud možno mimo dosah působnosti české vlády (a pokud možno žádné vlády…), pak budete odkázáni na vůli a zlovůli budoucích politiků. Jistě, budete se moci bouřit. Ale to nepřináší ovoce ani Řekům. Kde nic není, ani…

Fondový systém je z hlediska politického rizika na tom úplně stejně, ne-li dokonce hůře, než systém průběžný. Pokud vláda sáhne na průběžný systém, ušetří v aktuálních výdajích nebo navýší aktuální příjmy z výběru důchodového pojištění. Pokud si ale udělá zálusk na fondový systém, sáhne si na balík peněz, který po několika desítkách let fungování může zalátat i hodně děravý státní rozpočet. A ještě zbyde na bakšiš pro politiky.

REKLAMA

Příklady zásahů vlády do fondového systému:

Problém je, že před politickým rizikem špatně ochrání i mezinárodní diverzifikace. Kupříkladu Švýcarsko již předává informace o účtech… v každém případě ale aspoň riziko sníží. Spoléhat se ale pouze na penzijní systém jednoho státu, to nelze nazvat jinak než hazardem.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

Jaké zásadní změny přinesly vládní úpravy do penzijního spoření?

Konsolidační balíček účinný od letošního ledna sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, by měl uvažovat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milan

    7 března, 2012

    Když by jsme neměli spoléhat na vládu, vláda by neměla spoléhat na lid a lid by neměl platit sociální pojištění a daně. Lid by si měl takto uspořené peníze schovat na důchod!

    Odpovědět

  • Jura

    9 března, 2012

    Vítejte v kapitalismu. Úkol vlády je zajišťovat pouze základ. Nemůžete chtít, aby vláda dávala něco, co nemá. Nějaký důchod dostanete, nějaké základní zdravotnictví máte, nějaké základní vzdělání máte také možnost získat. Vše ostatní je nadstandard takže se na to musíte finančně připravit. Příklad: Švýcarský důchodce má pouze 40% prostředků na svůj důchod od státu. Zbytek má z nějakého malého podnikání, z domu, který v aktivních letech koupil a v důchodu jej pronajímá a nebo si celý život šetřil. Daně odvádí i v důchodu. Český důchodce má 97% financí od státu. Někde je chyba a ta se teď napravuje. Nemůžete chtít aby vám stát dal peníze, když všechen majetek co měl tak prodal lidem. Není kde brát, není co dávat.

    Odpovědět

  • Franta

    9 března, 2012

    Prodal nebo to někteří „zprivatizovali“ :o) Jinak máte samozřejmě pravdu, je třeba se postarat sám a nečekat na nikoho dalšího. Stejně jako kolega výše ovšem také trpím pocitem, že bych státu nemusel třeba už nic dávat, po těch všech „privatizacích“ ;o)

    Odpovědět