Voda jako investice – ne pro krátkodobé spekulanty
Voda je často považována za jednoho z investičních favoritů nového století. Tento názor souvisí s rostoucí potřebou šetřit a efektivněji využívat přírodní zdroje, které jsou považovány za neobnovitelné a jejichž množství podle pesimistických scénářů rychle ubývá. Voda je v tomto směru poněkud specifickou komoditou, protože její celkové množství na zemi velké, prakticky neměnné a určitě nepatří mezi vzácné suroviny. Dnes je ale velmi v módě věnovat pozornost ekologickým tématům, přičemž voda a její budoucí nedostatek patří mezi témata číslo jedna u ekologických aktivistů.
Velkým problémem, na který poukazují ekologové, a z něhož mohou těžit investoři, je nedostatek pitné vody, resp. její nehospodárné využívání. Pitná voda představuje pouze zlomek procenta celkových světových zásob vody, ale právě s ní se v mnoha zemích zbytečně plýtvá (u nás například používání pitné vody například ke splachování záchodu, v málo rozvinutých zemích pak neefektivní využívání při zavlažování). Problémem je rovněž státní regulace vodního hospodářství ve většině rozvíjejících se zemí, která sice vede k nižším cenám, ale také k horší dostupnosti vody. V některých částech světa již dnes lidé pociťují její akutní nedostatek, případně musí s pitnou vodou velmi šetřit, nemusí však přitom jít o oblasti, kde je nedostatek srážek.
Se vším zmíněným pak souvisí další skutečnost, která dnes nesužuje pouze oblast s pitnou vodou – nárůst populace a zvyšování spotřeby pitné vody, které pak ještě komplikuje problematické a nákladné zpracováním a komplikovaná distribuce. S rostoucí industrializací společnosti roste znečištění vody, a jak připomíná Petr Břicháč z LBBW Bank, „do procesu vstupuje také její druhotná spotřeba – na uvaření 100 ml hrnečku kávy se po započítání spotřeby vody pro vypěstování, zpracování a dopravu produktu reálně spotřebuje 112 litrů vody.“
Oproti rostoucí spotřebě zároveň klesá množství vody, které je běžně dostupná, přičemž velké procento sladké vody se nachází v místech, nebo ve formě, která se běžně nevyužívá v polárních oblastech, ledovcích, nebo příliš hluboko pod zemí. Zajímavým způsobem je pak získávání pitné vody odsolováním mořské vody, ale tyto způsoby jsou zatím poměrně neefektivní a nákladné a i jejich ekologické dopady nejsou příliš pozitivní.
Nejčernější scénáře o světových válkách vedených kvůli vodě dnes jistě nejsou na pořadu dne, ale je více než jisté, že ceny vody vzhledem k rychlému růstu její spotřeby bude růst. A stejně tak bude růst význam společností, které budou přinášet pitnou vodu do domácností.
REKLAMA
Přímé investice do vody jako komodity dnes nejsou možné, na komoditní burze se s ní zatím neobchoduje. Jednou z možností jsou společnosti z oboru vodohospodářství, které se zabývají úpravou a čištěním vody, zásobování vodou, nebo vodní infrastrukturou. Právě firmy zaměřené na výrobou zařízení, které využívají společnosti ve vodohospodářském průmyslu, protože nutnost modernizace a investic do technického zařízení je dnes, vzhledem k zastaralé infrastruktuře, poměrně velká.
Akcie těchto společností jsou pro investory zajímavé zejména z důvodu nižší volatility v porovnání s ostatními trhy a malou citlivostí na ekonomické cykly. Na druhé straně jsou některé z nich hodně zadlužené a dosahují nízké zisky v poměru k tržbám a ani jim se úplně nevyhnula poslední krize na finančních trzích. Celkově se ale dá říct, že akciové indexy zaměřené na tituly z oboru vodohospodářství si vedou lépe, než široce zaměřené ukazatele mapující celý trh.
Akcioví investoři se v budoucnu mohou dočkat zajímavých příležitostí také v rozvíjejících se zemích, kde je dnes vodárenský průmysl z větší části v rukou státu a privatizace pak může vést kromě lepšího využívání vodních zdrojů také k rozšíření investičních možností se zajímavým potenciálem.
Variantou pro investory, kteří nechtějí vybírat jednotlivé tituly, je osvědčená investice prostřednictvím odvozených produktů, jako jsou podílové fondy, ETF, nebo certifikáty. Těch je na trhu poměrně hodně, přičemž investice do akcií z oboru vodohospodářství je často součástí nástrojů zaměřujících se na sociálně odpovědné investice, nebo již zmíněnou ekologii.