Vodíková strategie a ČR. Dá se na tomto trendu „zbohatnout“?
Foto: Pixabay
Vláda schválila Vodíkovou strategii ČR – Česká republika se společně s ostatními členskými zeměmi zavázala dosáhnout klimatické neutrality celé EU do roku 2050. Vodíková strategie je jedním z významných nástrojů, jak tohoto cíle dosáhnout. Je zde nějaká možnost, jak na tomto trendu zbohatnout? Je to šance pro investory?
![](http://www.investujeme.cz/gatcontent/uploads/2021/08/Vodik-1-768x443.jpg)
Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek pro server Investujeme.cz uvádí, že klimatické úsilí je nepochybně příležitostí pro zbohatnutí. Ostatně už i v ČR máme za sebou několik menších takových vln v podobě biopaliv nebo solárů. „Tlak na likvidaci klasických osobních automobilů pro „běžného“ spotřebitele je neúprosný, a tak vynucená expanze elektromobility vytváří nové příležitosti v oblasti budování dobíjecí infrastruktury a půjčoven vozů,“ říká Petr Dufek.
Jak se v tomto směru podaří prosadit vodíkový pohon zatím podle Dufka není jasné, i když se může jevit jako zajímavá varianta. Velkou roli zde totiž nesehraje ani tak trh jako spíš nějaká direktiva. „Jestli v tuto chvíli vidím nějakou zajímavou příležitost, tak jsou to energetické úspory, které budou po zdražení energií hledat téměř všichni. A také za nĚ zaplatí. Ať už přímo nebo prostřednictvím svých daní přetransformovaných do dotací,“ myslí si odborník ČSOB.
Investice do vodíku může být v budoucnu vysoce zisková
Hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková se domnívá, že bychom měli usilovat o široké spektrum „zelených“ zdrojů. „Vodíkovou strategii tak vítáme, ve vodíku totiž vidíme dlouhodobou perspektivu. Vodík má podobně jako elektřina své výhody i nevýhody. Pokud se podaří výrobu a skladování vodíku výrazněji zlevnit, pak tento druh paliva může do budoucna hrát podobně důležitou nebo i důležitější roli než elektřina,“ vysvětluje Karina Kubelková a pokračuje: „Investice do vodíku může být vysoce zisková, což je i důvod, proč zajímá stále více investorů.“
Strategie Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), potažmo vlády, je založená na čtyřech pilířích: výrobě vodíku, využití vodíku, dopravě a skladování vodíku, vodíkových technologiích. „V souladu s evropskou vodíkovou strategií ji máme rozdělené čtyři etapy: do roku 2025, 2030 a 2050,“ říká vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Dali jsme dohromady sestavu všech aktérů od výrobců přes investory, školy, vědce a podobně. Bude to podporované odvětví s cílem dostat vodíkové technologie do průmyslu, energetiky a dopravy.“
REKLAMA
ČR se chce stát důležitým exportérem vodíku
V tiskové zprávě MPO se dočteme, že uvedené ministerstvo počítá s tím, že každý rok se bude vyhodnocovat vývoj vodíkových technologií. „Cílem strategie je mimo jiné také urychlení vývoje a následné implementace ekonomicky dostupných vodíkových technologií. Česká republika musí mít ambici stát se v budoucnu důležitým exportérem v této oblasti,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.
Konkrétní vodíkové projekty představili zástupci firem a dalších institucí na mezinárodní konferenci, kterou MPO uspořádalo 16. července. „Otázka využití vodíku závisí hlavně na ceně, proto musíme hledat způsoby, jak cenu minimalizovat a zajistit tak maximální efektivitu náhrady fosilních paliv vodíkem,“ říká zmocněnec ministra pro vodíkové technologie Petr Mervart a dodává: „Naší snahou je rozjet v České republice novou nízkouhlíkovou ekonomiku, která bude postupně nahrazovat tu, která je silně závislá na fosilních palivech a která se bude postupně zmenšovat.“
Strategie popisuje výchozí stav a odhaduje vývoj do roku 2050, který souvisí s časovým horizontem Zelené dohody pro Evropu. Dále přináší přehled programů, které mohou podporovat rozvoj vodíkových technologií. Na přípravě materiálu spolupracovali zástupci průmyslu, výzkumných organizací, vysokých škol, jiných ministerstev a dalších organizací.