Vodní hospodářství: Co nabízí k investicím?
Na trhu se v posledních letech objevilo více fondů investujících do vodohospodářství. Vodní hospodářství představuje perspektivní investici do budoucna. Proto je důležité vybrat si k investici správný podílový fond. Co se nabízí?
Vodní hospodářství: Čím je investice zajímavá?
Investice do vodního hospodářství je z dlouhodobého hlediska zajímavá zejména z důvodu očekávané vyšší poptávky v budoucnu. Odhad výdajů v tomto odvětví do roku 2030 je okolo 7,5 bilionu dolarů. Očekávají se vyšší investice států po celém světě do vodní infrastruktury. Ale také vyšší regulace, protože státy budou požadovat obecně vyšší kvalitu vody a způsob jejího využívání.
Za posledních 40 let se počet lidí na Zemi zdvojnásobil a spotřeba vody se zčtyřnásobila. To vše nám dává motivaci investovat do vodního hospodářství již dnes.
Fond Parvest Aqua
Fond Parvest Aqua je ideální pro investování na střednědobý až dlouhodobý horizont. Investuje do akciových společností působících ve vodním hospodářství nebo souvisejících oblastech, jako je udržitelný rozvoj. Fond klade důraz jak na kvalitu těchto společností, tak i na vysoké potencionální výnosy investic. Správní poplatek je maximálně 1,75 % ročně a celkové TER činí 2,23 % p.a.. Má 53 titulů v portfoliu.
Výnos a hodnota fondu
Fond Parvest Aqua vznikl v červenci roku 2015, až v roce 2017 však přinesl první výnosy. Za tříletou historii fond prokazuje průměrný roční zisk 7,29 %. V roce 2019 se mu zatím velice daří a od začátku roku se mu podařilo vzrůst o 21,47 %. Momentální hodnota fondu je okolo 44,062 milionů Kč. Volatilita fondu je poměrně vysoká, 12,63.
Benchmarkem fondu je MSCI WORLD (hedged in CZK), což je celosvětový index rozvinutých trhů V roce 2017 a zatím v roce 2019 je fond výkonnější než benchmark.
REKLAMA
Graf 1: Výkonnost fondu Parvest Aqua v porovnání s benchmarkem
Fond má zainvestováno do průmyslu 54,1 %, komunálních služeb 18,98 %, surovin a zdravotnictví pod 10 %.
Fond není regionálně zaměřen, takže v portfoliu jsou společnosti z USA, Velké Británie, Švýcarska, Japonska, Francie a dalších zemí.
Graf 2: Složení portfolia fondu Parvest Aqua
Fond je dostatečně diverzifikován. Investuje hlavně do vyspělých zemí a více než z poloviny do průmyslu.
REKLAMA
KBI Waterfund
Fond KBI Waterfund investuje do vodního hospodářství a souvisejících společností, takže bude z velké části velice podobný jako ParvestAqua. I tento fond má okolo 50 titulů v portfoliu. Doporučená délka investování se tedy také nebude lišit. Správní poplatek je ve výši 2 % ročně a celková nákladnost (TER) činní 2,5 %, což je o 0,27 procentního bodu více než u Parvest Aqua.
Výnos a hodnota fondu
Fond KBI Waterfund byl založen 20. 4. 2018, takže se také jedná o poměrně nový fond. Výnos fondu je prozatím v záporných hodnotách, konkrétně -5,5 % od založení. Hodnota fondu k 31.7.2019 byla 447,73 milionů Kč.
Graf 3: Výkonnost fondu KBI Waterfund
Graf 4: Složení portfolia fondu KBI Waterfund
Podobně jako Parvest Aqua má i fond KBI Waterfund zhruba polovinu prostředků zainvestováno v USA a dalších vyspělých zemí. Z 34,79 % jsou prostředky investovány do vodní infrastruktury, z 28,84 % do vodní utility a z 33,26 % jsou prostředky investované do vodních technologií
REKLAMA
Fond KBI Waterfund hodnotím neutrálně, jelikož je poměrně nový a výkonnostně je tristně nezajímavý, ale čas ukáže. Zatím bych osobně tento fond neviděl jako vhodné útočiště pro investici do vodního hospodářství. Co ještě ubírá krásu tomuto fondu, je výstupní poplatek ve výši 0,25 %, což u fondu Parvest Aqua není.
ČSOB Akciový vodního bohatství
Ani fond ČSOB Akciový vodního bohatství se výrazně neliší obsahem ani celkovou podstatou. Minimální podíl společností ve vodohospodářství je 75 % a jak tomu bylo i u předešlých fondů, investuje především do vyspělých ekonomik. Správcovský poplatek je 2 % ročně a celková nákladovost činní 2,25 % p.a., což je na stejné výši jako u Parvest Aqua.
Výnos a hodnota fondu
Z těchto tří fondů má ČSOB Akciový vodního bohatství nejdelší historii. Vznikl 31. 7. 2007 a tím si na rozdíl od ostatních dokonce prošel i finanční krizí. Průměrná roční výnosnost od počátku je 2,42 %. Pokud však opomineme propad v roce 2008, fond vynesl v průměru okolo 8,5 % ročně.
Graf 5: Vývoj hodnoty fondu ČSOB Akciový vodního bohatství
Ani složením portfolia se ČSOB Akciový vodního bohatství od konkurenčních fondů příliš neliší. Fond se snaží omezit koncentrační riziko (riziko při investování velké části portfolia na jedno místo). Investuje po celém světe, hlavně do vyspělých oblastí.
Regionální rozdělení fondu:
- USA – 43,79%
- Velká Británie – 13,18%
- Hong Kong – 7,43%
- Švýcarsko – 6,76%
- Japonsko – 5,42%
- Brazílie – 4,15%
- Indie – 2,91%
- Francie – 2,84%
- Nizozemí – 2,03%
- Jižní Korea – 1,93%
- Ostatní – 9,57%
Závěr
Ze tří fondů investujících do vodního hospodářství bych volil Parvest Aqua. Všechny tři fondy se ve své podstatě zdají být skoro totožné. Rozdíl je „pouze“ ve výnosech a poplatcích. I když Parvest nemá dlouhou historii, poslední roky ukázaly, že fond dokáže za cenu vysoké volatility využít příležitostí a vynášet svým investorům zdaleka nejvíce. Celková nákladovost je také o něco nižší či stejná.
Společnost Parvest vnímám jako velice kvalitního správce na „specifické“ investiční strategie, typu Aqua, Smart food, Disruptive technology atd. Mám ve svém investičním portfoliu zahrnut fond od společnosti Parvest z výše zmíněných důvodů.
Tento článek neslouží jako investiční doporučení či marketingová kampaň pro určitou společnost. Článek píši jako nezaujatý investor a poradce.