CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 09. 2024

0 komentářů

Volatilita technologických akcií jako nový normál?

 

V posledních letech jsme byli svědky značné volatility na akciových trzích. Události, jako je pandemie covid-19, rostoucí inflace a změny úrokových sazeb, stejně jako technologický pokrok, měly na dění na trhu významný vliv. Mnoho ukazatelů signalizuje dlouhodobý nárůst volatility. Měli bychom se tedy připravit na období vyšší volatility?

Loading



 

Faktory ovlivňující volatilitu

Od roku 2020 došlo na trzích k řadě událostí, které zvýšily volatilitu a stres investorů. Pandemie COVID-19 přinesla obrovskou nejistotu, která výrazně ovlivnila globální trhy. Dlouhodobé obavy z makroekonomického vývoje, rostoucí inflace a pokles akcií v roce 2022 způsobený růstem úrokových sazeb a energetickou krizí volatilitu dále zvýšily. Mezi nejnovější obavy patří možné zastavení současného růstu technologických akcií, který souvisí s rozvojem umělé inteligence, a očekávané snížení úrokových sazeb.

Jak měříme volatilitu?

Abychom správně pochopili současné dění v technologickém sektoru, musíme nejprve porozumět volatilitě, kterou lze určit pomocí různých metod technické analýzy. Pro lepší ilustraci použijeme jako příklad akcie společností Nvidia a Meta Platforms.

Směrodatná odchylka

Základním ukazatelem je směrodatná odchylka, která vyjadřuje průměrnou odchylku ceny akcie od střední hodnoty za určité období. Čím vyšší je tato hodnota, tím větší je volatilita na trhu. Jedná se o statistický nástroj, který je také hojně využíván ve finanční analýze, ale v praxi se běžně nepoužívá, i když existují výjimky, například technický ukazatel Bollingerova pásma.

REKLAMA

Beta

Praktičtějším a důležitějším ukazatelem volatility je ukazatel Beta, který měří pohyby ceny akcie ve vztahu k širšímu trhu, tzv. benchmarku, obvykle indexu S&P 500. Tento ukazatel se používá pro měření volatility. Hodnota Beta 1 znamená, že akcie má podobnou volatilitu jako celý trh. Pokud hodnota indexu S&P 500 klesne, akcie s hodnotou beta 1 pravděpodobně zažije podobný pokles.

Stabilnější akcie, jako jsou například akcie utilit (vodárenské společnosti, elektrárenské společnosti), mají betu menší než 1, což signalizuje nižší volatilitu ve srovnání s trhem. Během 21. srpna 2024 činila tato hodnota 0,1. Naopak akcie v rozvíjejících se odvětvích, zejména v technologickém sektoru, mají často hodnotu beta vyšší než 1, což signalizuje vyšší volatilitu, a proto budou více růst a méně klesat než index.

Pro lepší ilustraci – během stejného obchodního dne v druhé polovině srpna činila beta technologického sektoru aktuálně 1,9. Konkrétně akcie společnosti Nvidia měly betu 1,68 a akcie společnosti Meta Platforms měly betu 1,21. Beta 0 znamená, že podkladový cenný papír nemá žádnou tržní volatilitu. V tomto případě je dobrým příkladem hotovost, pokud neuvažujeme inflaci.

Index volatility VIX

REKLAMA

Dalším důležitým ukazatelem volatility je index VIX, známý také jako „index strachu“. VIX je ukazatel očekávané volatility na akciovém trhu založený na opcích na index S&P 500. Index vypočítává a v reálném čase sdílí burza CBOE. Hodnoty nad 20 obecně naznačují zvýšenou volatilitu v následujících 30 dnech, zatímco hodnoty mezi 13 a 19 jsou považovány za ukazatel nižší volatility. Její hodnota dosáhla 21. srpna 15, což naznačuje, že trh očekává nižší volatilitu.

Vztah mezi rizikem, výnosem a volatilitou

Mezi rizikem a výnosem existuje pozitivní korelace (vztah, kdy se obě proměnné pohybují stejným směrem) s jednou důležitou výhradou: neexistuje žádná záruka, že větší riziko povede k vyšším výnosům. Naopak, vyšší riziko může vést k větším ztrátám. Investice s nižším rizikem mají obecně nižší potenciál zisku, zatímco investice s vyšším rizikem mají vyšší potenciál zisku, ale také vyšší potenciál ztráty.

Volatilita také pozitivně koreluje s rizikem a výnosem. Vyšší riziko je často spojeno s investicemi s vyšší volatilitou. Proto jsou technologické akcie mnohem volatilnější ve srovnání s defenzivními utilitními akciemi. Vyšší volatilita znamená, že volatilnější akcie mohou přinést potenciálně větší ztráty, ale také potenciálně větší zisky.

Volatilita v technologickém sektoru zůstává zvýšená

Není snadné určit, který z těchto faktorů přispěl ke zvýšené volatilitě nejvíce. Z analýzy indexu VIX však můžeme vidět, že volatilita trhu se po poklesu inflace vrátila na úroveň před pandemií. Volatilita v technologickém sektoru však zůstává zvýšená a například fond ETF Technology Select Sector SPDR Fund, který sleduje technologický sektor, vykazuje dlouhodobě rostoucí trend. Tento růst je výsledkem vysokých zisků podniků, které se promítly do silného růstu cen akcií v tomto sektoru*.

Zisky překonávají ostatní odvětví

Ačkoli jsme od roku 2020 zaznamenali řadu událostí, které zvýšily volatilitu v technologickém sektoru, současný nárůst je způsoben především vysokou ziskovostí technologických společností, která dlouhodobě výrazně překonává ostatní sektory indexu S&P 500. Pokud by se jejich ziskovost snížila, lze očekávat, že se sníží i volatilita jejich akcií, i když pravděpodobně zůstane nad průměrem celého trhu.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *