Výchovné: jak se budou zvyšovat důchody v závislosti na počtu vychovaných dětí?
Od ledna 2023 se bude zvyšovat starobní důchod o tzv. výchovné. Tedy o peníze, které mají vyrovnat nižší důchod osobě, která během svého produktivního věku pečovala o malé děti. Příplatek bude činit 500 Kč za vychované dítě a bude na něj mít nárok osoba, která o toto dítě celodenně pečovala a která splňuje podmínky pro přiznání starobního důchodu.
Výchovné v českém důchodovém systému
Výše starobního důchodu je v českém důchodovém systému ovlivněna jak výší zaplaceného důchodového pojištění během aktivního věku, tak i délkou doby, kdy bylo důchodové pojištění placeno. Ve zkratce čím vyšší byly vaše výdělky, tedy i placené důchodové pojištění, a čím déle jste toto pojištění odváděli, tím vyšší vám byl přiznán starobní důchod.
Některým osobám je starobní důchod dále zvyšován.
- Osoby starší 85 let dostávají k důchodu přidáno 1000 Kč měsíčně.
- Osoby starší 100 let dostávají přidáno 2000 Kč měsíčně.
- A za každé vychované dítě navíc bude nyní přidáno 500 Kč měsíčně.
Kdo bude mít nárok?
Při přiznání můžou nastat dvě situace. Osoby, kterým byl starobní důchod už přiznán a které tedy při podání žádosti dokazovaly výchovu děti (aby mohly odejít do důchodu dříve než bezdětné ženy), budou mít výchovné přiznány automaticky. Osoby, které teprve budou žádat o starobní důchod, musí nárok na výchovné doložit rodným listem a také čestným prohlášením, že pečovaly celodenně o dítě.
Výchovné je sice určeno primárně ženám, které zůstávají doma s malými dětmi, ale teoreticky o ně může zažádat i muž. Musí tedy stejně jako žena doložit jak rodné listy, tak i čestné prohlášení o péči o děti. Pokud dojde ke sporu rodičů, kdo vlastně pečoval o dané dítě a komu tedy náleží výchovné ve výši 500 Kč měsíčně, tak tyto budou řešeny na příslušné OSSZ v řízení o uznání výchovy.
Proč bylo zavedeno?
Výchovné je malý krok k rovnoměrnému rozložení starobních důchodů. V dnešní době totiž platí, že starobní důchod přiznávaný ženě je průměrně nižší než starobní důchod přiznávaný muži. To může být způsobeno několika důvody, přičemž jedním ze zásadních důvodů je právě péče o společné děti a tím i nižší odvody na důchodové pojištění během aktivního věku.
Co je ještě dobré vědět o výchovném
- Na výchovné mají nárok pouze starobní důchodci, nárok nevzniká osobám v invalidním důchodu. Ty mohou nárok uplatnit až při žádosti o starobní důchod.
- O výchovné je třeba zažádat už při podání žádost i o starobní důchod, později to není možné.
- Na výchovné budou mít nárok i osoby v předčasném starobním důchodu. Na předdůchod se výchovné nevztahuje.
- Nárok mají stejně muži i ženy, musí ovšem splnit podmínku stálé péče o dítě. Pouze jeden z rodičů má nárok na výchovné u daného dítěte.
- Výchovné náleží i adoptivním rodičům, také pěstounům, pokud pečovali o dítě předepsanou dobu.
- Předepsanou dobou péče o dítě je minimálně deset let, pokud je dítě už zletilé. Jinak je nutné splnit podmínku péče pěti let. Pět let se vztahuje i na případy, kdy dítě zemřelo.
- Výchovné se nepřenáší po smrti manžela/manželky tak jako vdovský důchod. Po smrti nárok na již přiznaných 500 Kč zaniká.