Výhled na rok 2009… co nás čeká a (snad) mine
Světová ekonomika s otazníky
Před malou chvílí zakončil svou vládu rok 2008 a o žezlo se přihlásil nový rok 2009. Jak se mu asi povede? Zdědil akciové trhy na polovičních hodnotách oproti roku 2007, který předával uplynulému roku kyselé jablko ještě zabalené do sladkého cukrového obalu. Pro nadcházející rok se skloňují ve všech pádech slova „recese“, „krize“, „deprese“ a vzpomíná se na 30. léta minulého století.
Odhady pro rok 2009 ve svém modusu nejsou optimistické. Naprostá většina analytiků, kteří ještě před rokem hlásali o krátkodobé korekci před dalším nekončícím růstem, převlékla kabát a oznamuje předzvěst světové hospodářské recese. Zatím svět drží Čína, ale i ta má zpomalit – podle domácích ekonomů i na 0 – 4% růst. Zahraniční jsou optimističtější – čekají zpomalení jen na 7 %. Je to optimismus, nebo spíš zbožné přání?
Evropská unie i Spojené státy, hrdí reprezentanti rozvinutého světa, oznámili oficiální vstup do recese již na sklonku minulého roku. A jak dlouho bude recese trvat? Odhady se různí. Jen minimum analytiků vidí již světlo na konci tunelu, ale ani ti si nejsou jistí, zda se nejedná o světlo poslední. Současná krize je označována za naprosto unikátní, která nemá v historii obdoby, a proto jakékoli odhady jejího průběhu stojí na vodě. Snad se jedná o vody Mrtvého moře a světová ekonomika se nepotopí zcela.
Čím víc o tom přemýšlím, tím víc mám pocit, že každá nová krize nemá s těmi předchozími nic společného. Světová hospodářská recese ve 30. letech 20. století také byla unikátní. Ropné krize v 70. letech téhož století také neměly s předchozími nic společného… a tak by se dalo pokračovat.
Přesto společných bodů krize mají mnoho. Např. u jedné z mladších – „Asijské krize“, také stály u jejích základů ratingové angentury, které až do prvních okamžiků po kolapsu trhů držely vysoké ratingy. Nedávné vysoké ceny ropy sahající k více než trojnásobku aktuálních cen jsou svými důsledky ne málo podobné výsledku omezení těžby před první a druhou ropnou krizí… a i tak by se dalo pokračovat dále.
REKLAMA
Za pohled stojí i úroková rošáda FEDu. Nejedná se jen o rychlé snižování sazeb v minulém roce až k nule. Podívejte se dále, do předchozího zvyšování od nuly. A nebo ještě předtím na snižování k nule po dot-com bubble. Při pohledu na vývoj sazeb mi hlavou vrtá neodbytná otázka, zda FED (a jiné významné centrální banky) svými zásahy krize spíše nevyvolávají než hasí…
Odhady budoucího vývoje jsou spíše pesimistické. Nezbývá než doufat, že realita bude optimističtější než odhady analytiků.
Rok 2009 na Investujeme.cz
Ani v roce 2009 se vývoj na Investujeme.cz nezastaví. Přestože loňský rok byl plný změn, zlepšení a rozšíření možností serveru, již nyní dokončujeme přípravy dalších funkcí. Zaměříme se ale také na odstranění drobností, které budou spíše nepostřehnutelné, ale o to více zvýší komfort užívání serveru.
Jsme tu pro vás, naše čtenáře. Vy víte, jaké nástroje vám chybí, a proto vždy vítáme vaše náměty a připomínky.
REKLAMA
Za sebe i za tým, který Investujeme.cz pro vás připravuje, vám přeji nejen hodně úspěšných investic a spokojených klientů v roce 2009,
Petr Zámečník
šéfredaktor