Výkladní skříň pobrexitové ekonomiky? Jednání o obchodních dohodách váznou
Obchodní smlouvy měly být výkladní skříní pobrexitové ekonomiky. Jak se ale postupně ukazuje, vyjednat dobrou smlouvu není úplně lehké. Nyní se pozastavila jednání s Kanadou, na některé dohody se roky čeká a některé jsou tak trochu nevýhrou.
Brexit měl být pro Spojené království dveřmi k novým příležitostem, zatím této tezi nahrává jen pramálo. Opuštění Evropské unie přináší Britům hlavně potíže a komplikace, které jsou nepříjemné i drahé. Ostrovní ekonomika jako celek neprožívá vůbec dobré časy, k čemuž brexit bezpochyby přispěl velkou měrou.
Jedním z lákadel brexitové kampaně byla možnost přesměrovat zahraniční obchod a získávat lepší podmínky v rámci bilaterálních obchodních smluv. Jednání o těch nejdůležitějších však i po letech rozhovorů váznou. Ty již uzavřené často moc výhodné nejsou.
Aktuálním příkladem je obchodní smlouva s Kanadou, na které britští vyjednavači pracovali skoro dva roky, ale přesto byla minulý týden uložena k ledu. „Vždy jsme říkali, že budeme vyjednávat pouze takové obchodní dohody, které budou přínosem pro britský lid. A vyhrazujeme si právo přerušit jednání s jakoukoli zemí, pokud nedojde k pokroku,“ uvedl mluvčí britské vlády. Jednání se prý zasekla na sýru a hovězím.
Čekání a ne úplně výhodné dohody
V prvé řadě se čeká na uzavření dohody se Spojenými státy, což už trvá téměř čtyři roky. Nyní to vypadá, že si britští ministři ještě počkají, a to nejméně do doby po prezidentských volbách v USA. Podobně je tomu i v případě jednání s Indií, kterou čekají volby na jaře.
REKLAMA
Některé dohody však již podepsány byly. První pobrexitová smlouva vznikla v součinnosti s Japonskem. Britský vývoz to však příliš neovlivnilo. Velmi zajímavými příklad jsou dohody s Novým Zélandem a hlavně Austrálií, o které bývalý konzervativní ministr uvedl, že moc výhodná pro britskou stranu nebyla. Nepotěšila hlavně farmáře, kteří musí čelit dovozu jehněčího a hovězího masa, kdežto dovoz hovězího do Austrálie je stále zakázaný.
I několik let po brexitu se v zemích EU ozývají názory, že vystoupení z bloku přinese prosperitu. Nedávno se tak vyjádřila třeba šéfka krajně pravicové Alternativy pro Německo. Britská jednání o dohodách však ukazuje, že realita je i pro relativně silnou a velkou ekonomiku o poznání tvrdší, než sliby z kampaně malovaly.