Vyplatí se investovat do finančně poradenských společností?
Podnikání finančně poradenských společností stojí na poradcích, kteří jsou v naprosté většině podnikateli. Úspěšnost společnosti závisí na tom, jak úspěšní jsou „její“ podnikatelé. K tomu jim musí poskytnout zázemí – vyjednávání s finančními institucemi, školení, zpracování smluv, záštitu dobrého jména apod. – a nabídnout zajímavé provize.
Čím lepší zázemí finančně poradenská společnost svým poradcům poskytne, tím lépe a efektivněji budou moci pracovat. A čím zajímavějšími provizemi své poradce ocení, tím více poradců pro ni bude zprostředkovávat finanční produkty (pokud zároveň budou mít dostatečné zázemí; nelze oddělit provize od ostatního servisu, neboť poradci jsou ochotni za kvalitní servis „platit“ nižšími provizemi.
Investovat do finančně poradenské společnosti lze dvojím způsobem – buď si jednu založit či se na jejím založení podílet kapitálem (ekvivalentně koupit již založenou od současných majitelů), což je náročnější způsob, který vyžaduje mnohem větší know-how, nebo si koupit pár akcií společnosti obchodované na některé z burz.
Finančně poradenské společnosti na burze
Z finančně poradenských společností, které působí v České republice, jsou na burzách obchodovány OVB a AWD. OVB je obchodováno na trhu Xetra v Německu, AWD je listovaná také v Německu.
Jsou i další finančně poradenské společnosti, které jsou na burzách obchodovány. Jednou z nich je kupříkladu německá MLP.
Velikost ale vždy nezaručuje, že společnost bude na burze obchodovaná. Kupříkladu DVAG (Deutsche Vermögensberatung AG) patří k největším německým finančně poradenským společnostem, přesto ji na burze nenajdete. Přestože se jedná o akciovou společnost, je rodinnou firmou.
REKLAMA
OVB Allfinanz
OVB Allfinanz a OVB Holding, jehož akcie jsou obchodované na burze, zveřejnily výsledky za loňský rok. Celkové provize OVB Holdingu za zprostředkování finančních produktů dosáhly 246,2 mil. EUR, což představuje meziroční růst o 15,4 %, zisk vzrostl o 23,9 % na 20,2 mil. EUR.
„Tím jsme překonali cíle, které jsme si sami pro rok 2007 stanovili,“ uvedl Michael Frahnert, předseda představenstva OVB Holding v tiskové zprávě a doplnil: „Pozoruhodné je především překročení hranice 100 milionů euro u celkových prodejních provizí ve střední a východní Evropě a rovněž zlepšení marže EBIT koncernu z 11,3 % na 11,8 %. OVB roste a zvyšuje přitom svou ziskovost.“
Česká OVB Allfinanz dosáhla zisku ve výši 144,6 mil. Kč, což znamená meziroční pokles o 7 %, při celkových výnosech 959,1 mil. Kč (+19 %) a výnosech z provizí 145,7 mil. Kč (+18 %). Navzdory poklesu zisku uvádí zpráva OVB: „Sporný odchod části poradců do konkurenční firmy se na výsledcích OVB Allfinanz nijak neprojevil.“
Co na to kurz akcií OVB?
Akcie OVB v uplynulém roce, zejména v jeho druhé polovině, klesaly. Ze svého maxima po vstupu OVB na burzu v červenci roku 2006, kterého dosáhly 12. prosince 2006 na úrovni 27,75 EUR/akcii, propadly až na úroveň 17,90 EUR/akcii 19. prosince 2007.
Z minima se akcie odrazily a od té chvíle plynule rostly až k úrovni kolem 27 EUR/akcii. Ve středu tohoto týdne se jejich cena pohybovala kolem 28,25 EUR/akcii.
REKLAMA
Vyplatí se koupit akcie OVB?
Akcie OVB se nyní prodávají s P/E 18,2. Výkonnost akcií OVB byla v loňském roce pod výkonností finančního sektoru. V letošním roce naopak výrazně vede. To může mít souvislost i s novým generálním ředitelem české OVB a se stabilizací odchodů ve společnosti.
Indikátor P/E má OVB nižší než společnost AWD, u níž dosahuje 19,7. To ovšem může být způsobeno akvizicí AWD ze strany největší švýcarské pojišťovny Suisse Life. Chcete-li investovat do společností finančního zprostředkování, osobně bych doporučil počkat. V současnosti česká OVB čelí žalobě za cca 300 mil. Kč a byť si věří ve své vítězství, případná prohra v soudním sporu by znamenala pokles akcií.
AWD
Hodnotu akcií společnosti AWD ovlivnila akvizice ze strany Suisse Life, která nabídla akcionářům 30 EUR za akcii. Ještě dva týdny před učiněním této nabídky se cena pohybovala pod 18 EUR/akcii.
AWD má mnohem delší burzovní historii než OVB. V uplynulých 5 letech dosáhl kurz akcií dvou vrcholů – první po několikaletém stabilním růstu na přelomu července a srpna roku 2005 s vrcholem u 39 EUR/akcii. Po něm následoval poměrně strmý pád do listopadu téhož roku, kdy akcie nalezly dno pod 20 EUR/akcii. Cena se tak vrátila o dva roky zpět do října roku 2003.
Následovalo další období růstu, ovšem již nikoli tak plynulé a ani nový vrchol v březnu až dubnu loňského roku nebyl tak vysoko – jen mírně se přehoupl přes 38 EUR/akcii. A následoval další pád. Zastavil se v listopadu pod úrovní 18 EUR/akcii. Tentokráte byla „atakována“ cena ze srpna 2003.
Pád zastavily zřejmě spekulace o možné akvizici ze strany Suisse Life a její potvrzení akcie katapultovalo o více než 60 % vzhůru. Aktuálně se cena pohybuje nad 29 EUR/akcii.
REKLAMA
Vyplatí se koupit AWD?
Hlavní devizou akcií AWD je silný strategický partner – pojišťovna Suisse Life. Ta vložila do společnosti svou důvěru a ocenila ji mnohem výše než trh.
„Pro příští rok vyhlásila Swiss Life ambiciozní růstový plán, jehož součástí je zvýšení zisku na jednu akcii alespoň o 12 %. Cestou ke splnění plánů by mělo být rozšíření distribučních sítí a přístup na nové trhy,“ píše Luboš Svačina v článku AWD na prodej… Kupec: Swiss Life.
Společnost je měřeno P/E poměrně drahá. Na druhé straně má ambiciózní plány v průniku na další trhy. Pokud by se jí expanze vydařila, mohla by být perspektivní i za tuto cenu. Ovšem nezdařená expanze může naopak přijít draho…
MPL
Společnost MPL působí v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Španělsku, Holandsku a Velké Británii. Je třetím největším zprostředkovatelem v Německu. Ze všech tří uvedených finančně poradenských společností je z pohledu P/E nejlevnější – P/E dosahuje pouhých 14,1.
Narozdíl od předchozích společností zatím nedošlo k obratu ceny akcií po pádu z lokálního vrcholu v dubnu 2007 u 19 EUR/akcii, který se zastavil až v listopadu pod 9 EUR/akcii. Od té doby se cena akcií pohybuje v rozmezí od cca 9 EUR do 11 EUR.
Poslední růst akcií má na svědomí zpráva z 10. dubna 2008, že Deutsche Post se zajímá o koupi APL.
Stejně jako předchozí společnosti finančního zprostředkování je i MPL ve významném vlastnictví jedné rodiny. Tou je v tomto případě rodina Lautenschlaegerů, která vlastní 32 % akcií.
Vyplatí se koupit MLP?
MLP z uvedených tří společností se zdá být nejperspektivnější. Je zde potenciální silný partner, po propadech, které postihly všechny finanční zprostředkovatele, se ještě akcie nevzpamatovaly a v její prospěch hraje i nižší P/E.
Rizikem u všech finančně poradenských společností je ale zpomalující finanční sektor. Klesá zájem o hypotéky nejen v Česku. Podle některých zpráv bude finanční krize delší, než se původně očekávalo, a může se protáhnout o půl až jeden rok… a je otázkou, zda ani tyto předpovědi nejsou ještě příliš optimistické…